uğursuz rakam / 13 sayısı uğursuz mu, 13 sayısı anlamı ne? Şans sayıları hurafe mi gerçek mi? - Haber 7 YAŞAM

Uğursuz Rakam

uğursuz rakam

Son Güncellenme:

LinkedinFlipboardLinki Kopyala

Dünyada 13 sayısının uğursuz olduğu inancı çok yaygın. Bazı ülkelerde evlerin kapılarına 13 numarası verilmiyor. Bu inanç bir fobi, yani bir çeşit korku hastalığı olarak da kabul ediliyor ve adına da "triskaidekaphobia" deniliyor. Triskaidekafobi Yunanca’da "üç ve on, fobi" sözcüklerinden oluşuyor. Sözcüğe, yazılı kaynaklarda ilk kez yılında I. H. Coriat’ın "Abnormal Psychology" adlı yapıtında rastlandı.

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının geçtiği herşey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı. İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin "mavet" (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan "m" olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde ise 13 sayısı atlanmıştı. Kimi ülkelerdeki bir çok otel müşterisi 13 numaralı odada kalmayı reddeder; bu nedenle kimi otellerde oda numaraları 12, 12A, 14 olarak devam eder.

Kimi toplumlarda ise 13 sayısının uğuruna inanılıyor. Örneğin Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında bu sayı genelin tam tersine önemli, kutsal ve şans getiren bir sayı olarak görülüyor. İslam dünyasında da genel inanışın aksine 13 rakamına ayrı bir değer veriliyor. Müslümanlar için önem taşıyan bazı önemli tarihlere ait rakamların toplamının 13 çıkması bunun nedeni olarak gösteriliyor. Örneğin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğduğu yıl olan tarihide bu örnekler arasında yer alıyor.

Yolda kara kedi görülmesi ve merdiven altından geçilmesi de uğursuzluk olarak görülüyor. Eski Mısır’da herhangi bir üçgenin içinden geçmek, inanca göre Tanrı’nın kutsal alanını işgal etmek anlamı taşıyordu. Bu sebeple insan cezalandırılabilirdi. Duvara dayanan merdivenin de bir üçgen oluşturması ve altından birisinin geçmesi de Tanrı’nın kutsal alanını işgal etmek anlamına geleceği için tehlikeli sanılıyordu. Bu düşünce giderek yaygınlaştı.

"BUNLARIN İSLAM DİNİNDE KARŞILIĞI YOK"

Eskişehir Müftü Yardımcısı Ali Osman Orum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 rakamı, merdiven altından geçmek, baykuşun ötmesi, iki bayram arası düğün yapmak ve köpek uluması" gibi çok sayıdaki yaşamsal olayın uğursuzluk olarak görülmesinin İslam dininde karşılığının bulunmadığını kaydetti.

İnsanların başlarına kötü bir olay geldiğinde "baykuş pencereme konmuştu", "karga bahçedeki ağaca konup ötmüştü. Demek ki bunun habercisiymiş" dediğini ifade eden Orum, "Hayvan ötecek, bağıracak tabii. Bunu, olaylarla ilişkilendirmek son derece yanlıştır. Ama yüzde bir tutabilir. Aynı zamana denk gelebilir. Bozuk bir saat bile günde iki defa doğru gösterir" dedi.

"İSLAM DİNİNDE UĞURSUZ SAYILAN HİÇBİR ŞEY YOK"

Uğursuzluğuna inanılan olayların halk arasındaki söylentilerden ibaret olduğunu belirten Orum, sanılanın aksine İslam dininde uğursuz sayılan hiçbir şeyin olmadığını ifade etti.

Halk arasında "İki bayram arası düğün yapılmaz, uğursuzluk getirir" diye bir düşünce olduğunu ifade eden Orum, birçok alimin iki bayram arasında evlendiği ve düğünlerinin yapıldığını hatırlattı. "Peygamber Efendimiz hayattayken iki bayram arası nikahlar yapılmıştır’ diyen Orum, şöyle devam etti.

"Burada iki bayram denen Kurban ve Ramazan bayramları arası değildir. Zaten diğer açıdan bakıldığında 10 ay iki bayram arasıdır. Cuma günü Müslümanların bayramıdır. Ramazan ya da Kurban bayramları cuma gününe tesadüf ederse cemaatin o gün iki kez toplanması söz konusudur. Birincisi bayram, ikincisi de cuma hutbesi için. Paygamber Efendimize biri geliyor. ’Efendim iki bayram arası nikah olur mu’ diyor. Peygamber Efendimiz de ’öğle namazı geçtikten sonra nikah olabilirsiniz’ diyor. Yani bayram namazından sonra bayramlaşma ve akabinde öğle namazında tekrar cuma namazı için camide toplanma söz konusu olduğu için öyle deniliyor. Onun dışında dinimizde ’iki bayram arası düğün yapılmaz’ diye bir durum söz konusu değildir."

Haberin Devamı

UĞURSUZ GÖRÜLEN BAZI OLAYLAR

-Ziyaret yerlerindeki ağaçları kesenler çarpılır.
-Türbeden dışarıya bir şey, bir nesne götüren kişiler çarpılır.
- Mezarlığı parmağı ile işaret etmek iyi değildir. Parmakları ile işaret eden kişilerin parmakları kurur.

-Kurban kesilirken hayvan dilini dışarı çıkarırsa kurban sahibi o yıl içinde ölür.
-Bir çocuk sürekli ağlarsa o evde mutlaka ölüm meydana gelir.
-Yatarken çorapları baş tarafa koymak iyi değildir, insan çabuk ölür.
-Mezarlıktan taş, toprak alınmaz.
-Köpek uluması ölüme işarettir.

-Kefen makasla veya bıçakla kesilmez.
-Yılan öldürülüp, suya atılırsa ve yılan suda kaybolursa yağmur yağar ve durmaz, seller olur.
-Kurt uluyunca ya ayaz olur ya da kar yağar.
-Bir evin önünde baykuş öterse, o evde biri ölür ya da bir yıkım olur.

Haberin Devamı

-Baykuş ötmesi uğursuzluktur, yanan bir odun alınarak baykuşa atılmalıdır.

-Bir kişinin önüne tavşan çıkması uğursuzluktur, mümkünse gidilen yoldan geri dönülür.
-Çakal uluyunca yere tükürmek gerekir, yoksa insanın başına bir yıkım gelir.
-Bir evin önünde karga öterse o eve haber gelir.
-Köpeğin vakitsiz, gece havlaması, horozun vakitsiz ötmesi, öküzün gece böğürmesi kötü şeylere işarettir.
-Ezan okunurken köpek uluması uğursuzluktur.
-Ateşe tükürmek, ateşe sövmek, ateşe tırnak atmak, su dökmek uğursuzluk getirir.
-Ateş yanan yere cinler girmez.
-Külün üstüne su dökülmez, işenmez.
-Gece kül dökülmez, evin bereketi kaçar.
-Ateşin çıkardığı ses, ateşi yakan kişi hakkında dedikodu yapıldığına işarettir.
-Karaağaçtan düşen yaşamaz.
-İncir ağacının altında uyuyanları şeytan alır götürür.
-Üzümün tanesini, karpuzun sap kısmındaki kabuğunun içini yiyenler yetim kalır.
-Gelin alayı kırkı çıkmamış kadının evinin önünden geçerse gelinin çocuğu olmaz.
-Kırkı çıkmamış kadının bulunduğu eve değirmenden un getirilmez.
-Hıdrellez günü dikiş dikilmez, ağaç, bitki kesilmez, canlı öldürülmez.
-Arife günü, yakını ölen kişi dikiş dikmez.
-Arife ve bayram günü ağaç kesilmez.
-Gece göle girmek iyi değildir. Geceleri cinler, peri kızları gölde yıkanırlar. Girenlerin ruhlarını periler çalar.
-Geceleri su üzerinden atlanmaz. Su birikintileri ecinnilerin ve perilerin mekanıdır.
-Kaynayan suya bıçak sokulmaz.
-Suya tükürmek uğursuzluk getirir.
-Akşam soğan yenen yere melekler gelmez.
-Gece aynaya bakanın ömrü kısa olur.
-Gece ıslık çalmak günahtır.
-Bir kişinin üzerinde dikiş dikilirse o kişinin kısmeti bağlanır.
-"Bismillah" demeden yemek yiyen kişi doymaz. Şeytan da onunla birlikte yemek yer.
-Gökkuşağının altında bir erkek geçerse kız, kız geçerse erkek olur.
-Dolu yağdığında dolunun kesilmesi için dışarıya sacayağı atılır.
-Salı günü çamaşır yıkanmaz, yıkanan çamaşırı giyen kişi onu kirletemez, ölür.
-Salı günü düğün yapılmaz.
-Yarım çay içen kadın dul kalır.
-Yola giderken tükürmek insana yıkım getirir.
-Üç yol ağzında yatmak uğursuzluktur.
-Ayakkabının ters gelmesi hastalığı işarettir.

Dünyada 13 sayısı ve kötü şans söylentileri vardır. Korku filmlerinde çoğunlukla 13 sayısına dikkat çekilir. Bazı sayıların şans getirdiğine inanılırken 13 uğursuzluk ile bağdaştırılır. İnanışlara göre sayıların anlamı da değişmektedir. Peki 13 sayısı uğursuz mu, 13 sayısı anlamı ne? Şans sayıları hurafe mi gerçek mi?

13 SAYISI UĞURSUZ MU?

Birçok toplumda ve inanışta 13 sayısı uğursuzluğu ile ilgili hikayeler vardır. Bu tür hikayeler çoğunlukla Hristiyanlıkta bulunmaktadır. Bunun dışında Meksika’da, Keltik ve Germen toplumlarında ise 13 sayısı uğuruna inanılır.

13 SAYISI ANLAMI NE?

13 sayısının uğursuzluğu hakkında böyle inanışların çoğalması  Leonardo Da Vinci eseri olan Son Akşam Yemeği tablosunda, İsa'ya ihanet ederek onun çarmıha gerilmesini sağlayan Yahuda'nın kişi olarak masada yer aldığı inanışı bulunuyor.

Başka bir düşüncede de tabloda 12 havari ve İsa bulunuyor. 13 kişinin yediği yemek sonrası felaketlerin ardı arkası kesilmiyor ve İsa çarmıha geriliyor. Bu sebepten ötürü, 13 sayısı Hristiyanlarda uğursuz olarak kabul ediliyor.

Bunun dışında İbranilere göre 13 sayısının uğursuz olması; İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin "mavet" (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan "m" olmasıdır.

DİNEN 13 SAYISI UĞURSUZ MU?

Müslümanlıkta uğur ya da uğursuzluk gibi inanışlar bulunmamaktadır. Bu konu hakkında din alimleri 13 rakamı, merdiven altından geçmek, iki bayram arası düğün yapmak gibi inanışların İslam dininde karşılığı olmadığını belirtiyor.

ŞANS SAYILARI HURAFE Mİ GERÇEK Mİ?

İslam'da “şans, talih” gibi sözlerin yeri yoktur. Müslümanlar kader, tevekkül ve Allah'tan gelene rıza gösterir. Bu sebeple İslam'da hiçbir sayı ya da rakam uğursuz değildir . Dünyanın birçok yerinde kabul edilen bu tür düşünceler batıl ve hurafedir.

Sadece dâhilerin 10 saniye içinde çözebildiği zeka testi: Resimdeki adam&#x; bulSadece dâhilerin 10 saniye içinde çözebildiği zeka testi: Resimdeki adamı bul

Nur funduszeue.info - SEO Editörü

Haber 7 - Nur Saydan
kaynağı değiştir]

Tüm bunlara rağmen 13 sayısı bazı ülkelerde şanslı olarak görülmektedir. Örneğin İtalya, şanslı olarak görmektedir. İtalya'da uğursuz olarak görülen sayı 17'dir.[2][3]

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, 13 koloni yani bugünkü adıyla 13 eyalet tarafından kuruldu. O yüzden de doların üzerindeki tamamlanmamış piramitte 13 basamak, onun üzerindeki yazıda 13 harf, 13 yıldız, 13 ok, 13 yaprak gibi pek çok sembol bulunur.

'lerde bu 13 inanışı kırabilmek için bir ''13'ler kulübü'' kurulmuştur. Bu kulübün üyeleri -ki aralarında ABD başkanları da vardır- her ayın 13'ünde bir araya gelerek 13 kişilik sofralarda yemekler yemişlerdir.

13'ün uğursuzluğuyla ilgili bazı ilginç iddialar[değiştir

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası