boğazlarım acıyor / Boğaz Yanmasına Neden Olur ve Nasıl Geçer? - Medicana

Boğazlarım Acıyor

boğazlarım acıyor

Tek-tarafli-bogaz-agrisi-nedir-nasil-gecer

Boğaz ağrısı genellikle alerji, soğuk algınlığı ve grip belirtisi olarak ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Boğazın sağ tarafında ağrı gibi tek taraflı şikayetler ise başka hastalıklara işaret edebilir. 

Tek Taraflı Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz, bademciklerden yemek borusuna kadar vücudun birkaç bölümünü içerir. Yutma eylemi sırasıyla ağız, gırtlak ve yemek borusu üzerinden gerçekleşir. Yutkunurken boğazın bir tarafında ağrı hissediliyorsa rahatsızlığın sebebi bu organlarda meydana gelen hastalıklardan kaynaklanabilir. 

Tek taraflı boğaz ağrısının en yaygın sebepleri şunlardır:

Reflü, sindirim güçlüğünden daha fazlasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Boğazda yanma hissine, ağrılı yutkunmaya ve hatta tahriş edici bir geniz akıntısına neden olabilir. Kulak ağrısı gibi şikayetlere de yol açabilen bu hastalık geceleri yatar pozisyondayken şiddetlenme eğilimindedir. Bu sebeple sabahları boğaz ağrısı şikayetlerine de sebep olabilir. 

Soğuk algınlığı ve grip gibi birçok yaygın viral hastalık boğaz ağrısına neden olabilir. Bu durumlarda boğazın sadece bir tarafı ağrıyabilir. Mukus ve tükürük üretiminin artarak boğazın arkasına doğru akmasıyla ortaya çıkan geniz akıntısı boğazın belirli bir kısmına ilerleyerek tek taraflı boğaz ağrısına yol açabilir.

Boğazın arka kısmındaki bademciklerin yalnızca biri iltihaplandığında tek taraflı boğaz ağrısı meydana gelebilir. Virüs ve bakterilerin sebep olduğu bu iltihaplanma genellikle ateş, yutkunma zorluğu ve hırıltılı nefes alma belirtileri gösterir. Bazı durumlarda, tek taraflı bademcik şişmesi ve kulak ağrısı rahatsızlıkları bir arada görülür. Bakteriyel bademcik iltihabı için doktorlar tarafından genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Viral kökenli vakalar ise belirtilerin hafifletilmesine yönelik uygulamaların ardından 10 gün içinde kendiliğinden iyileşebilir.

Vücudun baş ve boyun bölgelerinde çok sayıda lenf düğümü bulunur. Enfeksiyon, diş apsesi veya bağışıklık sistemini tehlikeye atan başka bir sağlık sorununda bu lenf düğümleri şişerek yutkunmayı zorlu hale getirir. Boynun her iki tarafında bulunan lenf düğümlerinden yalnızca biri şiştiğinde tek taraflı boğaz ağrısı meydana gelebilir. Lenf düğümlerinin şişmesine neden olabilecek durumların başında soğuk algınlığı, grip, strep boğaz enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, mononükleoz ve HIV gelir.

Gırtlak iltihabı olarak da bilinen larenjit ses tellerinde ödem oluşumu sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle sesin aşırı kullanımı, tahriş veya viral bir enfeksiyon sonucu oluşur. Gırtlakta yer alan iki adet ses telinden biri diğerinden daha fazla tahriş olduğunda tek taraflı boğaz ağrısı görülebilir. Larenjitin ses kısılması dışındaki diğer yaygın belirtileri kuru öksürük, boğazda ağrı ve hamlık hissidir.

Genellikle aft olarak tabir edilen aftöz ülser, ağız içinde herhangi bir noktada çıkan yaralara denir. Yanakların iç kısmında, dilin üstünde veya altında, dudak içlerinde ya da boğazın arkasına yakın kısımlarda ortaya çıkabilen bu ülser yaraları boğaz ağrısına neden olabilir. Sarı veya beyaz renkli benek şeklinde görülen aftlar ağız travması, bakteri, stres ve beslenme sorunlarından kaynaklanabilir.

Tek taraflı boğaz ağrısının daha az yaygın sebepleri ise şunlardır:

 • Apse veya gömülü diş,
 • Epiglotit (nefes borusu kapakçığı iltihabı),
 • Glossofaringeal nevralji (yutak ve boyun ağrısı),
 • Ağız kanseri,
 • Boğaz kanseri
 • Yemek borusu kanseri.

Tek Taraflı Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğazın tek tarafında ağrı hissini hafifletmek için uygulanabilecek doğal çözüm yöntemleri şunlardır:

 • Reflü kaynaklı şikayetlerin hafifletilmesi için baharatlı ve asitli gıdaları içermeyen diyet değişiklikleri işe yarayabilir.
 • Bol sıvı tüketmek boğazı nemlendirerek ağrıları hafifletebilir.
 • Tuzlu su gargarası yapmak boğaz ağrısını ve buna eşlik eden yutkunma güçlüğü problemini rahatlatabilir.
 • Bal tüketmek mukoza tabakasını kaplayarak geniz akıntısının yol açtığı tek taraflı boğaz ağrısına iyi gelebilir.
 • Boğaz pastili kullanmak ağrının yatıştırılmasına ve boğazın nemlendirilmesine yardımcı olabilir.
KAYNAKLAR: 

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz yanması neden olur, nasıl ge&#;er?

Boğaz ağrısı, batma, yanma, kaşınma, yutkunurken ağrı, kuruluk şeklinde kendini gösterebilir. Grip, soğuk algınlığı, mevsim değişikliği, alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan boğaz ağrısına genellikle virüs ve bakteriler neden olur. İnsan yaşamını olumsuz yönde etkileyen boğaz ağrısı bazen kendiliğinden geçebildiği gibi bazen de tıbbi müdahale gerektirebilir. Ancak hafif seyreden boğaz ağrılarını sağlık kuruluşuna başvurmadan bitkisel yöntemlerle geçirmek mümkün. Bol sıvı tüketimi ve doğal yöntemlerle geçirilmeyen ve birkaç günden fazla sürren boğaz ağrısı için tıbbı müdahale gerekebilir.

Havaların soğuması ile birlikte boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusu da bir o kadar sorulmaya başlandı. Her zaman doktora gitmeniz en iyi yöntem olabilir yalnız ilaç kullanmak yerine kendiniz evde çözüm önerilerini değerlendirmek istiyorsanız altta sizlere aktardığımız karışımı deneyebilirsiniz. 

Bu karışım ile boğaz ağrısının gün içerisinde neden olduğu konuşma, yemek yeme eylemlerini kolaylaştırabilirsiniz. Boğaz ağrısı bunlar ile birlikte çeşitli sıkıntıları da getirebilen bir hastalık çeşididir. İlerlediği takdirde bademcik iltihabı, kulak ağrısı ve bunlar gibi çeşitli sağlık sorunlarında neden olabilir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir, boğaz ağrısına evde çözüm yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Boğaz ağrısı viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Boğaz ağrısına neden olan en yaygın bakteri streptokok bakterileridir.

Boğaz ağrısı neden olur?

- Grip virüsü
- Boğaz iltihabına neden olan Epstein-Barr virüsü
- Parainfluenza virüsleri
- Entero viruslar
- Uçuk virüsü
- Soğuk algınlığı (Nezle)
- Mono (Mononükleoz, EBV virüsü)
- CMV virüsü
- Suçiçeği
- Kızamık
- Koronavirüs
- Krup Hastalığı

Boğaz ağrısı ve beraberinde gelen bademcik şişmesine neden olan belirtiler şu şekildedir;

- Boğaz ağrısı ve yutkunma sırasında ağrı
- Baş ağrısı ve kulak ağrısı
- Ateş
- Öksürme
- Bademciklerin kızarıklığı
- Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama
- Boğazdaki kabarcıklar veya ülserler
- İştah kaybı
- Boyun veya çene bölgesinde şişmiş bezler
- Ağız kokusu

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Boğaz ağrısı eğer beraberinde bademcik şişkinliğini getirirse bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonun yayılmasının yanı sıra yakalanmasını önlemek için aşağıdaki koruyucu önlemleri almanız gerekmektedir.

1- Özellikle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerinizi iyice ve sık yıkayın .
2- Yemek veya mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçının.
3- Boğaz ağrısı meydana geldiğinde, bademcik şişmesi teşhisi konduktan sonra diş fırçasını enfeksiyonla kirleteceğinden diş fırçasını değiştirin.

Boğaz ağrısı ile gelişen enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önlemek için;

1- Hasta olduğunuzda evde kalın.
2- Öksürürken veya hapşırırken ağzını kapatın.
3- Hapşırdıktan veya öksürdükten sonra ellerinizi yıkayın.

Boğaz ağrısına genelde doktorlar çeşitli antibiyotik ve ilaçlar yazarlar. Ancak ilaç kullanacak kadar ileri seviyede bir boğaz ağrısı ve bademcik şişmesi ile karşı karşıya değilseniz boğaz ağrısına evde çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz. Boğaz ağrısına ne iyi gelir sorusunu soruyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz ilaç gibi doğal tarifleri deneyebilirsiniz.

Boğaz ağrısına evde çözüm yöntemleri nelerdir?

Yöntem 1: Tuzlu su

Tuzlu su boğaz ağrısı için hızlı en temel ve güçlü ev ilaçlarından birisidir. Ağzındaki salin solüsyonunu söndürmek, toksinlerin ağız boşluğundan çıkarılmasına ve aynı zamanda bölgenin dezenfekte edilmesine yardımcı olmak için tuzlu su oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bademciklerdeki şişmeyi de azaltmaya yardımcı olur. Boğazınızın ph'ı iltihap nedeniyle bozulmuştur. Bu durumda tuzlu su boğaz ph'ını eski haline getirmeye yardımcı olacaktır.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

1- 1 çay kaşığı tuzu 1 bardak ılık suya ekleyin ve karıştırın.
2- 10 ila 15 saniye boyunca gargara yapın ve tükürüp atın.
3- Bardaktaki su boşayana kadar tekrarlayın.
4- Tamamen rahatlamak için gün devam edin.

Yöntem 2: Hindistan Cevizi Yağı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Dişlerinizi ve dişetinizi sağlıklı tutmak için hindistan cevizi yağı yöntemini duymuşsunuzdur. Fakat hindistan cevizi yağının boğaz ağrısına da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Şifalı özelliklere sahip olduğu ileri sürülen hindistancevizi yağı, boğaz ağrısında ve bademcik iltihabında ilaç olarak kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, Anti-bakteriyel özellik barındırmasından dolayı zararlı patojenlerin bademcikler yüzeyinden ayrılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri sayesinde boğaz ağrısındandan anında kurtulmanızı sağlar.

Malzemeler

- 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
- ¼ fincan ham bal
-2 yemek kaşığı taze limon suyu

• Tencereye 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı yağı dökün.
• 3 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ekleyin.
• Ayrıca, ¼ fincan çiğ bal ekleyin.
• Bunları birlikte karıştırın ve düşük sıcaklıkta ısıtın. Sadece malzemelerin erimesini ve harmanlanmasını istiyorsanız, çok uzun süre pişirmeyin.

• Hazırlanan öksürük şurubu bir kaba aktarılır ve bir süre soğumasına izin verilir.
• Şurubu hava geçirmez bir şişede saklayınız.

Nasıl kullanılır?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

1 tatlı kaşığı hindistancevizi şurubunu 1 fincan ılık suda karıştırıp seyreltin.
Boğaz ağrısının gidermek için günde 3 defa içebilirsiniz.

Yöntem 3: Zencefilli limon çayı

Malzemeler:

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

- 1 fincan sıcak su
- 1 çay kaşığı Ham bal (
- 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefil

Nasıl kullanılır?

• 1 su bardağı sıcak suya ½ çorba kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin.
• Bardağı bir çay tabağıyla örtüp 5 dk bekletin.
• Ilıdıktan sonra içerisine bal ekleyip içebilirsiniz.

Yöntem 4: Pastil yöntemi

Bazı pastiller bademcik iltihabına ve boğaz ağrısına iyi gelmektedir.

Nasıl kullanılır?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Boğaz ağrısının hissetmeye başladığınız anda ağzınıza bir adet pastil atın. 15 dk boyunca ağzınızda eriyene kadar gezdirin.

Yöntem 5: Karabiberli tuzlu su yöntemi

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Bu yöntem boğaz ağrısı ve bademcik iltihabını iyileştirmenin yanı sıra balgam söktürücü özellik te barındırmaktadır.

Karabiber ve tuzun antibakteriyel özellikleri enfeksiyonlardan da kurtulmanıza yardımcı olur.

Malzemeler:

• 1 tatlı kaşığı karabiber
• 1 çorba kaşığı taze limon suyu
• Bir tutam tuz

Nasıl hazırlanır?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer


• Bir tencereye 1 su bardağı su dökün.
• 1 çorba kaşığı taze limon suyu ekleyin.
• Bütün tatlı kaşığı karabiber ekleyin.
• Bir tutam tuz atın.
• Malzemeleri, su kaynamaya gelene kadar ısıtın.

Nasıl kullanılır?

• Su kaynatmaya başlayınca, sıcaklığı düşürün ve biberlerin suda dağılmasına izin vermek için 5 dakika daha kaynatın.
• Sıcak bir şekilde bir bardağın içerisine koyarak tüketebilirsiniz.. Bu noktada tat daha iyi hale getirmek için ayrıca 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Boğaz Ağrına Ne İyi Gelir?

Bal

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Bal ya da çaya karıştırılan bal, boğaz ağrısının giderilmesinde etkilidir. Yapılan bazı sınırlı araştırmalarda balın özellikle gece öksürüklerini dindirmek konusunda etkili olduğu görülmüştür. Benzer araştırmalarda balın, boğaz ağrısının ve ağız içindeki yaraların iyileşme sürecini hızlandırdığı da görülmüştür.

Papatya Çayı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

En etkili doğal iltihap çözücülerden biri olan sarı papatya çayı, boğaz mukozasında bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücutta bulunan yabancı organizmaların dışarı atılmasına yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak papatya çayı, boğazı nemlendirerek rahatlatır. Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde boğaz ağrısı, öksürük ve bademcik şişmesi gibi soğuk algınlığı semptomlarının iyileştirilmesinde etkili olduğu bilinir.

Nane Çayı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Nane çayı, soğuk algınlığı ve benzeri rahatsızlıkların oluşturduğu semptomların giderilmesi için kullanılabilir. Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliği sayesinde boğaz ağrısı ve öksürüğün iyileşmesinde etkili olabilir.

Ada Çayı

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Ada çayı boğaz mukozasını koruyu bir tabakayla kaplayarak, var olan zararlı organizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Çay olarak tüketilebileceği gibi gargara olarak da uygulanabilen ada çayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi yakınmaların iyileştirilmesinde etkilidir.

Kabartma Tozu

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Bir bardak ılık suya, 1/4 çay kaşığı kabartma tozu eklenmesiyle elde edilen karışımla gargara yapmak, boğaz ağrısının hafiflemesinde etkilidir. Bu karışıma çok az miktarda tuz eklenmesi, ev yapımı ilacın etkisini artırır. Gargara sonrasında ağız temiz suyla çalkalanmalıdır.

Çemen Otu

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Çemen otu, çay olarak ya da tohumu çiğnenerek tüketilebilir. Ağrı, tahriş ve iltihap oluşumu ile mücadelede etkili bir yöntem olduğu düşünülen çemen otu, aynı zamanda etkili bir antifungaldir.

Hatmi Kökü

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Hatmi çiçeğinin kökü, çay gibi demlenerek içildiğinde boğazı rahatlatabilir. Günde 2 veya 3 kez tüketildiğinde boğaz ağrısının giderilmesinde etkili olduğu düşünülür.

Rezene

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

İltihap giderici ve balgam sökücü etkisi olan rezene çayı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.

Elma Sirkesi

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Antibakteriyel özelliği olduğu düşünülen elma sirkesi, asidik yapısı sayesinde boğazdaki mukusun parçalanmasını sağlar ve böylece bakterilerin yayılmasını önler. Bir su bardağı suya yemek kaşığı elma sirkesi eklenmesiyle elde edilen karışımla iki saatte bir yapılan gargara, boğaz ağrılarının hafifletilmesinde etkilidir. Reflüye bağlı olan durumlarda kullanılmamalıdır. 

Sarımsak

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Doğal bir antibiyotik olduğu düşünülen sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede etkilidir. Taze sarımsak yemeklere eklenerek tüketilebileceği gibi sarımsağı direkt emmek de boğaz ağrısını yatıştırabilir. Reflü varlığında kullanılmamalıdır. 

Acı Biber

Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz yanması neden olur, nasıl geçer

Ağrı kesici özelliği olan acı biberin tek başına ya da ılık su ve bal ile karıştırılarak içilmesi, boğaz ağrısını ve öksürüğün şiddetini hafifletebilir. Ancak ağızda açık yara ve reflü varsa acı biber tüketilmesi önerilmez.

Bitki çayları ve diğer bitkisel ilaçlar, medikal ilaçlarla birlikte alınmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Hamilelik döneminde bağışıklık sisteminde oluşan bazı değişimler anne adayının daha kolay hastalanmasına yol açabilir. Bu dönemde başlayan boğaz ağrısı ve öksürük gibi yakınmaların doğru şekilde tanısının koyulması ve tedavi edilebilmesi için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Bitkisel içerikli ilaçlar kullanılacaksa bu durum mutlaka hekime danışılmalıdır. Gebelik döneminde bu tip yakınmalardan korunmak adına bol sıvı tüketimi, istirahat ve gerektiğinde vitamin desteği alınması önerilebilir.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı ve Öksürük

Çocuklarda oluşan boğaz ağrısı ve öksürük çoğunlukla virüs kaynaklı olsa da zaman zaman bakteriyel de olabilir. Virütik rahatsızlıklarda tedaviye dönük ilaç kullanılması gerekmeyebilir. Beta gibi dönemsel olarak yaygınlaşan bakteriyel enfeksiyonların uygun antibiyotikle tedavi edilmesi çok önemlidir. Boğaz ağrısına eşlik eden ve 3 gündür düşmeyen ateş, boyunda ve boğaz bölgesinde şişlik, hırıltı, nefes darlığı, burun akıntısı, öksürük, hapşırık gibi eşlik eden belirtiler varsa mutlaka doktora giderek muayene olunması gerekir.

Boğaz ağrısı korona belirtisi mi?

Faranjitte boğaz kuruluğu, yutma güçlüğü ve geniz akıntısı şikayetleri olduğu için bu durumdaki  boğazdaki gıcık hissine bağlı olarak kuru öksürük görülebilir. Kronik farenjiti olanlarda da bu dönemde artan kuru öksürük nedeniyle "Acaba corona virüsü mü kaptım?" endişesi yaşanabiliyor. Bu durum da ateşi mutlaka kontrol etmek gerekiyor; ateşin ’in üzeri olması durumlarında mutlaka ateş düşürücü ile takip edip ek bulgular da varsa (kuru öksürük ve nefes darlığı gibi) o zaman sağlık kuruluşuna müracaat etmekte fayda var.


Yutkunurken boğazın acıması neden olur, tedavi y&#;ntemi nedir?

Yutkunurken boğazın acıması yaz kış demeden meydana gelebilir. Yutkunurken boğazın acıması rahatsız edici ve sıkıntı veren bir durumdur. Yutkunurken şiddetli bir ağrı hissettirebilir. Boğaz ağrısını hızlı ve etkili bir şekilde geçirmek için ne yapılmalı?


Yutkunurken boğaz acıması

Faranjit yutkunurken boğaz acımasına neden olan bir hastalık türüdür. Boğazda oluşan acı ve ağrının sebebi virüs ve bakterilerdir. Bu bakteriler ve virüsler 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Eğer hastalığınıza dikkat etmezseniz iyileşmekte zorlanabilirsiniz ve boğazlarınız iltihaplanabilir. Bunun sonucunda tahriş, yutkunma zorluğu ve şişme görülür.

Yutkunurken boğaz acıması sebepleri nelerdir?

• Soğuk algınlığı
• Bronşit
• Grip
• Su çiçeği
• Kızamık
• Krup
• Mononükleoz

Yutkunurken boğaz acıması yaşayanların dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir?

• Bol bol dinlenin.
• Ellerinizi sık sık yıkayın ve dezenfekte edin.
• Bol sıvı tüketin özellikle su içmeyi ihmal etmeyin.
• Sabah ve akşam mutlaka duş alın.
• Bol miktarda C vitamini tüketin.
• Tuzlu su ile gargara yapın.
• Boğazınızı tahriş etmeyecek yumuşak yiyecekler tüketin.
• Kirli havadan uzak durun.
• Sigara içmeyin, sigara içilen ortamda bulunmayın.
Yutkunurken boğazın acıması yaşayanların kaçınması gereken besinler nelerdir?
• Süt, tereyağı ve dondurma gibi süt ürünleri tüketmeyin. Süt bazı hastalarda mukus üretimini arttırabilir.

• Aşırı şekerli kek, çikolata gibi gıdalardan uzak durun. Şekerli gıdalar boğazda tahrişe yol açabilir. Boğazı yatıştırmaya yardımcı olacak şekersiz besinler tüketmeye çalışın.
• Soğuk yiyecek ve soğuk içeceklerden uzak durun. Ilık su içmeye çalışın.
Boğazı ağrıyan kişi ne zaman doktora gitmeli?
• 1 haftadan uzun süren boğaz ağrısı
• Ateş
• Yorgunluk ve halsizlik
• Sarı ya da yeşil renkte balgam
• Öksürük gibi belirtiler yaşamaya başlarsanız doktora görünmelisiniz.

Yutkunurken boğazın acıması için en iyi ev tedavileri nelerdir?

Evde bulunan malzemeler ile boğaz yutkunmasını rahatlatacak yöntemler vardır.

Kırmızı biber

Yutkunurken boğazın acıması neden olur, tedavi yöntemi nedir

1 çorba kaşığı kırmızı biberi yarım fincan sıcak suyla karıştırıp günde birkaç kez gargara yapın.

Tuz
1 fincan sıcak suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve bununla gün içerisinde saat başı gargara yapın.

Elma sirkesi

2 çorba kaşığı elma sirkesini 1 fincan sıcak suyla karıştırın ve soğumasını bekleyin. Daha sonra saat başı gargara yapın.

Zencefil çayı

Bu yöntem için taze öğütülmüş zencefil kullanmanız gerekiyor. 3 çay kaşığı zencefil 1 fincan kaynar suya ekleyin ve 5 dakika bekletin üzerine 1 çorba kaşığı bal ekleyip için.

Kekik çayı

Yutkunurken boğazın acıması neden olur, tedavi yöntemi nedir

1 yemek kaşığı kekiği 1 fincan kaynamış suya ekleyin, soğuduktan sonra süzün ve bu su ile gargara yapın.

Bal ve limon çayı

Yutkunurken boğazın acıması neden olur, tedavi yöntemi nedir


1 fincan kaynar su, 2 çorba kaşığı bal ve 1 limonun suyunu karıştırın. Ilık hale gelince için, boğaz ağrınız hemen yatışacak.

Karanfil

Yutkunurken boğazın acıması neden olur, tedavi yöntemi nedir

Yutkunurken boğazınızda oluşan ağrıyı hafifletmek için birkaç tane karanfili çiğneyebilirsiniz. Karanfil her tür enfeksiyonla mücadele eder.

Karbonat ve tuz
Yarım çorba kaşığı karbonatla yarım çorba kaşığı tuzu yarım fincan ılık suda karıştırın. Bu karışımla günde birkaç kez gargara yapmanız yutkunurken boğazda oluşan ağrıyı hafifletecektir.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası