Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oficjalnie zakończony

dopłaty rolnicze dotacje 
ue 
granty Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 został zamknięty i rozliczony. Komisja Europejska wydała zgodę na przekazanie płatności końcowej. To blisko 120 mln euro, które teraz zasilą budżet państwa.

„Programy operacyjne rozliczane są w etapach. Do tej pory, w trakcie trwania Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej ponad 2 mld euro refundacji. Kwota 120 mln euro to transza końcowa – ostatnie 5% alokacji EFRR w programie, której przekazanie zależy od pomyślnego wyniku audytu końcowego KE. Można powiedzieć, że zdaliśmy go na 5tkę” – wyjaśnia Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

„Wypłata z Komisji oznacza także, że w pełni wykorzystaliśmy wszystkie środki dostępne w Programie. To niewątpliwy sukces, szczególnie jeśli popatrzymy na Program nie przez pryzmat kwot, a efektów inwestycji, które udało się w tym czasie zrealizować” – dodaje wiceminister.

Wsparcie dla Polski Wschodniej

Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 stanowił dodatkowe wsparcie dla pięciu wschodnich województw kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Całkowity budżet programu wyniósł blisko 2,4 mld euro. Wsparcie skierowano na rozwój uczelni i działalność naukową, infrastrukturę drogową i informatyczną, rozwój turystyki i promocji. Na projekty zrealizowane z PO RPW przeznaczono 2,7 mld euro ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz krajowych środków publicznych.

Pozwoliło to na: stworzenie 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, unowocześnienie infrastruktury 21 szkół wyższych, przygotowanie 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach, oraz zakupienie 423 sztuk taboru dla komunikacji miejskiej w miastach wojewódzkich makroregionu. Wszystkie te inwestycje zbudowały solidne podstawy do dalszego rozwoju makroregionu i zwiększyły jego atrakcyjność inwestycyjną.

Zrealizowane inwestycje

Dzięki dotacjom Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013:

  • Wzrósł potencjał naukowo-badawczy uczelni i szkół wyższych. Z pomocą PO RPW zbudowano i zmodernizowano ponad 70 obiektów. Utworzono ok. 70 nowych kierunków studiów i specjalizacji oraz ok. 300 etatów badawczych. Zawarto też ok. 300 porozumień o strategicznej współpracy między uczelniami a firmami. Dofinansowanie z programu umożliwiło zakup wyposażenia naukowo-dydaktycznego o wartości ponad 850 mln zł. Wśród uczelni objętych wsparciem PO RPW jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który m.in. dzięki realizacji projektu pn. „Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku” uzyskał prestiżowy tytuł jednego z 10 Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW) na lata 2013-2017
  • Dofinansowano powstanie lub rozbudowę 12 parków przemysłowych, naukowo-technologicznych lub inkubatorów, które poprzez specjalistyczne wsparcie i udostępnianie infrastruktury badawczej, pomagają firmom rozwijać skrzydła. Z ich usług skorzystało do tej pory ok. 1530 przedsiębiorstw. Pieniądze z PO RPW umożliwiły przygotowanie ponad 400 ha terenów pod inwestycje. Swój biznes ulokowało na nich już 95 firm (w większości działających w branżach innowacyjnych), tworząc nowe miejsca pracy.
  • Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń skorzystało ok. 2,9 tys. firm (w tym 2,5 tys. mikroprzedsiębiorstw). Umożliwiły one przedsiębiorstwom pozyskanie nowoczesnych technologii, zakup nowego sprzętu, modernizację obiektów oraz zwiększenie zatrudnienia.
  • Ponad 2 tys. przedsiębiorców i ponad 400 przedstawicieli samorządów wzięło udział w 185 międzynarodowych wydarzeniach promocyjnych. Zaowocowało to zawarciem blisko tysiąca kontraktów na łączną kwotę prawie 440 mln zł, wzrostem eksportu firm o 41 proc., sprzedaży o 20%, a produkcji o 17%. Pozwoliło to również na zatrudnienie ponad 470 pracowników, z czego większość to mieszkańcy Polski Wschodniej. PO RPW wspierał również rozwój ośrodków kongresowo-wystawienniczych (Lublin, Kielce, Ostróda, Rzeszów) oraz klastrów (15 klastrów z branż: turystyka, budownictwo, informatyka, branża metalowa, e-usługi, energetyka).
  • Poprawiła się mobilność mieszkańców miast wojewódzkich Polski Wschodniej. Rozbudowano infrastrukturę, kupiono nowoczesne autobusy, trolejbusy i tramwaje (łącznie 423 sztuk taboru) oraz wdrożono inteligentne systemy transportu miejskiego (m.in. monitoring ruchu miejskiego, informacja, e-bilety).
  • Wybudowano i przebudowano łącznie 353 km dróg w tym obwodnice dla 20 miast. Zbudowano dwa mosty na Wiśle – w Kamieniu (łączy woj. lubelskie i mazowieckie), w Połańcu (woj. świętokrzyskie i podkarpackie), oraz na Wisłoku w Rzeszowie.
  • W pięciu województwach zbudowano sieć szerokopasmową, co pozwoliło na zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu mieszkańcom oraz działającym na terenie makroregionu przedsiębiorcom i instytucjom. Przeprowadzono także szkolenia dla ponad 8 tys. osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
  • Utworzono Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, liczący 2 tys. km. To nie tylko odpowiednio przygotowane i oznakowane trasy rowerowe, Miejsca Obsługi Rowerzystów, łańcuch atrakcji przyrodniczych i kulturalnych, ale i szereg możliwości dla przedsiębiorców, którzy mogą rozwijać swoją działalność wokół szlaku (więcej: www.greenvelo.pl).

Program Polska Wschodnia 2014-2020

Następcą Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 jest Program Polska Wschodnia 2014-2020. Nie jest on jednak bezpośrednią kontynuacją PO RPW – w większym stopniu przewidziano w nim bezpośrednie wsparcie dla firm. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych, wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

[related_posts_by_tax title="Powiazane wiadomosci:"]

Dodaj komentarz

131 komentarzy do "Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oficjalnie zakończony"

kasia***

Na starej stronce nie idzie no to próba odpalenia nowej . Witam :)

Ola

Również witam w piękny wiosenny poranek -2 na termometrze, godzinę do przodu,a więc czas rychtowac się na Kościół palmę poświęcić.Milej niedzieli życzę.

kasia***

Też mieliśmy mróz , -4 * . Palmę z rana robiłam a ludzi na 8.00 w
kościele mało , zaspali . Dzień piękny i gdyby nie niedziela to zabrała bym się za okna .

Ewa16

Zobaczymy ile dnie tu wpisy będą czekać.

Ola

A ja myslalam ze cos u mnie nie działa .

kasia***

Witam ! Widzę że się porozpisywaliśmy na kilku stronkach ale jak działa to trzymajmy się jednej . Pochmurno i mały -1-2 *C mrozu . Rano coś mnie na plecach zaswędziało patrzę kleszcz . Wyrwałam dziada ale mam mały rumień i muszę go obserwować . Jakieś dwa miesiące temu wpadł do nas kumpel taki biedny , wychudzony i mówi że złapał boreliozę . Wprawdzie kleszcza nie znalazł ale zauważył też na plecach rumień po zrobieniu badań i wysłaniu próbek wyszło że borelioza .

Ewa16

Lepiej od razu do lekarza idź. Mówią ze jest plaga kleszczy

Ola

Hej.U mnie 0*C pochmurno,coś zaczyna powiewać.A ja powiem Ci Kasiu ciekawostkę z mojego życia wziętą byłam leczona na bolerioze przez. dwa lata, antybiotyki przerwa i znowu leki ,częste zapalenia stawów,testy metoda Westenblota i nic parametry się nie obniżały dostałam namiary na Panią doktor do Łodzi i znowu testy ale wyszły wątpliwe powtórka i co wykluczono bolerioze bo to inna zupełnie choroba mnie dopadła.

kasia***

A no widzisz , bez szczegółowych specjalistycznych badań to można tylko gdybać albo się domyślać gdy złapiesz delikwenta na gorącym uczynku chodzi oczywiście o kleszcza .
Zimą śniegu nie było za to od godziny tak sypie że świata nie widać .

Ola

U mnie na razie spokój nic nie leci i lepiej żeby tak zostało

kasB

Czołem Kobitki
Ciężko było was znaleść ,chyba chcą nam pyski zamknąć ,żebyśmy łączności ze sobą nie mieli heheheh
Żurawie są ,skowronki są ,bocian jest ,tylko wiosny ni ma
Śnieży drobny śnieżyk
Zając na te święta będzie chodził w filcówkach chyba hahha
Zobaczymy czy wpis wskoczy
Pozdrawiam

tadek

A juz myslałem ,że to u mnie jakis haker .Coś ta wiosna z opuznieniem dociera ,Prócz nawozów nic w polu nie robiłem,nadal pomarzniete.

Ola

Mam pytanie a jak u Was z dopłatami ja mam decyzję z 28.02 i nic a znajomy jak był na zebraniu agencyjnym to mówili że od decyzji ok 3 tygodnie i jest przelew ,dodzwonił się do Warszawy i miła Pani powiedziała że konkretów nie może udzielić ale pieniążki 3 tygodnie i wysyłają jak powiedział że nic jeszcze nie dostał to się zdziwiła i mówi że skoro tak to lada chwila będą .

Anka

Hej, mam pytanie czy testy w pierwszej fazie badań gdy zaczęłaś leczenie wykazały że to borelioza?

Ola

Tak a później po pół roku miałam robione jeszcze raz

Podlasianka

Czy coś płacą w suwalkach

Ewa16

A moje wpisy dalej stoją. Tyle lat piszę a oni haker?i haker? Ciągle. Komplet dopłat na koncie bez decyzji. Byłam koniec lutego w agencji i jeszcze nic nie było czyli dopiero po wizycie się wzięli do roboty

tadek

Ewa ,wszystkich nas zrobili w hakera,hahaha.Reszta bezpośrednich na koncie ,rolnośrodowiskowe nie wiadomo kiedy ,nawet decyzji nie ma.Wreszcie weszłem na e-wniosek.

Kamila

To fajnie a my nadal czekamy na pieniądze choc decyzja na poczatku marca

Kamila

Kolejny tydzien a my nadal czekamy, choc decyzja na poczatku marca

cezar

Witam myślałem że to u mnie ktoś haków szukał ale widzę że to u wszystkich było u nas nikogo na polach nie widać w piątek byłem w odr z wnioskiem a tu dupa kto ma samo pole to robią a kto ma zwierzęta to nic z tego zresztą wszędzie bajzel mapki w formie papierowej nie zgadzają się z mapkami w formie elektronicznej trzeba poprawiać jak to będzie tak działać to marny nasz los pozdrawiam

Kamila

Dostal ktos dziś pieniądze

Bizon

Dalej na pis głosujccie

Małolepszy

czołem ekipa odnajdujemy się po tej aferze szpiegowskiej wczoraj owies zasiałem i dałem pod korzeni nawóz dzisiaj bym nie zasiał bo leje jak cholera jeszcze na ranczo posprzątam i mogę jajka hobbystycznie święcić haha

tadek

`Pada śnieg z deszczem,zima wraca.a gdzie wiosna.Jak z przygotowaniami do świat.?

Ola

Witajcie.U mnie to dzisiaj nawozu na polach to biało,teraz pada deszcz ,szaro buro i ponuro .Do zobaczenia wieczorem może i jakaś dobra wiadomość będzie.Pa

kasia***

Witam hakerki i hakerów . Od rana znowu wpisy nie wchodziły i znowu pytanie o hakera . U mnie padało z rana ale na razie przestało . Śnieg zniknął .Na 13 .00 jadę do fryzjera zrobić się na święta od święta na bóstwo .

Ewa16

U mnie pada śnieg od rana i biało juz jest. W końcu białe święta tez muszą byc

wlodi

Helol! Hakerownia))umnie konto bez zmian,A Tadkowi gratuluje Świątecznej niespodzianki)) pogoda przyprawiao senność, cały dzień pada mżawka ,a teraz robi się mglisto,plusem jest to ze znacznie pocieplalo,a wiecie co ?wydajemi wieżę święta straciły ducha, jakiego wynieslismy z dzieciństwa,ten konsumpcjonizm odbiera ludziom to co w nich najwazniejsze,ludzie przeklinaja Sie na zakorkowanych ulicach i przy sklepowych kasach,wszystkim pilno,tylko w imie czego ten pośpiech i chamstwo,geny destrukcji się mnożą, mimo wszystko Wszystkim bywalcom tej strony pozycze Mi!ego wieczoru))

wlodi

No i jescze Ewie gratuluje doplat,jakoś dopiero doczytalem,moja sister przed świętami, tez ma grafik napięty, kobitki sie kręcą, malują,pasemkuja,normalnie jak pisanki)hahaa

EWA MAZOWIECKIE

Helołłł to wy ??? Bo chyba już wszystkich obraziłam po drodze!!

EWA MAZOWIECKIE

Gdzie nie wpiszę,to Hakier sie pojawia )))

Ewa16

My my. Tylko długo trwa odnajdywanie się. Wczoraj zima a dziś wiosna ma być. Szalona pogoda

kasia***

Witam hakerstwo :) Ranek zapowiada się pięknie , słonecznie . Gratulacje dla obdarowanych .
Włodziu tak jest ze wszystkimi świętami , jak był post to był post . Na te szynki i kiełbasy naprawdę się czekało i wtedy święta miały smak . Teraz wszystko jest na co dzień więc za czym masz tęsknić ?

Mała wielkopolska

Witam WSZYSTKICH i życze Wesołych i zdrowych ŚWIĄT i jak rolnik rolnikowi dużo jaj i wysokich plonów aby pierzaste miały co dziobać .Dopłaty już w kieszeni wczoraj środowiskowe i ekologiczne wpłyneły .Buziaczki i całuski od babci dla wszystkich bez wyiątków pa.

Mała wielkopolska

Dodam że umnie zima wrrrr a w oknach zające paradują z jajami paaaa.

Kamila

To fajny prezent na swieta dostales, a jak pierwsza litera nazwiska?

Mała wielkopolska

J i dodam ARiMR Złotów

wlodi

Życzę Wam, Kochani,
aby te Swięta Wielkanocne
wniosły do Waszych serc
wiosenną radość i świeżość,
pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję))
Zdrowych,spokojnych Świąt

Ewa16

U nas dziś była cudna pogoda ciepło i słonecznie. Mąż korzystał bo myl samochód ja niestety w kuchni. Po mszy nóg nie czuje . Ludzi full. Wczoraj bylo luzniej. Jajeczka pomalowane kolory cudne.JA RÓWNIEŻ ŻYCZĘ ZDROWIA PRZEDE WSZYSTKIM Z OKAZJI ŚWIĄT I NIE TYLKO. DOPŁAT KTO CZEKA I ŻEBY TE ROLNICTWO NAM BOKIEM NIE WYSZŁO.

Ewa16

A i jeszcze dziś w skrzynce znalazłam list od prezydenta do mojej córki. No myślimy co jest grane. A on zdjęcie z autografem przysłał. ;-)))

kasia***

Alleluja, alleluja, Wesoły nam dziś dzień nastał bo Chrystus Zbawiciel Zmartwychwstał. Radujcie się więc tym czasem i z radością patrzcie w przyszłość. Niech w ten Świąteczny czas radość wypełni wasze serca. Niech Wielkanoc stanie się dla was czasem odnowy .

tadek

Znowu konto haker przejął.Wszystkiego najlepszego w te święta,zdrowia na po świętach tez.Mineło nam 40 lat ,był bal .hej

Ewa16

I skoro wpisy wchodzą to jeszcze wesołych Świąt Marzenka przesyła. A dziś śnieg wali

kasia***

Sto lat ! Sto lat ! Wszystkiego dobrego Tadziu dla was na dalszą drogę życia .
Oj tak , przesłałam życzenia i weszło , chciałam zrobić drugi wpis – wyskoczyło że nie prawidłowy e-mail i że komentuję jako redakcja i dupa nic nie wpiszesz . Ciekawe czy ten wpis wejdzie ?
Pogoda cudna , świeci słoneczko tylko trochę chłodnawo . Strażacy zrobili śmigus dyngus i trzeba było kryć się w domu . Dobrze że po oknach nie lali bo w zeszłym roku nie wiem skąd mieli wodę , może z kałuży i po świętach trzeba było myć okna znowu .

Wiecho

A umie dziś zima, w nocy padało… Ostatniego bałwana ulepulem tej zimy.. Alleluja wszystkim..

Marzena

Witajcie KOCHANI Wczoraj od rana mnie nie wpuszczaliście tylko od Hakerów wyzywaliście ;) więc Dzisiaj może mnie wpuścicie co a ja chciałam tylko życzenia Wam złożyć Świateczne no i jak czyjeś URODZINKI I IMIENINY przegapiłam to spóźnione złożyć Życzenia Najlepsze :):********** . aż Ewunie prosiłam i też nie wpuściliście Jej ;) hehehehehhe .

Marzena

No popatrzcie i Hakerami nie straszycie heheheheheh Tadziu WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WAS Z OKAZJI KOLEJNEJ ROCZNICY ŚLUBU :):):):):*****

tadek

Dziękujemy

Marzena

Zdrowych Wesołych Świąt Kochani Mokregooooo Dyngusaaaaa

kasia***

Witajcie ! Nastawiłam się na poprawę pogody a tymczasem śmigus dyngus z nieba leci ;(

Ewa16

A u mnie dziś ślicznie. Słoneczko od rana wiec pralka juz chodzi. W pierwszy dzień był deszcz. Potem śnieg a teraz w końcu wiosna

tadek

U nas na plusie ,ale też leci woda z góry

Kamila

Świeta Świeta i po Świeta.. Teraz pozostaje czekac na reszta dopłat

Kamila

A wiecie moze czy wyplacaja coś dziś??

Marzena

Witajcie Kochani u mnie się działo ostatnio wiecie co w pracy się wstrząsu mózgu dobiłam pośliznęłam się na terakocie i z całym impetem dałam do tyłu leżałam jak długa ehhh wrrrr no cóż szczęście w nieszczęściu że czaszki nie rozbiłam bo to dopiero by było głowa mała no ale już od dziś czuję się już dobrze mam skierowanie na tomografie komuterową 6 kwietnia :) . Po za tym to ok tylko mi czasu brakuje ale zawsze jestem z Wami myślami z co poniektórymi mam kontakt telefoniczny to jesteśmy na bieżąco . Buziale Kochani do miłego :):****************************

kasia***

Czołem ! Wczoraj już do południa pogoda się wyklarowała i zrobiło się ciepło i słonecznie . Dziś kontynuacja pięknej pogody . Chłopy gdzie mogli to powyruszali w pole a przecież o tej porze to często , gęsto owies już rósł .
Marzenko , uważaj na siebie , żadnych gwałtownych ruchów i dziękuj Bogu że gorzej się to nie skończyło .
Dziś w końcu przyjeżdżają moje kurki :)

Marzena

Kasiu muszę ehhh głowa mała :) ja jutro tzn mój ślubny kupi kurki w zeszłym tygodniu kupilismy i w tym tygodniu kupujemy i nam starczy :)

kasia***

Hej ! Traktor w gotowości a ponieważ nocne opady się nie sprawdziły dziś ruszamy z orkami .

Ewa16

Coś u was wcześnie te kurki u mnie dopiero za dwa tygodnie będą

tadek

Powoli w polu ruszamy,ale linki w robocie,nadal mokro.

Marzena

Witajcie a ja w zeszłym tygodniu i dziś w sumie 100 szt kupiliśmy kur :) Kochani jutro mam tomografie komputerową ma być dobrze :) i tyle

Ewa16

No ty jak szalejesz to szalejesz Marzenko. Hodowle niezłą zakładasz.

kasia***

Hej ! To dużo tych kur ! Ja tam 10 szt a ubiegłorocznych 16 to starcza i dla mnie i na sprzedaż. Te 16 to u kolegi w inkubatorze się wylęgło a za tydzień też będzie wkładał i mówił że mogę mu podrzucić jaja to mi ” wysiedzi ” hhehe .
Orki wczoraj szły bez niespodzianek ale za to w zbiorniku wir .

Ola

Witam Wszystkich z chłodnego kuj.pom .U nas jeziora na polach wczoraj sąsiad utopił się dwoma i dwóch następnych do niego dołączyło kiedy podążyli mu z pomocą dopiero liny stalowe od wyciągów ,na szosę i jakoś się powyciągali ale trwało to ok 2 godzin.Marzenko trzymamy kciuki żeby ten tomograf dobrze wyszedł.

EWA MAZOWIECKIE

Hej Wam!!!
ja w domku i czekam na kolejne wyniki hmmmm….
u mnie też nie da się wszędzie wjechać,dzisiaj się paplałam,na wierzchu błotko a pod spodem lód,ale przejechałam

EWA MAZOWIECKIE

Marzena,ty nie lekceważ sobie tego wypadku i zbadaj się do końca
Zdrówka Wszystkim Życzę!!!!

Marzena

Hej wynik tomografi jest ok :D

Ewa16

No to subcio. Trzymaj się i uważaj na siebie. Prace połowę ruszają. Ja dziś za ogrodek i szklarnie się wzięłam jeszcze jutro trochę ponawoźe i pierwsze roślinki można siać. Kartofelki w kotłowni stoją by kiełki urosły

kasia***

Witam ! Z rana przymroziło ale już słonko mocno operuje . Wczoraj przejechałam połowę swojego regionu i Wielkopolski . Wszędzie widać ciągniki na polach z pługami , gruberami i siewnikami .
Czołem Ewcia M ! Ty też nie szalej i dbaj o zdrowie :)
A gdzie to nasz Broniu ugrzązł ? Wie że za każdym razem trzeba się logować ?

Ewa16

Bronek jak Bronek ale Sławka też jyz dawno nie było

kasia***

W ogóle połowa wsiąkła . No to ja już niedzielną mszę mam zaliczoną jutro kolejne świętowanie – Przewodnia niedziela i śniadanie jak w Wielkanoc .

cezar

Witam dawno nie zaglądałem a tu cieniutko mało kto zagląda czyżby wszyscy zapracowani

kasB

Czołem no faktycznie cichutko
No cóż ,w końcu trza ruszy w pola
Jeszcze miejscami mokro ,ale udało się posiać część mieszanek
Resztę po niedzieli zasieję o ile pogoda pozwoli
Żona również zakupiła młode kury ,od pierwszego jaja ,trzy tygodnie w kurniku się gnieżdżą ,dwie tylko się niosą hehhe

kasB
tadek

Poszalałem ,linki w uzyciu ,sasiad z większym ciagnikiem pomógł,prawie dwa kawałki do siewu gotowe .Wczoraj mokro ,dziś się kurzy.Gdzie lepszy ,nasz Bronek ,dobrze ze Darek jest,Włodek pewnie tyra na drugiej zmianie,a nasza zguba -Iwonka,popłyneła z Marzenną Wiosenną ?

wlodi

Heloł Tadek,wolna sobotę mam,bieg dopiero się zaczyna)

wlodi

Cześć Czuwający!odnosząc się do tytulu tej strony witam ze wschodu, czy się rozwinął, trudno powiedzieć,powoli i tu zaczynają cos ruszać w polu,ale mokro jest,kilka akcji ratunkowych juz widziałem, reszty dopłat brak,a czasjuz nowy wniosek składać,póki co pogoda zaczyna sie klarowac,dziś piekny słoneczny choć chłody dzien nas przywitał i tak tez się zakończył, Pozdrawiam Wszystkich,nie zatryrac się )

tadek

Włodek ,czyli tak jak u większosci,-agencja milczy,pogoda raczej barowa ,nowe wnioski czekaja-ot i takie nasze zycie -jak mówił Lepszy -męczymy się w tym dobrobycie.

wlodi

Oby tylko te meke w dobrym zdtowiu przejść))))

Wiecho

Cześć i czołem, ja dziś owies bezluskowy posialem, co prawda tylko 3ha ale posialem…. Boba też 20ar ale za dwa tydnie posadze na następne 20.i w czerwcu też posadze, ale już pół ha.. Truskawki sarny mi zjadły… Po prostu niedzieli trza znów coś robi… Kolejne ha do obrobienia.. Dobrze że jesieni se posialem.. Pozdrawiam..

tadek

Jak nie popada ,to jutro zaczynam siewy,ale reszta kawałków -woda ,ciekawe kiedy tam wejdę z maszynami.Słonko ładnie daje ,miłej niedzieli

kasB

Witam
Piękny słoneczny dzionek z lekkim wiaterkiem
Tadziu ja niestety omijam zalane doły wodą ,trochę zejdzie niż woda obciągnie ,dosieję później
Komentarze wciąż czekają na modulację heheh
Pozdrawiam

Ewa16

Pogoda cudna. W szklarni juz rośnie. Wieczorem jedziemy do chrzestnego córci zaprosić na komunie. W końcu już ostatnia ta nowa moda na full wypas imprezy to nie dla mnie. Bierzemy się za drób wszyscy…

kasia***

Cześć i czołem ! Popołudniu nawiedziła nas pierwsza wiosenna burza a w nocy wyszła mgła jak mleko i wisi do tej pory a nawet mam wrażenie że przybiera na sile . Młody już wyjechał z pługiem . Może wjedzie tam gdzie od jesieni nie dało rady .
Broniu , jakieś oszukane dali wam te kury bo moje od pierwszego dnia się niosą . Wczoraj było 6 jajeczek .

Małolepszy

czołem ekipa wieczorem nie było mnie tyle lat ale podglądam i nudno było jest tuuuuu

Małolepszy
kasia***

Hej ! I znalazł się Sławek . Sławciu , nudno bo Ciebie nie było :)

Ewa16

Ależ lato dziś było. Większość świętowała. W okolicy tylko dwa traktory tylko były. Jeździłam do kościółka i chciałam do lekarza ale ludzi fUll kiedy indziej zajde.

Małolepszy
czołem ekipa ja już owies ubin jęczmień zasiałem i uprawiam pole i seks dla przyjemności jeszcze zimiaki zasadzę to trzeba obornik wywieść Kasiu a nudno było bo jedynie kury ogródki mokro i ino pole i pole nic romantyzmu żyto się zieleni cipka się czerwieni ogon stoi jak sosna żeby tylko zapłonił i nie wymiękał to jest prawdziwa wiosna robię przy onkach gałęzie wycinam i kredowiska mi zostanom morze sie co trafi i bemben opalam hahaha pogoda pienkna
kasia***

To z ciebie szybki Bill heheh . My dopiero jutro odbieramy agregat uprawowo – siewny na testy ale i najprawdopodobniej już zostanie i jeszcze kilka przeróbek zrobią na placu w ciągniku ” wolny spływ i takie tam . Szybka instrukcja obsługi i w czwartek zaczynamy siewy . Dziś jeszcze orki .
A siewnik taki https://www.youtube.com/watch?v=tTnj1KI7kB0

Małolepszy

czołem zalatani zarobieni

tadek

Tak ,zalatani ,zarobieni jesteśmy na maksa,jeszcze 5 ha zaorac ,10 zasiac ,skonczyc nawozy ,posadzic pyrki,i będe po wiośnie.Kasia ,ten siewniczek -tylko pola mu dac ,i niech służy jak najdłużej.

wlodi

Cześć Narodzie pracujący na ziemi),lajtowo się robi,konto bez korekt z Arimr,za to udało się dziś zasadzic wczesne pyrki,a wczoraj trochę jarego posiac,pod wieczór lunelo z nieba, dziś cały dzień piękna i Letnia aura,roślinność idzie jak burza w pąki i liście, chwasciory odżyły, a ja życzę wam mi!ego wieczora i co tam se sami chcecie))

Małolepszy

czołem wieczorem jutro konicze sianie jęczmień mi został tylko i zimiory zasadzić dalej uprawiam i klate opalam

wlodi

Witaj uprawiaczu,ja mam jęczmień do handlu,po niedzieli mam zamiar wytargac.

Ewa16

U nas lutego we wtorek w nocy i w środę dużo chłodniej. Ale dziś ma być jyz ok. Sławek niektorzy nie powinni mieć prawa jazdy po prostu. Tez widziałam ten artykuł

kasia***

Witam ! A dziękuję Tadziu :> jak wyjechałam wczoraj rano o 9.00 to do domu weszłam o 18 .00 bo oczywiście nie obyło się bez komplikacji . Nie można było włączyć WOMu na 1000 obrotów , zresztą od nowości może tylko ze trzy razy włączaliśmy tę moc . Myślałam że siewnik zostanie na placu. Jak już niemal rozpoławiali ciągnik to okazało się że wystarczy tylko wyregulować linkę no i zadziałało . Tak że siewnik przytargany do domu i ruszamy z siewami .

Małolepszy
czołem ekipa Kasiu z tom mechanizacjom durnoty powymyślali bo w rękach siły nie miały w teorii pięknie w praktyce dupa ale sie technike opanuje i jazda na całego ja sieje rozpylaczem do nawozu i jest git tylko ubin ręcznie bo bym połupał i buty zdarłem owies się zieleni już ja w krótkich spodenkach śmigam jadę kończyć sianie tylko chleb wezme i musowo dać pod korzeń bo się kurzy haha
kasB

Witam
Dawno nie zaglądałem do was ,zalatany jestem , udało się posiać jare ,jedynie w dołach posieję ręcznie jeszcze woda stoi ,ale to już jak obsuszy
Teraz trza wziąć się za obornik pod ziemniaki i kukurydzę
O sortowaniu ziemniaków nie wspomnę heheh
Ważne ze pogoda w miarę dopisuje ,słonecznie lecz chłodnawy wiatr zawiewa

tadek

Parodia,czekalismy wiosny ,a tu ,,,,mokro w dołkach , a sucho dalej,oziminy chca już deszczu.Jeszcze zaorac 2 ha -=wodę zostawic ,brac się za siewy – chyba że Kasia wpadnie swoim ,ale to za male areały.Zdrówka zapracowanym,

kasia***

Czołem ! I zaczęło nieco kropić i do tego momentami mocniej zawiewa . W sumie to może dobrze bo nie będzie się kurzyć . Tadziu , mów tylko kiedy i lete do Ciebie z tym koksem :)
Z tą wodą na polach to chyba wszędzie problem ale u mnie pomału zaczyna się osuszać .

Małolepszy
czołem ekipa pogoda letnia muszki kansajom ja już zakończyłem siewy pylicy można dostać tak się kurzy jak w kopalni na ścianie musowo gardło pukać ale nie trzeba zakanszać ciągniki podpięte do tura i rozrzutnika załadować i w pole na zimioki obornik wywieź jutro zaczynam sadzić a tak dla siebie i bykom pół ha starczy moczniku dowalę i bendom pastewne czekam na chleb
Małolepszy

aaaaaaa jeszcze jedno wniosek wczoraj złorzyłem

wlodi

Ciao wieczorkiem))cos NiktNikt nie chwali się resztą dopłat,czyżby pauza w przelewach?Naród Tyra,malo nas tutaj,sezon zabiegów chemicznych rozpoczęty, tylko nierówno dosycha,jak u Tadka,tu siekurzy,a tam jeziorko,trzeba nad melioracją pomyslec,

kasia***

Hej ! W nocy dolało i stoją kałuże , ranek pochmurny . Po wczorajszym deszczyku buchło wiosną . Kwitną mirabelki , czeremcha i forsycje a nawet widziałam kwitnącą brzoskwinkę . Z godziny na godzinę robi się co raz bardziej zielono . https://www.youtube.com/watch?v=Tl8Z-tr73ss

Ewa16

U nas deszcz udało się minął bo by plany pokrzyzowal. I faktycznie tez wszystko rośnie warzywa w szklarni kilka dni temu wysiane a już wszystkie wykielkowaly

tadek

Popadało ,i robota przerwana,zielono bardziej ,drzewa w końcu pusciły pąki

wlodi

Witajcie Ekipo))kolejny piękny letni dzień minął,ubieglej nocy trochę popadało,ale śladu po deszczu nie ma,za to zieleń szaleje,po niedzieli akcja trawa,i ciąg dalszy męki w kapitalizmie,miłego wieczoru i weekendu)

Małolepszy

czołem ekipa w ten niedzielny dzień upalny

Małolepszy
Wiecho

Czołem Lepszy, taki tam spacerek po lesie, drzewo widziałeś? biere je https://youtu.be/VpDDZnROCQQ sory za przekleństwo, ale losie mi zjeb…z kadru..

Wiecho
kasia***

Witajcie ! Nowy tydzień zaczął się deszczowo ale cieplutko . Wszystko rośnie w oczach , zieleni coraz więcej . Jak tak dalej będzie to za tydzień trzeba wyciągać kosiarki i kosić trawniki .
Wiecie może ile czasu ma firma ubezpieczeniowa na wypłatę odszkodowania ? Miesiąc temu dosłałam papiery o które prosili i cisza , zero odpowiedzi .

Ewa16

Będą przeciągać ile się da. U nas sucho . A kosiaręki tez trzeba przegląd i do roboty

Małolepszy

czołem ekipa ja tradycyjnie czekam Kasiu nie-wiem wiecho rezyser morze wie a mnie wczoraj na spacerze uciekły białe dupki trzy sarenki ubin wyszedł owies wyszedł jęczmień wychodzi zyta sie zieleniom pochmurno jest dawno nie lało niech leje a nie tylko straszy

wlodi

Druga zmiana pozdrawia Ekipę, nadal czekamy na decyzje ,bo przelew to przywyklem ze w czerwcu,raz miałem w lipcu,Na burze się zbiera,a ja powoli zbieram się do chaty,Miłego Wszystkim..))

kasia***

Witam . Wczoraj lało cały dzień a pod wieczór to była wręcz ulewa . Ranek bez deszczu ale niebo pochmurne . Siew znowu wstrzymany , pola zalane .

Małolepszy

czołem ekipa ja wczoraj zakończyłem roboty polowe jadalne zasadziłem na koniec zalatania zarobienia teraz pielęgnacja pochmurno i cosik kropi

Ewa16

moje wpisy i tak stoją.NIE MA DESZCZU CIAGLE .

tadek

Troche podgoniłem ,dziś piękna pogoda,jutro moze bedzie koniec siewu.Wniosku jeszcze nie złożyłem,najpierw zakoncze pole.

Ewa16

We wtorek chmurzylo się i wiało ale bez deszczu. Dziś ma być slonko i cieplo.

Małolepszy

czołem ekipa pogoda sie poprawia

kasia***

Witajcie w ten piękny, wiosenny, czwartkowy poranek . Jak tydzień temu wieszczyłam tak wczoraj co niektórzy wyciągnęli kosiarki więc chyba czas wyciągnąć swoją , trawa duża . Zaczynają kwitnąć moje czereśnie ale ogólnie na porzeczkach , agrestach jest tyle pąków że gdyby wszystkie się zawiązały to groziło by to klęską urodzaju :)
Ewa , dalej problem z wpisami ?

Małolepszy

czołem ekipa wiosna już ja to w sobotę wypuszczam swoje kosiareczki

cezar

Witam wiosna w pełni ranek słoneczmy lecz niezbyt ciepły wniosek złożony zboża ładnie się zielenią zostało zasiać kukurydzę i wsadzić trochę ziemniaków

Ewa16

Wpisy chodzą jak chcą więc rzadko piszę. ogród dziś sadzę bo w sobote do biskupa jadę. Wniosek złożony

wlodi

Heloł Ludziska,a gdzie Wy są,lukam a tu pauzowanie widzę, reszty dopłat brak ,decyzji brak,gratulacje dla sąsiednich forumowiczow,ktoś tam,cos tam dostał, bliżej jak dalej,zimny wieczór się zrobił, Pozdrawiam Wszystkich razem i każdego z osobna))

kasia***

Hejka ! U mnie był ciepły wieczór i jest bardzo ciepły poranek . W bluzie polarkowej się zgrzałam . Wczoraj zaszalałam i posadziłam w skrzynki pelargonie . Czeka mnie wydatek w ogrodzie bo połowa róż wymarzła i to nie tylko u mnie .Nie pomogło nawet kopczykowanie .

tadek

Ciepło,posiane,jade ziemniaczki posadzić-więcej zaczepiania jak roboty -aż 10 arów.Został ogródek ,ale ,po niedziel.