birmuzika / Birmüzika ོ - playlist by Birmüzika | Spotify

Birmuzika

birmuzika

Yazarlar Günün Köşe Yazıları Spor Konuk Yaşam Tüm Yazarlar

Andante müzik dergisinin kurucusu ve başyazarı Serhan Bali, “ Yıllık Miras: Muzika-i Hümayun’dan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na” başlığı taşıyan yeni bir kitap hazırlamış. Bugünkü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın Osmanlı zamanındaki kuruluşu, yabancıların da bulunduğu ilk üyeleri, tarih içindeki Türk ve yabancı şefleri, başkemancıları, sonra zaman içinde değişen yeni üyeleri, gelişen eser dağarcığı ve bütün bunların yanı sıra sosyolojik açıdan Türkiye’nin toplumsal yaşamındaki önemli yeri anlatılıyor. Kitabın alımlı grafik çalışması da ona kolay okunur bir nitelik kazandırıyor.

Bu çalışma, Eylül ’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basılmış, dolayısıyla ’de inşaatı biten yeni CSO salonu da bu belgenin içinde yer almış. Büyük boy, çok özenli bir baskı, seçkin fotoğraf ve belgeler kitaba ayrı bir tarihi değer kazandırmış. Kitabın önemli özelliklerinden birisi, verdiği bilgilerin kaynaklara dayalı olması. Her sayfanın altında yer alan dipnotlar içinde, bu konuda Türkiye’de Cumhuriyetten bu yana yazılmış kitaplara, dergilere ve makalelere göndermeler yapılıyor.

Müzik kitaplığımızda CSO tarihiyle ilgili daha önce de yayımlanmış kitaplar var: Ancan Özasker’in Boyut Yayınevi tarafından ’de basılmış, “Muzika-i Hümayun’dan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na” başlıklı kitabı; Erdoğan Okyay’ın, Sevda Cenap And Vakfı tarafından ’da basılmış, “Atatürk Devrimlerinin Simgesi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na Armağan” başlıklı kitabı; Ersin Antep’in ’de Elma Yayınevi tarafından basılmış “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası-Çoksesliliğin Belgesel Tarihi” başlıklı kitabı gibi.

Doğal ki orkestralar toplumdaki kültür düzeyinin bir yansımasıdır. Onlar da küçük çalgı grupları halinde doğmuş, küçük kadrolu oda orkestrası olarak gelişmiş, sonunda yüz kişiyi aşkın senfonileri oluşturmuşlardır. Örneğin Gustav Mahler’in 8 numaralı “Binler Senfonisi” içindeki sekiz solist, çocuklar korosu, büyük bir karışık koro, genişletilmiş senfoni orkestrası, ayrıca sahne arkasında yer alan küçük bir oda orkestrası ile tam bin kişiyi gerektirir.

Orkestraların tarihi, orkestra şeflerinin de tarihidir. Bali’nin kitabında yer alan eski konser programları müzik meraklıları için bulunmaz bir hazine. Nice IDSO veya CSO müdavimi kitaplığından eski konser programlarını bir türlü atamamıştır. Bu kitapta Muzika-i Hümayun’un tarihi kadar Türk müziğindeki çoksesli dokunun filizlenmesine ve “Türk Beşleri”nin doğuşuna da değinilmiş.

Bu bilgilerin arasına da okur için albenisi olan ara başlıklar konmuş: Örneğin Giuseppe Donizetti paşa ile yapılan kontratta, Muzika-i Hümayun’da okumaya hak kazanmış genç müzikçiler için şefin, “Eti senin kemiği benim”, “Dayak cennetten çıkmadır” gibi şiddet içeren eğitim yöntemlerini benimsemekte özgür olduğu yazılıymış.

Kitabın arka kapağından tanıtıcı bir alıntı yapalım:

Riyaset-i Cumhur Filarmoni Orkestrası ve daha sonraki ismiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, ‘halkın orkestrası’ kimliği ve işlevini, yüzyıl boyunca Anadolu şehirlerine yaptığı turnelerle perçinlemiş ve bu sanat dalını memleketimizin en ücra köşelerine kadar taşıyarak, hiç sönmeyen bir ‘sanat meşalesi’ görevi görmüştür”.

Kitaptaki araştırmacılık bir yana, samimi, zorlanmamış dili ve yumuşak Türkçesi de övgüye değer.

Şimdi, bu denli övgüyle söz ettiğim kitabın piyasada satılmadığını söylersem okurlarımı kızdırmam, umarım. En kısa zamanda herkesin ulaşabileceği bir satış fiyatıyla, bütün kitapçıların vitrininde yer almasını diliyorum.


Yazarın Son Yazıları Tüm Yazıları

İstanbul Festivali’nin ardından21 Haziran

Suna Kan ile elli yıl önce çıktığı sahnede14 Haziran

Festivalin ilk günleri7 HaziranDMCA

Əsas səhifə

HİL&#;L-İ AHMER MECMÛʻALARI / CİLT 6

T&#;rkiye Hil&#;l-i Ahmer Mecm&#;‘ası Sayı 56 Beyoğlu Vil&#;yeti Hil&#;l-i Ahmer Re&#;si Hek&#;mbaşız&#;de Doktor Muhyiddin Nuri Bey Doktor Muhyiddin Bey, Mekteb-i Tıbbiye'mizin m&#;essisi Hek&#;mbaşız&#;de Mustafa Beh&#;et ve Abd&#;lhak [] Efendi bir&#;derinin haf&#;di ve Ş&#;ʻir-i aʻzam Abd&#;lhak H&#;mid Beyefendi'nin amcaz&#;- desi olup 'de İstanbul'da tevell&#;d ve senesinde Mekteb-i Tıbbiye'den birincilikle neşʼet ey- lemişdir. Bir m&#;ddet Mekteb-i Tıbbiye fizyoloji muʻ&#;vinliğinde bulundukdan sonra Baytar Mektebi fizyoloji muʻallimliğine ve Etf&#;l Hastah&#;nesi'yle D&#;r&#;laceze'nin kulak, boğaz, burun tab&#;b-i m&#;tehas- sıslığına taʻy&#;n edilerek on beş sene bu vaz&#;feleri h&#;sn-i &#;f&#; etmişdir. M&#;m&#;ileyh Meşr&#;tiyeti m&#;teʻ&#;kib Meclis-i Em&#;net ve Cemʻiyet-i Um&#;miye-i Belediye aʻz&#;lı- ğına taʻy&#;n ve intih&#;b olunmuş ve [1] [] senesinde taraf-ı h&#;k&#;metden Avrupa belediyelerinin tedk&#;ki i&#;in Avrupa'ya iʻz&#;m edilmişdir. Avdetinde um&#;r ve m&#;esses&#;t-ı belediye ve sıhhiyeye d&#;ir Şehrem&#;neti teşk&#;l&#;t ve teʼs&#;s&#;tına es&#;s olan m&#;kemmel bir proje ihz&#;r eylemişdir. [1]'de [] Yıldız Komisyon-ı Mahs&#;s Riy&#;seti'ni maʻr&#;f olan istik&#;meti ile bi'l-&#;f&#; Şehrem&#;neti'ne bir hayli v&#;- rid&#;t teʼm&#;nine muvaffak olmuşdur. M&#;esses&#;t-ı Hayriye-i Sıhhiye M&#;d&#;riyet-i Um&#;mi- yesi'nde iken Hil&#;l-i Ahmer'e ş&#;y&#;n-ı takd&#;r hidem&#;tı meş- h&#;d olduğundan kendisine Hil&#;l-i Ahmer m&#;essisliği un- v&#;n-ı f&#;hiri verilmişdir. Balkan Muh&#;rebesi'nde bulunduğu zam&#;n maʻalesef M&#;esses&#;t-ı Hayriye-i Sıhhiye M&#;d&#;riyeti lağv edildiğinden baʻde'l-harb İstanbul'a avdetinde meclis-i um&#;m&#;-i vil&#;yete aʻz&#; intih&#;b olunmuş ve bu sırada c&#;zʼ&#; bir menfaʻat muk&#;bilinde Şehrem&#;neti'nin Z&#;rihli bir şirke- te bi'l-ih&#;le li-ecli't-tasd&#;k meclise takd&#;m eylediği mezbaha muk&#;velen&#;mesini m&#;d&#;faʻ&#;t-ı muhıkkasıyla redde sebeb m&#;stakil olarak bug&#;n v&#;rid&#;t-ı em&#;netin m&#;him bir kısmı- [] Beyoğlu Hil&#;l-i Ahmer Merkezi Re&#;si Hek&#;mbaşız&#;de Doktor Muhyiddin Bey Hikim Bachi zade Dr. Muhieddin Bey, Pr&#;sident du Comit&#; du Croissant- Rouge de Vilayet de Bey Oglou (P&#;ra)


Made with FlippingBook

RkJQdWJsaXNoZXIy NTY0MzU=

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası