incidal şurup / Alerjinin en etkili ilacı nedir? - Türkiye Gazetesi

Incidal Şurup

incidal şurup

Alerjinin en etkili ilacı nedir?

Hayat kalitesine büyük darbe vuran, kimi zaman hayati tehlikeye varan reaksiyonlara neden olabilen alerji pek çok farklı etkenle funduszeue.infoe yumurta ve fıstık, kiminde ise polen ya da evdeki tozlar alerjiyi ortaya çıkarabiliyor. Bazen deri alerjisi, bazende besin alerjisi olarak kendini gösteriyor. Uzmanlar, alerjinin en etkili tedavisinin alerjenden uzak durmak olduğunu belirtiyor.

Göğüs Hastalıkları, İmmunoloji ve Allerjik Hastalıklar Profesörü Dr. Yavuz Selim Demirel, farklı etkenlerle tetiklenen alerji sorunun nedenlerini, çeşitlerini ve çözüm yollarını anlattı:

Alerji, normal kişilerin reaksiyon göstermediği zararsız maddelere karşı duyarlı olan bireylerde görülen bir reaksiyondur. Bu maddeler ‘allerjen’ olarak tanımlanırlar. Alerjiler mevsimsel olabilir(örneğin bahar aylarında), yada yıl boyu sürebilir. Ana alerjenlerİ; çayır poleni, ev tozu akarı, hayvan kılları, küf mantarı, arı venomu ve bazı gıda alerjenleri olarak sıralamak mümkündür. En sık allerji yapan gıdalar ise yumurta, kuruyemiş ve baklagillerdir.

Allerjik olduğunuz bir madde ile karşılaştığınız zaman immun sistem onu tehlikeli görerek histamin adı verilen kimyasal ajanı salıyor. Bu histamin; deride döküntü, baş ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, deride şişme, bulantı ve diareye neden oluyor. En tehlikeli reaksiyon ise ‘anafilaksi’adını verdiğimiz reaksiyondur. Aniden başlayıp ölüme neden olabilir.

HERKESİN ALERJİSİ FARKLIDIR

Eğer alerjen soluduğunuz bir şey ise gözleriniz, burun ve solunum sisteminiz etkilenir. Alerjen yediğiniz bir madde ise ağız, mide ve bağırsaklarda reaksiyon oluşur. Böyle durumlarda, allerji uzmanı yakınma ve öykünüzü değerlendirir. Sonrasında kan ve deri testi uygulayarak, neye alerjiniz olduğunu bulur. Korunma, ilaç tedavisi, gerektiğinde immunoterapi uygulayarak rahatlama sağlar.

Alerjiler; besin, deri, ilaç ve bahar alerjisi olarak sınıflandırılabilir. Hepsinin alerjen etkenleri, kişileri etkileyiş biçimleri ve tedavi yaklaşımları farklıdır.

ÇOCUKLARA YUMURTA VE FISTIK YEDİRİRKEN DİKKAT!

Besin alerjisi, çocukların yaklaşık yüzde 5’ini, erişkinlerin yüzde 3’ünü etkileyebilir. Besin alerjisi hafiften ağıra doğru giden bir yelpazede kişilerde reaksiyona neden olabilir. Tüm reaksiyonların yüzde 90’ının oluşumunda genellikle şu gıdalar sorumludur: Yumurta, süt, fıstık, balık, karides, buğday ve soya. Çocuklarda en çok süt, yumurta ve fıstık alerji yapabilmektedir. Besin alerjisinde en etkili tedavi gıdadan uzak durmaktır.

DAYANILMAZ KAŞINTININ NEDENİ ALERJİ OLABİLİR!

Deri alerjileri; atopik dermatit (egzama), ürtiker ve anjiyoödem olarak sınıflandırılabilir. Atopik dermatit, egzamanın en sık görülen formudur. Kuru kaşıntıya ve kırmızı deri lezyonlarına neden olur. Alerjenler, toz akarı, hayvan kılları, sabun, deterjan, losyonlar, kuru kış havası egzamayı tetikleyebilir. Alerji uzmanı, egzamanın olası tetikleyicilerini ortaya koyar, yakınmaları azaltıcı, kaşınmayı engelleyici tedbirler alır. Ürtiker, deri üzerinde kırmızı kabarıklıklardır. 

Bazı gıdalar, ilaçlar, arı sokması, soğuk sıcak güneş maruziyeti, lateks, kan transfüzyonu, bakteri enfeksiyonu ve viral enfeksiyonlar tetikleyebilir. Bilinen tetikleyicilerden uzak durmak esastır. Anjiyoödem, daha derin cilt tabakalarının ödemidir. Göz, ağız, dil, el ayak ve boğazda şişme ile soluk almada güçlük şeklinde kendini belli eder. Tedavisinde en sık kullanılan ilaç seçeneği antihistaminiklerdir.

İLAÇ ALERJİSİ KOLYENİZİ YANINIZDA TAŞIYIN

İlaç alerjisi, ilaçla ilk karşılaşıldığında reaksiyon oluşturmaz. Organizma, bu ilaca karşı antikor oluşturur. İlacın ikinci kez alınışında immun sistem uyarılır ve bu ilaç yabancı olarak değerlendirilip, histamin ve bazı maddeler açığa çıkar. 

Bunun sonucunda; deri döküntüsü ve ürtiker, kaşıntı, hırıltılı solunum, şişme, kusma, baş dönmesi ve anafilaksi ortaya çıkar. Hastanın öyküsünün alınması ve fizik muayenenin değerlendirilmesinin ardından, alerji uzmanı, deri testi veya kan tahlilleri isteyebilir. İlaç alerjilerinden şüphe ediliyorsa, ilaç deri testleri ve provokasyon testi uygulanabilir. 

Alerji doktoru, mevcut ilaç dışında potansiyel tehlikesi olan ilaçları gözden geçirir, yakınmaları oluşturan ilaçların alternatiflerini ortaya koyar, alerjiyi gösteren kolye, bileklik veya cüzdanınızda belgenizi bulundurmanızı önerir.

 

 

Incidal 50 Mg 20 Draje

Diğer»Antihistaminik

Formülü:

Farmakolojik özellikleri:

Endikasyonları:

Allerjik rinit, böcek ısırmaları, bronşiyal astım, endojen ekzama, gıda ve ilaç allerjisi, kontakt dermatit, saman nezlesi, soğuk ve sıcak allerjisi ve ürtikerde endikedir.

Kontrendikasyonları:

- Naproksene duyarlı oldukları bilinen kişilerde,
- Aspirin ya da başka non-steroid antienflamatuar ilaç aldıklarında astma, rinit ya da ürtiker gelişenlerde,
- Aktif mide-duodenum ülseri bulunanlarda, ülserasyon ve kanamaya eğilimli olanlarda.

Uyarılar/Önlemler:

Uyku hali yapabileceğinden dolayı motorlu taşıt vb. kullananlarla, yüksek yerlerde çalışanlar uyarılmalıdır. Barbitürat trankilizan ve alkolle birlikte kullanılmaz. Dar açılı glokomda, gebelerde ve süt veren annelerde dikkatle kullanılmalıdır.

Yan etkiler/Advers etkiler:

- Sindirim sisteminde: Mide ağrısı ya da yanması, bulantı, hazımsızlık, ishal, kabızlık, kan sızıntısı ya da kanama,
- Santral sinir sisteminde: Baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk dikkatını toplayamama,
- Dolaşım sisteminde: Çarpıntı, dispne, ödem,
- Genel olarak: Susama,
- Duyularda: Kulak çınlaması, işitme ve görme bozuklukları,
- Kanda: Seyrek olarak granülositopeni, trombositopeni, hemolitik anemi, aplastik anemi,
- Deride: Alerjik belirtiler, kaşıntı, purpura, terleme,
Non steroid antienflamatuar ajanların yan etkileri yaşlı kimselerde daha sık olarak görüldüğünden, bu kişilerde, her zaman etkili olan düşük doz kullanılmalıdır.
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç etkileşimleri:

Nonsteroid antienflamatuar ajanların diğer ilaçlarla etkileşmeleri diğer rahatsızlıkların tedavilerini etkileyebilir.
İnaprol kan proteinlerine yüksek oranda bağlanan ilaçları (hidantoin, sülfonamidler, sülfonilüre, furosemid, beta blokerle, lityum tuzları vb.) bağlarından koparıp kendisi yerleşebileceğinden, onları serbest hale geçirerek etkilerini güçlendirebilir ve dolayısıyla yeni ayarlamalar gerektirebilir.
Oral antikoagülan alanlarda da ayarlama gerektirebilir.
Probenecid, İnaprol ile bir arada alınırsa, naproksenin plazma konsantrasyonu ile yarılanma zamanı artar.
Keza metothrexate ile birlikte kullanılırsa, metothrexate'ın tübüler sekresyonu azalır, toksisitesi artabilir, dikkat edilmesi gerekir.

Kullanım şekli ve dozu:

Erişkinlerde 3x draje/gün veya 3x ölçek/gün, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra, İki yaşına kadar olan çocuklarda, draje/gün veya ölçek/gün, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra, yaş arasında olan çocuklarda draje/gün veya ölçek/gün, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonra, yaş arasında olan çocuklarda draje/gün veya ölçek /gün dozda, yemekle birlikte veya yemeklerden hemen sonm kullanılır.

Üretici Firma:

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Telefon:() 36 00
Email:[email&#;protected]

Incidal 50 Mg 20 Draje Eşdeğerleri

Soru:

Renal Transplantasyon Hastalarında Sonradan Ortaya

Renal Transpalnatasyon Greft Böbrek Nakli olgunum. 26/05/'da AÜTF'si İbn-i Sina Hastanesinde. Nakil olduktan 6 ay sonra diş etlerimde büyüme oldu o günden buğüne her ayda bir ameliyat yaptırıyorum. Gaha sonra /10/'de Ankara Ulucanlar SSK Göz Bankasında Her gözümde de Katarakt oluştuğundan dolayı sağa-sola fako yaptılar ve şu anda sağ gözüm %50 görüyor ve SSK 'nın aldığı ilaç tasarrufundan dolayı yaklaşık 5 yıldır kullandığım sandimmunu SSK Eczanesinin yüzünden bırakmak zorunda kaldım ve verdikleri Gengraf ilacını kullanıyorum. Bu ilacı kullandıktan sonra Vucudumun her yerinde kırmızı alerji oluşkun ve dayanılmaz şekilde içime ısı veriyor tek yapabildiğim ise incidal şurup kullanıyorum. Bu sıkıntılar içerisinde ne yapmam gerekir ve doktorlarımın önlem almayışı sıkıntılarımı artırıyor ne yapabilirim. Gözlerimdeki kataraktın nedeni kullandırdıkları ultraln 10mg'lık ilacının dozunun fazla olmasından kaynaklandığı ve vaktinde bu ilacı bıraktırmamaları ne yaparım bilemiyorum. Y

Bu Soruya Doktor Cevabı Gönder

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası