aşçı programları / ENSTİTÜ İSTANBUL İSMEK

Aşçı Programları

aşçı programları

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ - ÖNLİSANS

Aşçılık

Program Tanıtımı

Program Akademik Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

Programın Amaçları

Aşçılık Önlisans Programı turizm endüstrisinde özellikle gastronomi alanında mutfak, servis, yönetim ve insan ilişkileri konuları başta olmak üzere gerekli bilgi ve becerilere sahip nitelikli çalışan kazandırmayı amaçlamaktadır.

Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Aşçılık Önlisans Programına kayıt olmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Bu programa kayıt olabilmek için kayıt türleri ve koşullarını anlatan Nasıl Öğrenci Olabilirim? sayfasını inceleyebilirsiniz.

Okutulan Dersler - AKTS Kredileri

funduszeue.infoL (Güz Dönemi)
DERS KODUDERS ADIZORUNLUAKTS
AŞÇUGASTRONOMİNİN TEMELLERİZ
AŞÇUTÜRK MUTFAK KÜLTÜRÜZ
AŞÇUTEMEL MUTFAK TEKNİKLERİZ
AŞÇUİÇECEK BİLGİSİZ
GKAUGIDA MEVZUATI VE KALİTE YÖNETİMİZ
 YABANCI DİL IZ
*Yabancı Dil I: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALMU-Almanca I, FRAU-Fransızca I ya da İNGU-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.
funduszeue.infoL (Bahar Dönemi)
DERS KODUDERS ADIZORUNLUAKTS
AŞÇUGASTRONOMİ TARİHİZ
AŞÇUBESLENMENİN TEMEL İLKELERİZ
AŞÇUGASTRONOMİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKZ
AŞÇUYEMEK SOSYOLOJİSİZ
TRZUTURİZMDE GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYONZ
 YABANCI DİL IIZ
*Yabancı Dil II: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALMU-Almanca II, FRAU-Fransızca II ya da İNGU-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.
funduszeue.infoL (Güz Dönemi)
DERS KODUDERS ADIZORUNLUAKTS
AŞÇUDÜNYA MUTFAKLARI IZ
AŞÇUGIDA COĞRAFYASIZ
AŞÇUGASTRONOMİ VE MEDYAZ
AŞÇUYİYECEK İÇECEK İŞLETMECİLİĞİZ
TARUATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ IZ
TÜRUTÜRK DİLİ IZ
funduszeue.infoL (Bahar Dönemi)
DERS KODUDERS ADIZORUNLUAKTS
AŞÇUOSMANLI MUTFAĞIZ
AŞÇUYÖRESEL MUTFAKLARZ
AŞÇUMENÜ YÖNETİMİZ
TARUATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ IIZ
TÜRUTÜRK DİLİ IIZ
AŞÇUGASTRONOMİDE YENİ AKIMLARZ

Sınavların Değerlendirilmesi ve Ders Geçme

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği" ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarına göre belirlenir.

Sınavlar sayfasından;

  • Sınavların nasıl yapıldığı ve organizasyonu,
  • Sınavların hangi tarihlerde yapılacağı,
  • Sınava girmek için gerekli belgeleri ve sınavda uyulacak kuralların neler olduğu,
  • Sınav süreleri,
  • Sınavda sorulan sorular ve cevapların yayınlanması,
  • Sınav sonuçlarının ilan edilmesi,
  • Sınav sonuçlarına yapılacak itirazlar

hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan yöntemleri bilmek ve derslerinizden nasıl geçebileceğinizi öğrenmek için Öğrenci Değerlendirme Sistemi sayfasından bilgi edinebilirsiniz.

Mezuniyet Koşulları

Aşçılık Önlisans Programında AKTS kredilik ders alıp, tüm dersleri başarı ile tamamlayan FF, YZ, DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması (GNO) en az 2,00 olan ve diğer yükümlülükleri yerine getiren öğrenciler mezun olabilirler. Bu kredilerin altında eksik kredi ile mezun olunamaz.

Aşçılık Önlisans Programında mezuniyet koşullarını yerine getiren öğrenciler, “Açıköğretim Fakültesi Aşçılık Önlisans Programı Diploması” alırlar.

Dikey Geçiş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren  Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

İş Olanakları

Aşçılık Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, turizm endüstrisinde konaklama, yiyecek-içecek, banket ve endüstriyel yemek hazırlama işletmelerinin mutfak ve servis başta olmak üzere ilgili birimlerinde çalışma olanağına sahip olabilmektedirler. Ayrıca programı başarı ile tamamlayan mezunlar ayrıca özel ya da devlet kurumlarının mutfak ve yiyecek-içecek ile ilgili birimlerinde çalışma imkânına sahiplerdir.

Güncelleme Tarihi:
İnsanın varoluşundan itibaren en temel ihtiyaçlarından biri beslenme. İnsan antik çağlar öncesi dönemde yalnızca beslenmek için yemek yerken, antik çağlar ile başlayan gelişme ve değişim insanı zevk için yemek yeme noktasına getirdi. Tabii ki zevk için yemek yemenin altında halen beslenme güdüsü yatıyor. Yalnızca bu güdüye iyi yemek yeme notaları da eklenmiş oldu. Savaşlar, kıtlıklar ve diğer zorlu durumlar araya girmediği sürece insanoğlu uzun süredir damak tadı için yemek yeme alışkanlığını devam ettiriyor.

İnsanın yeme içme arzusu şekillendikten ve evrim geçirdikten sonra ise yemek yapma sanatı doğdu. Bu sanat pek tabii bir günde günümüzdeki noktaya gelmedi elbet; ama aşçılık ve mutfak sanatlarının temeli çok uzun yıllar önce atıldı. Krallar ve soylular bu sanatın gelişmesinde başrolü oynadılar. Çünkü o dönemki şartlarda iyi besine ve çeşitli malzemeye bir tek onlar ulaşabiliyordu. Daha sonra ise toplum geliştikçe iyi yemek pek çok insanın ulaşabileceği bir şey oldu.

İyi yemeğin ortaya çıkışında en büyük paylardan biri de mutfaklarda bu lezzetleri oluşturmak için emek veren şeflerin oldu. Şeflerin yanında çalışan mutfak personelleri, tarlada iyi ürün yetiştiren çiftçi gibi unsurlar da iyi yemeği ortaya çıkarmaya katkıda bulunuyorlar. Bu unsurlar çok önemli olsa da biz genellikle vitrinde yaratıcılığı ortaya koyan şefleri görüyoruz. Günümüzde şefler ve onların kendi tarzlarını ortaya koydukları şef mutfakları son derece popüler hale geldi. Gastronomi cenneti olan ülkemizde de artık adından tüm dünyaya söz ettiren şefler var. Biz bu kıymetli isimler arasından en popülerleri seçmeye ve sizlere tanıtmaya çalıştık.

Türk gastronomisine kıymet kazandıran 20 başarılı şef karşınızda!

1. Mehmet Gürs

TürkiyeYemek Şefleri

Uluslararası bağlamda İstanbul’un çağdaş restorancılık kültürünü başlatan ve “Yeni Türk Mutfağı” olarak tabir edilen akımın ilk temsilcilerinden biri olan Mehmet Gürs, Türk gastronomisinin batı ile doğu köprüsünü kuran şeflerden biri

Pek çoğumuzun televizyon programlarından ya da Youtube’da yayınlanan içeriklerden tanıdığımız Şef Mehmet Gürs, “Yeni Türk Mutfağı” olarak nitelediğimiz modern mutfağımızın kurucusu kabul ediliyor. Onun tüm dünyada edindiği deneyimden yola çıkarak inşa ettiği bu postmodern mutfak kültürü bizim klasik mutfağımızla birleşince ortaya harika deneyimlerin çıkması kaçınılmaz oluyor. Mehmet Gürs muhteşem bir şef olmasının yanında harika bir işletmeci. Hangi mekana elini atsa orası gelişerek ve büyüyerek yoluna devam ediyor. Mehmet Gürs mutfakta tezgahın başında olmanın dışında çok önemli de bir Anadolu yeme içme kültürü araştırmacısı. Ünlü şef bu kadim toprakların bizlere sunduğu güzelliklerin kökenlerini araştırarak sürdürülebilir bir yemek kültürü inşa etmeye çalışıyor.

2. Ali Güngörmüş

TürkiyeYemek Şefleri

Almanya’da açtığı restoranı ile Michelin yıldızı kazanan ve bu yıldız ile Türk gastronomi tarihine geçen Ali Güngörmüş, halen başarılarla dolu kariyerine devam ediyor. Önemli bir restoran işletmecisi ve şefi olan

Ali Güngörmüş Michelin yıldızı kazanan ilk Türk şef olarak adından söz ettirmeyi başardı. Almanya’da aşçılık okulunda başlayan kariyeri hep üst sınıf restoranlarda devam etti. Bunda Ali Güngörmüşün çok başarılı bir öğrenci ve usta bir şef olmasının büyük payı var. Bugünlerde başarılarının üzerine inşa ettiği iki restoranı ile Almanya’da yoluna devam eden Ali Güngörmüş misafirlerine “fine dining” kültürle yapılan, kendine özgü lezzetleri sunuyor. Ali Şef yurtdışında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ediyor.

3. Vedat Başaran

TürkiyeYemek Şefleri

Ülkemizin en önemli araştırmacı şeflerinden biri olan Vedat Başaran senesinde dünyaya geldi. Yugoslavya’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin dördüncü ve son çocuğu olan ünlü şef çocukluk dönemlerinden beri mutfağa

Şef ve araştırmacı Vedat Başaran Türk gastronomisinin ayaklı kütüphanesi desek yeridir. Oldukça tecrübeli ve eski şeflerimizden olan Vedat Başaran, kariyeri boyunca Türk mutfağı adına önemli çalışmalar yaptı. Özellikle Osmanlı saray mutfağının günümüze entegre edilmesinde emeği geçen ilk isim oldu. Vedat Başaran’ın araştırmaları ve çabaları sayesinde unutulmaya yüz tutan bir kültür yeniden canlandı. Bunun yanında Vedat Başaran imzalı birçok restoran da Türkiye’de ve yurtdışında her zaman parmakla gösterilen yerler oldu. Ünlü şef mutfağımıza kattıkları ile önemli bir saygıyı hak ediyor.

4. Serkan Güzelçoban

TürkiyeYemek Şefleri

Gastronomi alanın Oscar’ı kabul edilen Michelin yıldızı alan ikinci Türk şef olan, engelliler ile çalışarak Michelin yıldızı alan ilk ve tek şef olan Serkan Güzelçoban yaptığı işlerle göğsümüzü kabartıyor. Serkan

Serkan Güzelçoban pek çok şefimiz gibi yurtdışında göğsümüzü kabartan isimlerden biri. Yemek dünyasının Oscar ödülü olarak kabul edilen Michelin yıldızı kazanan ikinci Türk Şef olan Serkan Güzelçoban, Almanya’daki restoranında misafirlerini ağırlıyor. Kendisine Michelin yıldızı kazandıran Handicap isimli restoran büyük bir sosyal sorumluluk projesinin de ürünü aslında. Serkan Şef yalnızca engelli bireyler ile çalıştığı restoranında büyük bir işe imza atıyor. Engellilerin çalıştığı bir restoran Serkan Güzelçoban sayesinde ilk defa Michelin Yıldızı kazanmayı başardı.

5. Musa Dağdeviren

TürkiyeYemek Şefleri

Güneydoğu mutfağını kendi yorumlamaları ile tüm Türkiye’ye hatta yurtdışına tanıtan Musa Dağdeviren, bu işe sıfır noktasından başlayan bir şef. senesinde, Gaziantep’in Nizip ilçesinde dünyaya gelen Musa Dağdeviren’in nüfusa kayıtlı

Musa Dağdeviren ünlü şeflerimiz arasında en tecrübeli olanlardan. Çok zorlu yollardan bugünlere gelen Musa Şef artık dünyaca ünlü bir marka desek yeridir. Gaziantep’in köylerinden başlayan mutfak serüveni uzun yıllar İstanbul’da devam etti. Sonrasında kendi restoranlarını açan Musa Dağdeviren Türk mutfağı, özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağı üzerine uzmanlaşmış bir isim. Hemen herkes Musa Şefi bu alanlarda bir yol gösterici olarak kabul ediyor. Onun ortaya çıkardığı lezzetleri tatmak mutfak kültürümüzü çok daha iyi tanımak adına önemli bir faktör diyebiliriz.

6. Maksut Aşkar

TürkiyeYemek Şefleri

yılında Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya gelen Maksut Aşkar, son yıllarda Türk gastronomisinin yetiştirdiği en ünlü şefler arasında yer alıyor. İlköğrenimi sonrası 9 yıl boyunca turizm ve otelcilik eğitimi alan

Maksut Aşkar gastronomi söz konusu olduğunda Türkiye’de akla gelen ilk isimler arasında yer alıyor. Gastronomi şehri Hatay’da dünyaya gelen Maksut Aşkar genlerinde olan mutfak kodunu ziyadesiyle başarılı bir şekilde yemeklerine yansıtıyor. Şeflik becerilerinin yanında profesyonel olarak yöneticilik de yapan Maksut Aşkar, restoran, otel ve bar alanlarında oldukça tecrübeli. Birçok yerde işletmecilik ve şeflik yapan Maksut Aşkar şimdilerde ise kendisine ait olan Neolokal isimli restoranında Türk mutfağına yenilikçi dokunuşlar yapıyor.

7. Somer Sivrioğlu

TürkiyeYemek Şefleri

Televizyonların sevilen yarışması Master Chef Türkiye’de jüri üyesi olmasıyla çok ünlü bir televizyon figürü haline gelen Somer Sivrioğlu, uzun zamandır Türk gastronomisi üzerine çalışan önemli bir şef olarak da tanınıyor

Avustralya’da Türk mutfağını tanıtan ve orada açtığı restoranlar ile ünlenen Somer Sivrioğlu, son dönemde Master Chef Türkiye programında jüri üyeliği yapmasıyla ülkemizde de tanınan bir şef haline geldi. Efendy ve Anason isimli Türk restoranları Avustralya’da ödüller alan Somer Sivrioğlu özellikle Asya ve Okyanusya bölgesinde adını göndere çekmiş bir şef. Şimdiler de Türkiye’de de restoran açan Sivrioğlu klasik Türk mutfağını yeni metotlar ile yorumlayan ve kendi tarzını mutfağına yansıtan bir isim. Farklı giyim tarzı ile de dikkat çeken Somer Sivrioğlu televizyonların da önemli figürleri arasında yer alıyor.

8. Mehmet Yalçınkaya

TürkiyeYemek Şefleri

Master Chef Türkiye yarışmasında yıllardır jüri üyeliği yapması ile ünlenen aslında gastronomi alanında zaten çok ünlü bir şef olan Mehmet Yalçınkaya’yı artık neredeyse tanımayan kimse yok. Televizyonun ünlü simalarından olan

Uzun süredir Master Chef Türkiye programında jüri üyeliği yapan Mehmet Yalçınkaya’yı neredeyse tanımayanımız yok. Mehmet Şef’in mutfak kariyeri ise çok daha uzun yıllar ötesine dayanıyor. Çocukluğundan beri mesleğin içinde olan Mehmet Yalçınkaya bugünlere gelmek için bulaşıkçılık ile işe başladığını her konuşmasında dile getiriyor. Emek ve birikimin mutfaklardaki yansıması olan Mehmet Yalçınkaya artık Türkiye’nin en tecrübeli ve başarılı şefleri arasında yer alıyor. Deniz mahsulleri ve Türk mutfağı üzerine yoğunlaşan Mehmet Şef bu çalışmaları ile dünya çapında ödüller kazandı. Kendisinin gastronomi kültürü üzerine kitapları da bulunuyor. Mehmet Yalçınkaya hali hazırda MYK isimli eğitim akademisini ve restoranı işletiyor.

9. Civan Er

TürkiyeYemek Şefleri

Civan Er, Türkiye’yi gastronomi alanında temsil eden en ünlü isimlerden bir tanesi. Mutfak şefi olan Civan Er, özellikle Hatay mutfağının en başarılı şeflerinden biri olarak kabul ediliyor. Çocukluk yaşlarından beri

Civan Er çok değerli bir şef olmasının yanı sıra önemli bir mutfak kültürünü başarı ile temsil eden ve araştırmacı kimliği ile öne çıkan bir isim. Türkiye’nin Gaziantep ile birlikte mutfak kültürü ve yemek çeşitliliği en yoğun bölgesi olan Hatay – Antakya mutfağının en önemli temsilcisi olan Civan Er, kendi yorumlaması ile bölge mutfağını en özel şekilde misafirlerine sunuyor. Bu temsiliyet sadece yurt içiyle de sınırlı değil. Civan Er yurtdışında da adından söz ettirmeyi başarıyor. Uzun yıllar yurtdışında çalışan Civan Er şimdilerde ise yöresel yemeklerimiz ile yurtdışı ve yurtiçindeki gastronomi tutkunlarını mest etmeyi başarıyor.

Ömür Akkor

TürkiyeYemek Şefleri

Gastronomi araştırmaları ülkemizde henüz çok yaygın değilken, mutfak kültürümüz ve tarihimiz henüz çok az biliniyorken elini taşın altına koyan ve bu uğurda çalışan isimlerin başında Ömür Akkor geliyor. Türkiye’nin

Şef Ömür Akkor araştırmacılığı ile ön plana çıkan bir isim. Ünlü bir şef olmaya giden süreçte tarihi ve antropolojik kalıntıları araştırmakla işe başlayan Ömür Akkor bu emeğinin karşılığını kazandığı ödüller ile aldı. Hatta ödüller ile de kalmadı, bugün kendisi Osmanlı – Türk mutfağının en değerli araştırmacılarından biri olarak kabul ediliyor. Yazdığı kitaplar ve gün ışığına çıkardığı tarifler onun gastronomimiz için ne denli önemli biri olduğunu gözler önüne seriyor. Aynı zamanda iki restoran işleten Ömür Akkor, kendisi gibi şef olan kardeşi Yunus Emre Akkor ile Türk mutfağına ait inanılmaz lezzetleri misafirleri ile buluşturuyor.

Didem Şenol

TürkiyeYemek Şefleri

Türkiye’nin en ünlü kadın mutfak şeflerinden ve girişimcilerinden olan Didem Şenol’un kariyer yolunun mutfağa doğru dönmesi, biraz ilginç bir hikayeye dayanıyor. Kilolu bir çocukluk yaşayan Didem Şenol, bunu sürekli aile

Ünlü şef ve girişimci Didem Şenol da küçük yaşta mutfağa ilgi duymasına rağmen profesyonel kariyerinin işk etabında kendisine farklı bir yol seçen isimlerden. Psikoloji eğitimi aldığı dönemde bir anda kendisini mutfakta görmeyi hayal eden Didem Şenol dümeni derece döndürüp, mutfaklarda çalışmaya başladı. Daha sonra iyi bir mutfak eğitimi alan ve ABD’de çalışan Didem Şenol, Türkiye’ye döndüğünde kendi stilini yaratacak seviyeye gelmişti. Biraz da tecrübeli şef Mehmet Gürs’ün yanında çalıştıktan sonra kendi restoranlarını açan Didem Şenol, halen başarı ile bu işletmelerin yöneticiliğini ve şefliğini üstleniyor.

İsmet Saz

TürkiyeYemek Şefleri

İsmet Saz, gastronomi ve yemek sektöründe tırnakları ile kazıyarak zirveye yükselen isimlerden bir tanesi. Pek çok ünlü şef gibi İsmet Saz da küçük yaşlardan itibaren mutfağın tozunu yutuyor. yılında

İsmet Saz bu listede bizim özel olarak hayranı olduğumuz şeflerden bir tanesi. İsmet Saz’ın Gordon Ramsey’in yanında çalışması mı bunda sebep yoksa mutfakta yarattığı inanılmaz çizgi mi ona daha henüz karar veremedik. Şaka bir yana tabii ki İsmet Saz’ın mutfak konusundaki tecrübesi ve mutfaktaki yaratıcılığı onu öne çıkarıyor. ABD’de edindiği tecrübeler ile Türkiye’ye dönen İsmet Saz, hem şeflik hem de restoran işletmeciliği konusunda gerçekten çok başarılı oldu. İsmet Saz kendi tarzını yansıtan iki restoranı ile İstanbul’da konuklarına hizmet vermeye devam ediyor.

Fatih Tutak

TürkiyeYemek Şefleri

Türkiye topraklarında yetişen en yetenekli mutfak şeflerinden biri de Fatih Tutak. Pek çok insan onu Master Chef isimli yarışma programına konuk olmasıyla tanımış olsa da gastronomi tutkunları ve yemek dünyası

Fatih Tutak Türkiye’nin en başarılı ve kariyerli genç şeflerinden bir tanesi. doğumlu Fatih Tutak’ın dünya çapında yakaladığı başarılar uzun yıllar bu sektörde bulunan pek çok kişiden kat be kat fazla. Dünyanın en prestijli restoranlarında şeflik, mutfak danışmanlığı ve yöneticilik gibi görevlerde bulunan Fatih Tutak, bugünlerde ise geleneksel Türk mutfağını kendi yorumlamaları ve güncellemeleri ile misafirlerine sunuyor. TURK FATIH TUTAK isimli restoranı İstanbul’da hizmet veriyor.

Can Oba

TürkiyeYemek Şefleri

Türkiye’nin en tecrübeli ve nevi şahsına münhasır şeflerinden biri olan Can Oba, senesinde dünyaya geldi. İstanbul doğumlu olan ünlü şef, lise yıllarının sonuna kadar İstanbul’da yaşadı. Gençliğinde pilot olmak

Can Oba gurbetçi şeflerimizden bir tanesi diyebiliriz. Aslında eğitim hayatına Türkiye’de başlayan ünlü şef mutfak kariyerine ise Almanya’da tesadüf eseri başladı. Bir barda çalışırken mutfak elemanı eksik olunca mutfağa çekilen Can Oba, burada kendisindeki cevheri keşfetti. Cevheri tek keşfeden de kendisi değildi. Oradaki şefi Can Oba’yı Michelin yıldızlı şef Alfons’un yanına gönderince bir anda Can Oba hayatının şansını yakaladı. Yıllarca Almanya’da ve dünyanın farklı noktalarında çalışan Can Oba, bir süredir kendi adını taşıyan restoranı ile misafirlerini İstanbul’da ağırlıyor.

Aylin Yazıcıoğlu

TürkiyeYemek Şefleri

Türkiye’nin çok başarılı ve bir o kadar da ünlü şeflerinden Aylin Yazıcıoğlu da mutfağa başlama hikayesi ilginç olan şeflerimizden. Uzun yıllar akademik kariyer peşinde ilerledikten sonra, 30’lu yaşlarında profesyonel bir

Türkiye’nin en iyi şefleri listemizde yer alan Aylin Yazıcıoğlu bu listede profesyonel mutfağa en geç başlayan isim. Sosyoloji alanında akademisyen seviyesinde çalışırken bir anda her şeyi bırakıp mutfaklara geçiş yapan Yazıcıoğlu’nun cesareti gerçekten takdire şayan. 30’lu yaşlarda mutfakta komilik yaparak mesleğe başlamak ne kadar zor olsa da Aylin Yazıcıoğlu yaşadığı zorlukları avantaja çevirerek bu günlere geldi. Nevi şahsına münhasır restoranında inanılmaz lezzetler yaratan ünlü şef, ülkemizde önemli işler başaran kadınlar arasında da yer alıyor.

Osman Sezener

TürkiyeYemek Şefleri

yılının sonlarında açtığı Od Urla ile tüm Türkiye’nin tanıdığı bir şef ve restoran işletmecisi haline gelen Osman Sezener’in mutfak ile olan ilgisi ise oldukça eskiye dayanıyor. Babasının restoranında büyüyen,

Restorancı bir aileden gelen Osman Sezener “Yeni Türk Mutfağı” olarak tanımladığımız gastronomi kültürünün en önemli ve genç temsilcilerinden biri konumunda. Dünyanın farklı noktalarında önemli restoranlarda çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönen Osman Sezener, ülkemize döndükten sonra da ailesinin işletmelerini büyütüp geliştirdi. Mutfak ve işletme konusunda üst seviye bilgi birikime geldiğinde ise kendisine farklı bir yol çizdi. Türkiye’de gastronomik restoranların beşiği olan İstanbul’dan ayrılan ve İzmir’in Urla ilçesinde yeni bir gastronomi serüveni başlatan Osman Sezener, Od Urla isimli restoranında harikalar yaratmaya devam ediyor.

Doğa Çitçi

TürkiyeYemek Şefleri

Türkiye’nin olağanüstü lezzetlerini ve Anadolu’nun gastronomik anlamda zenginliğini tüm dünyaya anlatan şeflerimizden biri Doğa Çitçi. Türk mutfağının içinden çıkan en başarılı ve donanımlı şefler arasında yer alan Doğa Çitçi, yemek

Türk mutfağı ya da özellikle Gaziantep mutfağı söz konusu olduğunda akla ilk gelen şeflerden biri Doğa Çitçi. Ünlü şef bu meslekte çekirdekten yetişen isimlerden bir tanesi diyebiliriz. Babasının lokantasında ve aile büyüklerinin mutfağında başlayan aşçılık serüveni eğitim hayatından sonra profesyonelliğe taşındı. Lezzetleri ile ünlü Gaziantep’i dünyanın adını bildiği bir gastronomi kendine dönüştüren Doğa Çitçi kişisel olarak da inanılmaz bir bilgi birikime sahip. Kendisini televizyonda yaptığı “Gaziantep Mutfağı” programı ile de hatırlıyoruz.

Arda Türkmen

TürkiyeYemek Şefleri

Türk televizyonlarının en ünlü simalarından ve mutfakların en güler yüzlü şeflerinden olan Arda Türkmen, uzun yıllardır sektörün içerisinde yer alıyor. Yaptığı farklı formattaki yemek programları, jüri üyelikleri ve kendi internet

Bir sonraki sırada bahsedeceğimiz Refika Birgül gibi Arda Türkmen de işletmecilik, organizatörlük gibi işlerden mutfak şefliğine geçiş yapan isimlerden. Arda Türkmen, üniversite yıllarında konserler, turlar düzenleyen bir öğrenciyken okuldan mezun olduktan sonra mutfak işletmelerine yöneldi. İşletmecilik kısmını da cebe ekledikten sonra tezgahın başına geçen Arda Türkmen’i pek çoğumuz televizyonda yaptığı yemek programları ile tanıyoruz. Ünlü şefin “Arda’nın Mutfağı” ismini taşıyan bir internet sitesi de var. Arda Türkmen bu siteden yemek tarifleri paylaşıyor ve bir yandan da restorancılığa devam ediyor.

Refika Birgül

TürkiyeYemek Şefleri

Refika Birgül, Türk televizyonlarında ve son zamanda ise Youtube mecrasında en sık gördüğümüz şeflerden bir tanesi. Bu kadar ünlü bir figür olmasında Refika’nın mutfaktaki yeteneklerinin yanında sempatik tavırları ve güler

Ekranların sevimli ve enerjik yüzlerinden Refika Birgül, yöneticilik, işletmecilik ve organizatörlük derken sonunda kendisini mutfakta bulanlardan. Refika Birgül, çocukluktan beri merakı olduğu aşçılığı profesyonel olarak yapmaya farklı işlerde çalıştıktan sonra yapmaya başladı. Şimdilerde Youtube’da bir yemek kanalı olan, İstanbul’da Refika’nın Mutfağı ve mutfak ile ilgili ürünlerin satıldığı Refika’dan isimli dükkanı yoğun ilgi gören ünlü şef yoluna doludizgin devam ediyor. Sıradan insanları da mutfağa sokmayı amaçlayan tarzı ile gönüllere taht kuran Refika Birgül’ün gastronomi üzerine önemli kitapları da bulunuyor.

Şemsa Denizsel

TürkiyeYemek Şefleri

Birçoğumuzun Fox TV’de yayınlanan The Taste isimli yarışma programından tanıdığı, Türkiye’nin en ünlü kadın şeflerinden Şemsa Denizsel yılında dünyaya geldi. Aslen İstanbullu olan Şemsa Denizsel, varlıklı bir ailede büyüdü

Şemsa Denizsel, Türk mutfağının en ünlü şefleri arasında yer alıyor. Televizyonlarda yarışma programları ve söyleşilerde sıkça gördüğümüz Denizsel mutfağa küçük yaştan beri ilgi duymasına rağmen profesyonel kariyerine farklı iş kollarında çalıştıktan sonra başladı. Üniversite yıllarında mutfaklarda çalışan ve İngiltere’de ilk mutfak deneyimini kazanan Şemsa Denizsel, 20 yıla yakın İstanbul’da işletmecilik ve şeflik yaptıktan sonra mutfağını Kuzey Ege’ye taşıdı.

nest...

çamaşır makinesi ses çıkarması topuz modelleri kapalı huawei hoparlör cızırtı hususi otomobil fiat doblo kurbağalıdere parkı ecele sitem melih gokcek jelibon 9 sınıf 2 dönem 2 yazılı almanca 150 rakı fiyatı 2020 parkour 2d en iyi uçlu kalem markası hangisi doğduğun gün ayın görüntüsü hey ram vasundhara das istanbul anadolu 20 icra dairesi iletişim silifke anamur otobüs grinin 50 tonu türkçe altyazılı bir peri masalı 6. bölüm izle sarayönü imsakiye hamile birinin ruyada bebek emzirdigini gormek eşkiya dünyaya hükümdar olmaz 29 bölüm atv emirgan sahili bordo bereli vs sat akbulut inşaat pendik satılık daire atlas park avm mağazalar bursa erenler hava durumu galleria avm kuaför bandırma edirne arası kaç km prof dr ali akyüz kimdir venom zehirli öfke türkçe dublaj izle 2018 indir a101 cafex kahve beyazlatıcı rize 3 asliye hukuk mahkemesi münazara hakkında bilgi 120 milyon doz diyanet mahrem açıklaması honda cr v modifiye aksesuarları ören örtur evleri iyi akşamlar elle abiye ayakkabı ekmek paparası nasıl yapılır tekirdağ çerkezköy 3 zırhlı tugay dört elle sarılmak anlamı sarayhan çiftehan otel bolu ocakbaşı iletişim kumaş ne ile yapışır başak kar maydonoz destesiyem mp3 indir eklips 3 in 1 fırça seti prof cüneyt özek istanbul kütahya yol güzergahı aski memnu soundtrack selçuk psikoloji taban puanları senfonilerle ilahiler adana mut otobüs gülben ergen hürrem rüyada sakız görmek diyanet pupui petek dinçöz mat ruj tenvin harfleri istanbul kocaeli haritası kolay starbucks kurabiyesi 10 sınıf polinom test pdf arçelik tezgah üstü su arıtma cihazı fiyatları şafi mezhebi cuma namazı nasıl kılınır ruhsal bozukluk için dua pvc iç kapı fiyatları işcep kartsız para çekme vga scart çevirici duyarsızlık sözleri samsung whatsapp konuşarak yazma palio şanzıman arızası