Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oficjalnie zakończony

dopłaty rolnicze dotacje 
ue 
granty Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 został zamknięty i rozliczony. Komisja Europejska wydała zgodę na przekazanie płatności końcowej. To blisko 120 mln euro, które teraz zasilą budżet państwa.

„Programy operacyjne rozliczane są w etapach. Do tej pory, w trakcie trwania Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej ponad 2 mld euro refundacji. Kwota 120 mln euro to transza końcowa – ostatnie 5% alokacji EFRR w programie, której przekazanie zależy od pomyślnego wyniku audytu końcowego KE. Można powiedzieć, że zdaliśmy go na 5tkę” – wyjaśnia Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

„Wypłata z Komisji oznacza także, że w pełni wykorzystaliśmy wszystkie środki dostępne w Programie. To niewątpliwy sukces, szczególnie jeśli popatrzymy na Program nie przez pryzmat kwot, a efektów inwestycji, które udało się w tym czasie zrealizować” – dodaje wiceminister.

Wsparcie dla Polski Wschodniej

Program Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 stanowił dodatkowe wsparcie dla pięciu wschodnich województw kraju: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Całkowity budżet programu wyniósł blisko 2,4 mld euro. Wsparcie skierowano na rozwój uczelni i działalność naukową, infrastrukturę drogową i informatyczną, rozwój turystyki i promocji. Na projekty zrealizowane z PO RPW przeznaczono 2,7 mld euro ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz krajowych środków publicznych.

Pozwoliło to na: stworzenie 2,4 tys. nowych miejsc pracy, pożyczki i poręczenia dla 2,9 tys. małych i średnich firm, unowocześnienie infrastruktury 21 szkół wyższych, przygotowanie 650 nowych i zmodernizowanych laboratoriów na uczelniach i w firmach, oraz zakupienie 423 sztuk taboru dla komunikacji miejskiej w miastach wojewódzkich makroregionu. Wszystkie te inwestycje zbudowały solidne podstawy do dalszego rozwoju makroregionu i zwiększyły jego atrakcyjność inwestycyjną.

Zrealizowane inwestycje

Dzięki dotacjom Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013:

  • Wzrósł potencjał naukowo-badawczy uczelni i szkół wyższych. Z pomocą PO RPW zbudowano i zmodernizowano ponad 70 obiektów. Utworzono ok. 70 nowych kierunków studiów i specjalizacji oraz ok. 300 etatów badawczych. Zawarto też ok. 300 porozumień o strategicznej współpracy między uczelniami a firmami. Dofinansowanie z programu umożliwiło zakup wyposażenia naukowo-dydaktycznego o wartości ponad 850 mln zł. Wśród uczelni objętych wsparciem PO RPW jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który m.in. dzięki realizacji projektu pn. „Utworzenie bazy aparaturowej na rzecz Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku” uzyskał prestiżowy tytuł jednego z 10 Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących (KNOW) na lata 2013-2017
  • Dofinansowano powstanie lub rozbudowę 12 parków przemysłowych, naukowo-technologicznych lub inkubatorów, które poprzez specjalistyczne wsparcie i udostępnianie infrastruktury badawczej, pomagają firmom rozwijać skrzydła. Z ich usług skorzystało do tej pory ok. 1530 przedsiębiorstw. Pieniądze z PO RPW umożliwiły przygotowanie ponad 400 ha terenów pod inwestycje. Swój biznes ulokowało na nich już 95 firm (w większości działających w branżach innowacyjnych), tworząc nowe miejsca pracy.
  • Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń skorzystało ok. 2,9 tys. firm (w tym 2,5 tys. mikroprzedsiębiorstw). Umożliwiły one przedsiębiorstwom pozyskanie nowoczesnych technologii, zakup nowego sprzętu, modernizację obiektów oraz zwiększenie zatrudnienia.
  • Ponad 2 tys. przedsiębiorców i ponad 400 przedstawicieli samorządów wzięło udział w 185 międzynarodowych wydarzeniach promocyjnych. Zaowocowało to zawarciem blisko tysiąca kontraktów na łączną kwotę prawie 440 mln zł, wzrostem eksportu firm o 41 proc., sprzedaży o 20%, a produkcji o 17%. Pozwoliło to również na zatrudnienie ponad 470 pracowników, z czego większość to mieszkańcy Polski Wschodniej. PO RPW wspierał również rozwój ośrodków kongresowo-wystawienniczych (Lublin, Kielce, Ostróda, Rzeszów) oraz klastrów (15 klastrów z branż: turystyka, budownictwo, informatyka, branża metalowa, e-usługi, energetyka).
  • Poprawiła się mobilność mieszkańców miast wojewódzkich Polski Wschodniej. Rozbudowano infrastrukturę, kupiono nowoczesne autobusy, trolejbusy i tramwaje (łącznie 423 sztuk taboru) oraz wdrożono inteligentne systemy transportu miejskiego (m.in. monitoring ruchu miejskiego, informacja, e-bilety).
  • Wybudowano i przebudowano łącznie 353 km dróg w tym obwodnice dla 20 miast. Zbudowano dwa mosty na Wiśle – w Kamieniu (łączy woj. lubelskie i mazowieckie), w Połańcu (woj. świętokrzyskie i podkarpackie), oraz na Wisłoku w Rzeszowie.
  • W pięciu województwach zbudowano sieć szerokopasmową, co pozwoliło na zapewnienie dostępu do szybkiego Internetu mieszkańcom oraz działającym na terenie makroregionu przedsiębiorcom i instytucjom. Przeprowadzono także szkolenia dla ponad 8 tys. osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
  • Utworzono Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, liczący 2 tys. km. To nie tylko odpowiednio przygotowane i oznakowane trasy rowerowe, Miejsca Obsługi Rowerzystów, łańcuch atrakcji przyrodniczych i kulturalnych, ale i szereg możliwości dla przedsiębiorców, którzy mogą rozwijać swoją działalność wokół szlaku (więcej: www.greenvelo.pl).

Program Polska Wschodnia 2014-2020

Następcą Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 jest Program Polska Wschodnia 2014-2020. Nie jest on jednak bezpośrednią kontynuacją PO RPW – w większym stopniu przewidziano w nim bezpośrednie wsparcie dla firm. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych, wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

776
Dodaj komentarz

61 Comment threads
715 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
38 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Iwona*
Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=y5_taCaJvlQ czołem ekipa ja żniwuje pocieszam na całego

Wiecho

Wczoraj w mojej gminie https://youtu.be/07byDjRjA2Y spłonęła stacja diagnostyczna pojazdów i dwa sklepy z częściami rilniczymi, zawsze tam kupowałem…. Przyczyną pożaru byli „fachowcy” kładki pape na dachu… Q… gdzie ja teraz będę kupował części?Pozdrawiam wszystkich….

Wiecho
tadek

Żniwa zakończone ,zostało zebrac parę rządków słomy.Plon zabójczy ,tak słabego plonu jarych nie było b. dawno ,dobrze ,że żytko dało dobrze ,magazyny dawno po żniwach nie miały tyle luzu.Ale jakos przeżyjemy

kasB

Można powiedzieć ze również jestem po żniwach ,zostało jeszcze zebrać słomę po mieszankach i przelecieć pszenice ,nie można powiedzieć ze skosić ,ponieważ jare bardzo słabo sypnęły
Mieszanki miejscami zieleniom porosły ,kosę urwałem i gumę złapałem
W stodole luzy ,imprezę bym mógł wyprawić heheh, ale przeżyjemy
Upał niesamowity uffff

cezar

Zboża skoszone została słoma do sprzątnięcia na dwu hektarach zbiory lepsze niż można się było spodziewać

kasia***

Witam ! No i po komisjach . W końcu ostatni mogą wjechać z kombajnami ale wiele hektarów trafi pod talerzówkę bo nie ma co kosić . Wczoraj niespodziewanie przeszła burza choć nigdzie nie zapowiadali . Szkoda tylko że w maju tak nie popadało . Beczka z deszczówką do podlewania znowu pełna :)

Małolepszy

czołem ekipa ja żniwa 2018 zakończyłem słomy trochę przywiozę jadę pocieszać i beczkę piwa chłodnego zpije wieczorem bo zawodowcy w robocie nie piją dużo hahaha

Małolepszy

http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/uwaga-na-maszyny-rolnicze-na-drogach/pdxqv6 czołem ekipa faktycznie kijowo się jeździ a ci kierowcy tatusiowych furmanek szalejom trzeba uważać jak Kubica z tym sprzętem za kierownicom

Wiecho

Bolek, ty nawet w snach nie możesz sobie wyobrazić jak może być natężeny ruch… Ja zapierdalm po chodnikach.. Ostatnio jednym kolem wiechalem na jezdnię to gnoj z pyrlandzka rejestracja chciał mnie zlinczowac.. Szkoda gadać…Jeszcze mi żytko ostalo, myślę że po niedzieli skończę żniwa… Pozdrawiam serdecznie wszystkich ..

kasB

Witam
Upał niesamowity ufff, msza skrócona do pół godzinki co by ludzi nie wynosić
Co do ruch u nas korki niesamowite ,szczególnie trasa z Redy na Hel
Żniwa jeszcze nie skonczone ,raz objechałem pszenicę i jeszcze nie doszła ,dużo zielonego ziarna
Trzymta się uważajcie na upały

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=WmLqmIromNM czołem ekipa ja już po żniwach

Wiecho

Pewnie jakiś zaKODowany debili jechal bronić konstytucji i demokracji ha ha…

Ewa16

Witam. Upał szalony. Deszcz codziennie wieczorem kapie. My jeszcze nie zaczelismy żniw bo owies odbił a i reszta wilgotnawa. Kierowców błędy to temat na osobne forum. Byliśmy w piątek w warszawie to cuda na drodze były. … Czekamy na gości. ..

Wiecho

A jeszcze sznurek https://youtu.be/59ZMXY5TlwI

tadek

W okolicy popaduje ,u mnie nawet kropli deszczu nie ma ,.Koledze w sąsiedniej miejscowości spaliły się dwa kombajny ,jeden w czwartek,drugi dziś ,straszne,horror.

kasia***

U nas też jeszcze żniwują . Syn kosi pod Jelenią Górą . Noce ciężkie , gorące a apogeum upałów dopiero przed nami . Chyba trzeba będzie zamknąć się w piwnicy albo jechać nad wodę i z niej nie wychodzić .

Małolepszy

czołem ekipa ale jestem zmordowany dożynkami dociąłem się dychne sobie i się biorę za talerzowanie na razie to leże odłogiem

tadek

Sucho i gorąco,podorywki wczesnym rankiem ,i prawie wieczorem,.W dzien nie da sie wysiedziec na ciągniku,własnie wróciłem z pola.

kasia***

Młody też już zamienił kombajn na ciągnik . A największy plus w nowych sprzętach to klima . Kto by dziś wytrzymał przy 34 * C w cieniu przez cały dzień . Ja też już wstawiłam szybki obiad – mielone , ziemniaki i buraczki i lecę nad wodę bo nie idzie oddychać w tej gorączce .
Od jutra można nosić wnioski paliwowe i podobno zwiększono limit do 100 litrów paliwa na hektar .

Ewa16

Kasiu obiad mam identyczny bo szybki. Koło Krasnystawu kombajn przewrócił się do góry kołami. To się nazywa zdolny kombajnista. Upał jak wszędzie

Małolepszy
Ewa16

Ależ ulewa przyszła właściwie znikąd piękne słońce i nagle deszcz,deszczunio i pompa. Oj jutro nikt nie wjedzie na pole

kasia***

Wyjedzie , wyjedzie . Nie ma innego wyjścia . Czekam tylko aż wstanie młody i wiozę go do ciągnika bo zostawił u kolegi na trasie przejazdu z pola na pole . Dzisiaj apogeum upału . U nas lokalnie nawet 36 *C . Ja już zdążyłam się upocić i wziąć prysznic . Nawet małe kurczaczki wczoraj wyklute nie siedzą pod kwoką tylko porozkładały się wkoło mamuśki .

Małolepszy

czołem ekipa po spotkani z prezesem i dalej goroc

kasia***

A ja myślałam że ty sam sobie prezes . Upał bezlitosny . Właśnie byłam pławić psy w Bobrze ale co to za pławienie jak woda nawet do jajek im nie sięga, taki mamy poziom . Mimo że rzeka górska to woda też nie za zimna . I jak tu przeżyć ten upał ?

tadek

Upałów ciag dalszy,zagrzmiało ,deszczu już nie było.

Wiecho

Cześć, ja wczoraj skosilem ostatni Kłos, rewelacji nie było. https://youtu.be/RB5oJ1w7X7k ostatni bób dogorewa z braku wody… Malina jesienna już dojrzewa.. Miałem złapać oddech i skoczyć na parę dni nad Bałtyk ale ciemno to widzę.. Pozdrawiam hej!

tadek

Nadal daje , siedzę w cieniu,komu zimne piwko?.O zadnej robocie nie można nawet pomarzyć,sucho i gorąco ,kombajny palą się na potęge.Wie ktos co z tymi szacunkami suszy,krażą różne wersjie ,jedna mówi ,że musowo było mieć ubezpieczenie od suszy.

gacek

Ci co mają ubezpieczenie min 50 % procent upraw dostaną 1000 zł do hektara, ci co nie mają według przepisów uni powinni dostać 50%. Ale pewnie będzie mniej. Zbiorą protkoły, podzielą przez liczbe rolników i rozdzielą 700 mln zł. Według moich wyliczeń jak wpadnie 300 zł do ha to będzie sukces. Do tego rolnik będzie mógł składać swój wniosek do agencji 14 dni po ogłoszeniu przez ministra. Więc prędko nie będzie. Nasi politycy plażują.Pozdrawiam

wlodi

Czołem Towarzycho, wrocilem od talerzowania i postanowiłem zalukac do Was,w naszej gminie ie suszy nie stwierdzono,nie ma suszy,nie ma komisji,moje żniwa w 1\3,co drugi dzień pada,nadgorliwi próbowali i mają mokry namlot,18-20% ,ogólnie porno i duszno znów deszcz czuć, Pozdrwiam Wszystkich i smigam się wypluskac,Nara Paaaaaaa)))))

tadek

Przy tym upale ,i suchości jeden stary dureń wypal ściernisko,ale było ,wystawianie kombajnu z garażu -parę metrów,straz, pługi,nawet nie żałuje dziadka,za te straty co mógł ludziom porobic,niech płaci .

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=GmdtKAgRxmw czołem ekipa tak to jest z temi zgredami jutro u mnie jest odpust trzeba dać na ofiarę 2zety i podziękować bozi za żniwa burmistrz chciał mnie wkręcić na starostę na dożynki powiedziałem mu że to som drogie rzeczy a przecież ja już po dożynkach haha

Ewa16

Co wam powiem to wam powiem. Idzie burza juz pachnie deszczem. Czarek u ciebie juz była?

kasia***

U mnie rano popadało jak jechałam do kościoła ale jak wróciłam to już słońce paliło . Od środy powtórka z rozrywki i po 35 * C . Idzie się wykończyć .

kasia***

No cóż , debili nie brakuje . Chyba susza za mało szkód mu zrobiła to sobie i innym ogniem chciał doprawić . Z odszkodowaniami jest tak jak pisze Gacek musi być 50 % upraw ubezpieczonych ,70 % strat żeby dostać te 1000 zł ale jak wyliczyć te 70 % jeżeli przy szacowaniu od 70 % w zwyż odejmuje się nieponiesione koszty i wtedy zmniejszają się straty ?! Jak komuś konkretną uprawę w ekologii szacowaliśmy na 80-90 % to w agencji straszyli że ci rolnicy nie dostaną dopłaty za ekologię bo w ekologi dopłata jest do produktu a jeśli nie ma… Czytaj więcej »

kasia***

A tak wogóle to wciąż dostajemy nowe wnioski i od jutra znowu mam szacowanie .

cezar

Witam u mnie od rana przechodziły ciemne chmury i było wreszcie chłodno około 10 przeszła burza nawet nieźle popadało lecz nie trwało to długo teraz słońce dogrzewa i jest parno.Jednym słowem Kasiu przed wyborami obiecują dużo a po dadzą co będą chcieli u nas za 3 tygodnie dożynki znowu będą świętować ci co żniwa widzieli zza szyb sochodu

kasia***

Takich jest wielu , mają pieniądze , ciepłe posadki a piszą o oszacowanie strat po suszy chociaż nawet łąki nie wykosili ani razu . To mnie najbardziej wk…a , ta pazerność bo jemu się należy . W komisji powinien jeździć pracownik ARiMR i gwarantuję że nie wpłynęło by połowę wniosków . Zostali by ci którzy nie hahulą i nie mają nic do ukrycia .Koledze oszacowaliśmy na ok 65 % strat w zbożach i łąkach a że jest hodowcą indyków to przy podliczeniu stada indory wygenerowały mu taki zysk że straty ogólne wyszły mu raptem 5% . I gdzie tu logika… Czytaj więcej »

EWA MAZOWIECKIE

Hej Wam))))https://www.youtube.com/watch?v=pe42MNDjxTk

EWA MAZOWIECKIE
EWA MAZOWIECKIE

Kasiu,u nas też te komisje były,ale ja nie składałam wniosku,bo stwierdziłam,że to nie ma sensu

kasia***

Cześć Ewulku ! Taaa, spokój jeszcze do października ;) Moje dziecko pojechało po południu 80 km na talerzowanie i robił całą noc . Właśnie mąż po niego pojechał . Takie upały że tylko nocą można robić . W środę i czwartek w moim regionie prognozują 36 * C !

Ewa16

Witajcie. O nareszcie Ewa odzywaj się częściej. U nas też nocami tylko dachach się da. Wczoraj coś kapneło i w sobotę tez kombajn musi robić przerwy. Ja wniosek złożyłam ale czy był sens to się okaże

cezar

Nareszcie dziś normalny dzień bez upału wiatr przeganiał chmurki po niebie jak to kiedyś bywało robi się jakoś jesiennie na polach pustki jedynie kukurydza się zieleni nawet zachód słońca już bardziej podobny do jesiennego a to dopiero początek sierpnia ale mi się zebrało na sentymenty czasami mi szkoda tamtych czasów gdy żyliśmy wolniejszym tempem ludzie byli dla siebie życzliwsi a nie jak obecnie życie w ciągłym biegu

kasia***

Teraz za to są zawistni bo widzą co kto ma a nie widzą ile trzeba na to zap….ć . Taka smutna prawda .Jest niemal 22.00 a ja dopiero wróciłam do domu bo zawoziłam młodego na kolejną nockę talerzowania . Mówił że zostało mu ok 20 ha, może 3-4 rano skończy i zjeżdża do domu .

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=fa9ADJ9aqx4 czołem obywatele i nocna zmiana

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=YFq8jL6vnXo Kasiu pola i baby nigdy się nie obrobi a ty syna mordujesz haha morze ma tam jakomsi w schowkuuuuu

tadek

Witam w kolejnym dniu upałów,nadal zero deszczu ,już ponad miesiąc żadnej kropli .Na polach beton ,a tam gdzie podorałem ,wiatr robi swoje-jak na wydmach nadmorskich https://www.youtube.com/watch?v=mYEHFl39IRo

kasia***

Nawet pola i łąki wyglądają jak po randapie . W lubuskim ogłoszono najgorszy pierwszy raz- III stopień ostrzeżenia a przed nami jeszcze 2 dni i jeszcze gorzej , nawet 37 * C !!! Chyba jadę gdzieś nad wodę , zanurzę się jak hipopotam i jakoś to przetrwam .

tadek

Jak nie popada ,to nie wiem jak będe robił orki na oziminy,upału ciąg dalszy ,a zapowiadaja na jutro wiecej kresek,Tylko woda ,chłodna piwnica ,browarek ,,,,i czekac na deszcz-nawet kury nie chcą wyjść na dwór

kasia***

To ja Tadziu też z tobą wskakuję do tej piwniczki , tylko żeby browarków nam nie zabrakło :)

tadek

Spoko ,Kasia browarków starczy

Ewa16

Masz rację Czarek wczoraj było super. Bez upału nam udało się wykosic i nawet jedna przyczepę wywieźć na skup. Został owies ale odbił młody i nie wiadomo co z tym fantem. Dziś małżonek pojechał do lekarza i córcia do szkoły na chwile. Znów upały wracają. Deszcz może na weekend będzie . Cena pszenzyta paszowego 540 a owies 450. Ceny powinne byc wyższe. Ostatnio brat na skupie kupił 7 kg malin i 7 kg ogórków i 14 kg czarnej porzeczki i zapłacił 20 zł? ??????

Gacek

Kreski temperatury rosną, już niedługo trzeba rzepak siac, więc najpierw przydałoby się pole spryskać, chyba zostaje tylko wieczór. Ciekawe kiedy masz minister ogłosi ze można składać wnioski suszowe do agencji. Ja czekam na protokół ktory niby wojewoda ma podpisać. A wszyscy urzędnicy pewnie na wakacjach. Protokół dostanę pewnie w przyszłym roku ☺

tadek

Witaj Gacek,nasi ministrowie ,wojewodowie mają czas Podobnie mamy z paliwem -zwrot akcyzy to trzy miesiące,parodia.

cezar

Witam lato daje do wiwatu łąki pokoszone trawa schnie w expresowym tempie po prawdzie nie jest jej za wiele do tego źle się kosi bo miejscami poprzysychana.Widzę że u was dużo gorzej jak w moich stronach a naszym urzędnikom nigdy się nie śpieszy

Ewa16

Z paliwem to jest chyba tak wszędzie. Dziś odebrałam protokół komisji zobaczymy czy się do czegoś przyda. Moje wpisy stoją i stoją. Wszystko skoszone. Byle jakie dożynki

Gacek

Witam. Dziś w upale rozpolowilem Renie. Tarcza sprzegla do wymiany. Plony kiepskie. Susza. Najpierw posieje, resztę potem sprzedam, nie spieszy się. W skupach pustki. Dobrze że w tym roku nie przesadziłem z nawozami i itd. Szykuje się na opryski, talerzowanie i sianie. Czy będzie coś z dopłat do suszu, zobaczymy, dla mnie jedno pewne, nieprędko. Czekam na protokół, minister zwleka z ogoszeniem, więc nie liczę na razie na jakieś wsparcie. Piwko pije i robię swoje. Pozdrawiam.

kasia***

Umiesz liczyć licz na siebie , jakie to prawdziwe . Czesiu jak ja ci zazdroszczę . U mnie nawet kucyka nie ma gdzie upiąć od 2 mcy . Trawa nad rzeką wyschła a zielone siano to mam w belkach zrobionych przed 3 lat bo to które według planu mogłam kosić po 15 czerwca już było rude . Też mam awarie , dziś przyjeżdża serwis bo WOM się nie załącza i nie można uruchomić mulczera a za chwilę siewnik a tu dupa .

Gacek

Nawet browar trzeba w lodówce chlodzic, bo w piwnicy za gorąco.

Małolepszy

czołem ekipa nie pijta tyle piwa bo brzucha dostanieta ja kombajnuje pocieszam bronka kowala przerwie talerzowania na onki sie zbieram bo cezar pisze zre samo schnie bez szuszenia

tadek

Nawóz zamówiony ,ceny walą w górę.Upał coraz większy .W nocy chciało padac ,ale dało sobie spokuj,nawet nie zrosiło dachu.

Gacek

Ile wychodzi Ci za litr glifosatu 360 sl ?

Gacek

Susza taka że nie wiem na co chcesz sypać ?

tadek

W tym roku nie kupowałem glifosatu,a nawozy to już na cały sezon,zobaczymy ,może posiejemy jakieś zboża ,to i z nawozem polecimy,a ceny zmieniają się co godzinę -saletrzak przez 3 dni poszedł 100 na tonie.Teraz żałuję ze nie robiłem podorywek wszędzie ,tylko czekałem na deszcz,a zapowiadają dalsze upały i u nas bez deszczu

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=ksPHzP7s4KQ czołem ekipa nasza susza ich kredyty haha tyle wam da dyzma hahahaha

Małolepszy
Małolepszy

czołem ekipa zalatana leje na moje siankoooo deszczuje od wczoraj od osiemnastej

Ewa16

W niedzielę aukcja koni na plakacie występy zespołów pieśni i tańca itp. Bilety wzrosły 10 krotnie bo pokaż koni w warszawie. Ciekawe czy z jednego sprzedadzą.

Ewa16

No w końcu deszczyk. Stary nie mógł się doczekać i podorywki zaczął robić a kurz szedł ze ho ho. Redakcjo co jest z tymi wpisami ??????

Ewa16

Pada cały dzień z przerwami. W końcu jakąś wilgoć. Kwiaty juz padały wody w studni o jeden krąg spadło od wiosny

kasia***

Witam ! Zero deszczu , krajobraz jesienny . Odpuściłam sobie podlewanie części roślin i wciągu kilku dni zaschły . Taką pogodę zapowiadają do października . Nie idzie w polu robić , ziemia jak beton i sprzęt w dupę dostaje .

kasia***

Nawet nie wiedziałam że aukcja już dziś . Kiedyś świetnie wypromowana dziś mało kto wie .

Ewa16

W niedzielę w maratonie startuje dziewczyna od nas z miasteczka. Lekkoatletyka rządzi kto wie może jakaś niespodzianka

tadek

Nadal sucho ,nawet talerzówka nie wchodzi,czekamy na deszcz-ile to można czekac.

cezar

Witam u nas w piątek ładnie popadało wczoraj talerzowałem robota idzie aż miło jutro porozsiewać wapno i resztę ztalerzować miłej niedzieli życzę

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=hiGLaIF-TA4 czołem ekipa w to niedzielne przed południe południe

kasB

Witajcie
U mnie wczoraj póżnym wieczorem wpadało ,nie dużo ale zawsze to coś
Podorywki porobiłem ,wygląda masakrycznie ,jak by kura grzebała w polu hehehe
Piochy przeleciałem kultywatorem
Byłby już czas wziąć się za drugie pokosy ,no ale cóż łąki wypalone ,nawet na torfowych słaba trawa
Chłodno dziś u mnie można odsapnąć od upałów
Spokojnego dzionka

kasia***

To trzymamy kciuki ! Wczoraj łezka poleciała jak nasi wygrywali , dziś Anita musi pokazać klasę .

tadek

Niestety siostrzeniec żony na 7 miejscu-3 km przez płotki

kasia***

No proszę jakie sportowe towarzystwo :) Tak czy inaczej gratuluję siostrzeńca . A nasze dziewczyny nie zawiodły i pokazały klasę . Szkoda naszych tyczkarzy ale młodzież zdeklasowała konkurencję :( Bez medialnego szumu , występów w reklamach , skromnie, Polacy udowodnili że są lekkoatletyczną potęgą . Piłkarze powinni się od nich uczyć .

Basia

>>Prawdziwy Przyjaciel
Prawdziw przyjaciel – jest jak uśmiech losu
zesłany nam w potrzebie
to radość i spokój który cię otacza
jak przez los wykuta chroniąca cię tarcza –
on swym oddaniem cię uspokoi
szczerością ozłoci serce –
prawdziwy przyjaciel to balsam na rany
i choćby dręczyło cię koszmarów wiele
on cię pocieszy – słowa otuchy wypowie
od przyjaciela uwag się nie bójmy
nie zawiedźmy jego przyjaźni –
prawdziwy przyjaciel to skarb najcenniejszy
szczerością serca zawsze ci oddany<< Witam Was. Dawno u Was nie gościłam. Widzę Ekipę w dawnym składzie i super. Pozdrawiam Was Wszystkich https://www.youtube.com/watch?v=0qW9wgVsnUo

tadek

Witaj Basiu,dawno nie odwiedzałaś strony. A U. Sipińska-ponadczasowa, żawsze chętnie słucha się jej jej wykonania

Wiecho

https://youtu.be/E1tXFxYL9XI powodów do smichu niema ale…… Dobranoc….

Wiecho

https://youtu.be/DL5St8aQ2Vc a to kocham, wsiąść na motor i mieć wszystko w czterech.. Pozdrawiam serdecznie wszystkich i jadę………

Wiecho

Sorry że Was zabudzam swoimi poza rolnictwem ispiracjami ale czasami tak mam https://youtu.be/flLFEK8fboo nie musicie tego otwierać…. Na fazi zbuku znów ma 30 dni karceru… Tym razem za użycie magicznego słowa”Ciapaty „fazi zbuk to to żydowskie q….

Wiecho

https://youtu.be/pj9ZWjBlFew dobranoc i dzień dobry..

Wiecho

Cześć Basia https://youtu.be/Sp_KBL-yKr8 ja Cię rozumie… Jak tam Twoj maliny i perypetie z UK. Ja też walczę z malinami, bobem… Tak po prawdzie mam już tego wszystkiego dość…. Ale to nie miejsce coby wylewac swoje niesnastki.. Pozdrawiam serdecznie..

Wiecho
kasia***

W końcu się rozpadało a i ciepło i parno . Z dwa tygodnie takiej pogody i może pojawiły by się jakieś kurki ale pogody nie są takie optymistyczne więc raczej nici z grzybów .

wlodi

Ciao zabiegany Narodzie, mamy cosmy chcieli,ciągły wyścig szczurów, A po co to wszystko,a po to zeby na starość, wyryte na własnym garbie emerytury lekarzom zostawiać, jeśli człowiek dozyje,jak się patrzę na niektórych znajomych,maja na wszystko wyjebane,mieszkają we wioskach, a ziemie wyprzedali i w d…maja robotę, oraz codzienną gonitwe ,a ty człowieku biegiem i biegiem, z pracy do roboty i z roboty do pracy,Dobra koniec dywagacji)))Witam Was Serrdecznie i upalnie))Witam Basię Ziomalke))tez rzadko tu bywam,ale czasem nawet nie chce się w TV spojrzeć, mimo wszystko życzę Ekipie bezpiecznej i owocnej pracy ,no i tylko prawdziwych przyjaciół)

Gacek

Popadalo 5 minut. To tyle od 2 miesięcy.

tadek

Rano zaczeło kropic ,ale juz koniec ,a słonko daje.Pole dło wolne,nie wsadzisz ani pługa ,talerzówka też tylko ślady robi

Małolepszy

czołem ekipa ja zakończyłem talerzować nawet ładnie wyszło po tych deszczach mam onki kosić to zaczęło lać grzmieć

Ewa16

Pielgrzymi nakarmieni i napojeni. Miał być dziś deszcz ale nie widać. Kurek u nas tez blisko nie ma. Marzenka ostatnio się chwaliła kursami :-(( miłego świętowania bo wpis pewnie jutro wejdzie

Ewa16

Pogrzmialo pobłyskało i trochę popadalo. Ale powietrze super

Gacek

Rano poprosili 5 minut, tyle samo wieczorem. Nawet nie ma co jechać. Może za 2 tygodnie coś popada i się zmieni sytuacja. Ale orka lub talerzowanie to bez sensu teraz.

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=k6bmCobTblw czołem ekipa onka skoszona niech schnie ja sobie troszkę odsapnę tego i wam rzycze biznesmeni rolni

tadek

Z zapowiadanego deszczu nici ,nadal deszcz wisi ,ale nie pada .Susza wchodzi w następną fazę,jak zostanie tak ,to zapomnij o siewie ozimin.Miłego odpoczynku.

Ewa16

Witam. Dziś temperatura do życia. Ale wracają upały. Zboże sprzedane. Zostało na zasiew tylko. Sąsiedzi za trawe tez się wzięli. Od samego rana traktory jeżdżą spać się nie da.

Gacek

Deszczu jak nie było tak nie ma. Nasze pogodynki z telewizji są do bani. Ja korzystam z radarue.cz i widzę czy jakis deszcz nadciąga. A na razie nic nie widac.

kasia***

Deszczu ni ma za to zaczyna się prażucha bo dziś 30 *C . Moi pojechali zamawiać części bo serwis o kant d…y rozbić . Przyjechał z komputerem , nic nie zrobił tylko fakturę wystawił . 3,30 za km x 110 km w jedną stronę . Ręce opadają . Wczoraj rozebrali sami i okazało się że rozsypała się zębatka i łożysko . Jak dostaną części to jutro złożą i WOM będzie działał jak nowy ( mam nadzieję ).

kasia***

A , zapomniałam powiedzieć że kilka protokołów wróciło od wojewody . Kazali wyzerować kukurydzę i ziemniaki bo na te podobno nie ma suszy . Cudownie odbiją i dadzą plon . To są normalnie jaja .

Ewa16

Ja się właśnie dziwiłam ze to przeszło bo u nas tylko zboże

tadek

Kasia ,rolnicy z Marszałkowskiej nie mają kukurydzy ,ziemniaków,to i susza na nie nie szkodzi.A z naprawami tak jest,zrób sam a będzie chodziło -serwis pieniązki kasuje ,a sprzęt rzadko naprawiony do końca Gacek, podaj linka na ten radar opadów.

Gacek

http://www.radarue.cz Masz opady w czasie rzeczywistym. Możesz zawsze sprawdzić czy nic do Ciebie nie nadciąga. Obejmuje całą Europę i co ważne pokazuje w czasie rzeczywistym oraz jak opady się przemieszczają. Dla mnie lepszy radar niż ten niemiecki.

wlodi

Czołem Towarzycho))leje u mnie jak z wiadra,rzepak zasilany,oby tylko nie zatluklo,a ogladacie serial na Turbo ,,będzie PAN zadowolony,,?jeśli nie to polecał,pięknie pokazują jak warsztaty rżną klientów na kasę ,Tadek kliknij SE w wyszukiwarce,,Blitzortung pl.”burze i opady w czasie rzeczywistym,ja korzystamy właśnie z tej aplikacji,miłego Wszystkim))

Ewa16

Ja słyszałam grzmoty w oddali ale deszcz się nie zanosi. Takich stron jest naprawdę dużo z tej co Włodek tez czasem korzystam

Małolepszy

czołem ekipa sianko zwiezione jutro następne onki kosze uchhhh goroc w tych blachach i w stodole aż niemam chęci na chwileczkę zapomnienia hahaha

Małolepszy
Wiecho

Cześć i czołem, miało w oglupiaczach mówili że ma lac a tu ni chu. chu.. https://youtu.be/c4ZdAFUfIps walczę w malinach, bobie a na pole się nie wybieram z podorywkami bo popiół.. Na oziminy zaoram na razuwe i funito… Pozdrawiam i spadam hej!

Ewa16

Witam niedzielnie. Te wszystkie strony i tak do kitu była chmura były grzmoty a deszczu nie

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=AttlwubHO50 czołem ekipa goroc niech grzeje na moje siano wybieram się na dożynki

Małolepszy
kasia***

Siano ? Jakie siano ? U nas nic ale to nic nie odbiło od czerwca . Ci co mają ogony nie mają gdzie paść , nie mają czym karmić . Rząd przygotował 900 mln na pomoc rolnikom a straty już oszacowano na ponad 2 mld i wiąż spływają protokoły.
Częsci nie załatwione . W Polsce nie ma , trzeba ściągać z Austrii . Ciągnik uziemiony na minimum 2 tygodnie . A poza tym wszystkim życzę spokojnego niedzielnego popołudnia .

Marzena

Hejka Wam Kochani dawno mnie nie było ale mam od dziś do 6 września wolne urlop co u Was słychać :) Kochani

kasia***

Cześć Marzenko ! To się wybyczysz ;)

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=8nnpKneW0Pc czołem ekipa dożynki zaliczone aż na dwóch byłem nudno było nic się nie działo na jednych loda zjadłem na drugich bronksa szczeliłem i u znajomych dalim w kapelusz haha pare kropel deptanej siano suche jutro boluje zbieram

kasia***

Pogoda się zmienia , wczoraj pochmurno z małymi przebłyskami dziś ranek równie pochmurny i plus taki że nie ma palącego słońca

Malolepszy

Xxhttps://youtu.be/vwUDYlhsqwE xx