hiram abas / Bay Pipo - Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı: Hiram Abas by Soner Yalçın | Goodreads

Hiram Abas

hiram abas

Hiram Abas kimdir

Tarih 26 Eylül

Günlerde çarşamba, eylül ayının son günleri İstanbul'da sonbaharın esintileri. 27 Eylül Perşembe günü, gazetelerin kendisinden bahsedeceğini elbette bilmiyordu Hiram Abas

Bütün gazeteler haberi manşetten vermişlerdi.

Hiram Abas öldürüldü

Hiram Abas sabah kalktı elini yüzünü yıkadı, hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra silahını beline koydu, oturduğu evin merdivenlerini bir bir inmeye başladı.

Arabasına binmeden önce etrafına bakındı, kolaçan etti. Olağanüstü bir durumun olmadığını görünce şoför koltuğuna oturdu, kontağı çevirdi. Araba hafifi salllandı, önce motor ısınsın diye bekledi. Vitesi 1'e aldı yavaşça hareket etti. Her sabah olduğu gibi o gün de işe gidiyordu Hiram Abas

Araba belli bir hızda gidiyordu, camlarını kapatmıştı, kapıları kilitlemişti. Kırmızı ışık yandı her sürücü gibi bekledi. Yeşilin yanmasını beklerken yine etrafına baktı. Bir şey yoktu. O esnada yolları temizleyen belediye işçilerini gördü. Bir işçi arabasına doğru geliyordu, şüphelenmedi; gözü ışıklardaydı.

Fırsat bulamadı ama belediye işçisi gibi giyinen şahsın kurşunları arasında buldu kendini. Kendisi de hızlı silah çekmesiyle meşhurdu ama geç kalmıştı. Çapraz ateşe tutulan Hiram Abas, olay yerinde hayatını kaybetti.

Hayatını kaybetti ama ölümü üzerindeki sır perdesi bir türlü aydınlatılamadı. Sürekli farklı senaryolar üretildi, yazıldı. Dosyası daha sonra tozlu raflara mahkum oldu. Cinayeti her ne kadar "DEV SOL" üstlense de bir iddia olarak kaldı.

Oysa Hiram Abas, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın önemli isimlerindendi. Doğu'da ve Güneydoğu'da altından kalkmadığı görev yoktu. Ne oldu da Hiram Abas öldürüldü?

Bu soru Hiram Abas'ın öldürüldüğü günden bugüne cevabını arıyor. Eski Mit mensubu Hiram Abas'ın hayat hikayesi

Hiram Abas kimdir

İSTANBUL'DA BAŞLAYAN BİR HAYAT

'de İstanbul'da dünyaya gelen Hiram Abas, gençlik dönemlerinde boksla ilgilendi. Hatta bu sporda şampiyonlukları da var. Abas, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra farklı devlet kademelerinde görev aldı, müfettişlik yaptı. Müfettiş olduktan sonra yedek subaylık yapmaya başlayan Hiram Abas, bu dönemde MİT ile bağlantı kurdu ve teşkilatta çalışmaya başladı.

12 Mart Muhtırası olduğunda MİT'ten tasfiye edildi, bir süre ortalıklarda görünmedi. 'te Turgut Özal'ın Başbakan olmasında sonra Özal'ın isteğiyle tekrar MİT'e döndü; kaldığı yerden devam etti.

'de yayınlanan MİT raporu olayında sorumlu görülerek, raporu kaleme alan Mehmet Eymür'le pasif göreve alınmak istenince ikinci kez teşkilattan kendi isteğiyle ayrıldı.

Korkut Eken ile abi kardeş, eski MİT müsteşarı ve korgeneral Mehmet Fuat Doğu ile baba-oğul ilişkisi içinde olduğu bilinen bir gerçek.

Hiram Abas kimdir

ÖLÜMÜ HAKKINDA İDDİALAR

Ergenekon Davası iddianamelerinde ve daha sonra gazetelere verilen röportajlarda Hiram Abas'ı öldüren kişinin, 3 Mart 'te Sedat Bucak emrindeki Abdullah Çatlı ve ekibi tarafından infaz edilip, betona gömüldüğü iddia edilen Tarık Ümit olduğu öne sürülmektedir.

Hiram Abas kimdir

BAY PİPO

Hiram Abas'ı daha yakından tanımak isteyenler için gazeteci Soner Yalçın'ın yayınlandığında adeta ekmek peynir gibi satan "Bay Pipo" kitabını okumanızı öneriyoruz. Bu kitapla 'lı yıllarda neler olup bititğini daha net biçimde göreceksiniz.

İstanbulMİTturgut özalankara üniversitesi

Bay Pipo - Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı: Hiram Abas

May 13,
yılında öldürülen Hiram Abas isimli MİT görevlisinin anıları üzerine bir kitap. Derin devlete yönelik bazı bilgileri, CIA'nin bizi yönlendirmesi ve kullanması, İsrail ile ilişkiler ile ilgili bazı kesitler veriliyor. II. Dünya Savaşı sonrası toplumun sürekli ama sürekli komünizm ile korkutulması ve bu amaç ile uydurulan yalanlar, tezgahlanan komplolar dikkat çekiyor. 70'lerde baskıcı rejim ağırlığını artırıyor. Toplum bir yandan komünizm ile korkutuyor bir yandan da siyasi islam, irtica ve rabıta palazlanmaya başlıyor. Tarikat liderleri siyasi güçler tarafından kollanıyor ve korunuyor. Hacı Ali Demirel'in en yakın dostu Yaşar Tunagür (İzmir gezici vaizi; Nurcu ve Atatürk düşmanı) Diyanet Başkan Yrd oluyor. Aydın kesim, gazeteciler, düşünürler baskı altında, üniversitelerin özerkliği, özgürlükler sürekli yok ediliyor. Varsa yoksa komünizmle mücadele. Sosyal devlet, barış, eğitim, kalkınma, demokrasi, eşitlik, basın özgürlüğü, adalet, refah kavramları hep komünizmle özdeşleştirilmiş durumda. Bu kadar emek, kaynak ve zaman komünizm korkusu aşılamak yerine eğitime, kalkınmaya, üretime, teknolojiye harcansaydı Türkiye dünya lideri bir ülke olurdu. Sürekli dile getirilen ve başarısızlıklara kılıf olarak uydurulan dıj güçler, o dönemin yöneticilerini (asker, polis, MİT, politika) kandırarak ve/veya satın alarak Türkiye'yi uyutmuş, manipüle etmiş. O zamanki basiresitsizlikler ve/veya kötü yönetimin sonuçlarını bugün düştüğümüz durumla faturasını ödüyoruz. Ta o zamanlar okumuşlara ve aydınlara karşı olan görüş günümüzde tüm topluma yayılmış ve aydın insanlar "elitist" gibi bir tabirle itham edilmekte, vasatlık, nobranlık, seviyesizlik, cahillik prim yapar duruma gelmiştir.

'te MİT müsteşarı olan Bahattin Özülker ülke güvenliğinin en önemli tehdidin komünizm değil irtica ve siyasi islam diyerek gerçek soruna parmak basmıştır. Ancak maalesef daha 7 aylık müsteşar iken Samsun'da vefat etmiştir. Ölümünin bir suikast sonucu olduğu iddia edilmektedir.

Ülkede anaşiyi yok etme görevinde olanlar, anarşi ile beslenmeye başlamış. Sırtlarında devlet üniforması, ellerinde silah, yer altı ile uygunsuz ilişkiler, CIA'den maaş alma, iş adamlarından dağış, araba, destek veya hediye alma gibi işlemler genel kabul görmüş durumda. Hukuksuzluk, baskıcı rejim had safhada. Asker, emniyet ve MİT birbirleriyle kavga ediyor; hatta kendi içlerinde de kavga ediyor. AL eline sliahı, devlet adına görev yapıyorum diyerek casusculuk oyna, orman kanunu uygula, hesap verme. Oh ne ala düzen. Sorsan bunlara hepsi vatan aşığı. Aşık dediğin kendini siler, yok eder, egosuna ezirmez aşığını. Ama bnlar, sırf kebir, sırf ego, her zaman kendileri haklı, kendileri olmasa vatan yok olur. Egoları yüzünden vatanın gördüğü zararın farkında bile değiller.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası