Prawie 9,25 mld zł trafiło do rolników w ramach wypłat tegorocznych dopłat bezpośrednich

agencja 
restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa ARiMR Do 14 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2017 rok blisko 9,25 mld zł. Z tej kwoty 9,18 mld zł trafiło do 1,27 mln rolników w ramach zaliczek z tytułu tych płatności, które ARiMR wypłacała od 16 października do 30 listopada br. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wyniosła maksymalnie 70 proc. kwoty dopłat. Pozostała część pieniędzy jest wypłacana rolnikom sukcesywnie od 1 grudnia. Całkowita pula środków przeznaczona na płatności bezpośrednie za 2017 r. wynosi 14,8 mld zł. Ostateczny termin na realizację tych płatności upływa 30 czerwca 2018 r.

ARiMR wypłaca również płatności obszarowe za 2017 r. finansowane z budżetu PROW na lata 2014 – 2020. W ramach takiego wsparcia do 14 grudnia do rolników trafiło 467,83 mln zł w ramach dopłat ONW; 83,29 mln zł z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz 49,83 mln zł na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.

W 2017 r. wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,342 mln rolników. Zaliczki otrzymali ci z nich, którzy spełnili warunki do przyznania płatności. W pierwszej kolejności pieniądze trafiały do rolników z terenów, które zostały zniszczone przez klęski żywiołowe oraz z obszarów objętych ASF.

Po raz pierwszy ARiMR wypłaciła zaliczki na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70 proc. kwoty dopłat w 2016 r. Dla rolników jest istotne, aby pieniądze trafiły do nich w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to pozwala im na zakup po niższych cenach niż wiosną nawozów, środków ochrony roślin czy sprzętu rolniczego.

ARiMR prosi rolników o sprawdzenie, czy podane we wniosku o wpis do ewidencji producentów, numery rachunków bankowych są aktualne. Zdarza się bowiem, że to konto zostało zamknięte lub rolnicy zmieniają numery rachunków i nie informują o tym ARiMR. W takich sytuacjach pieniądze nie mogą trafić do adresata i są zwracane do Agencji. Prosimy zatem rolników, których dotyczą takie sytuacje o zgłaszanie nowego numeru konta na specjalnym formularzu „Wniosku o wpis do ewidencji producentów” i przekazanie tego dokumentu do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika.

Wniosek o wpis do ewidencji producentów wraz z instrukcją – otwórz

Źródło; ARIMR

22
Dodaj komentarz

6 Comment threads
16 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Racjonalny

Za co te rolniki dostają pieniądze? Naszym kosztem!!!

Małolepszy

za jajco i i odprawy ministrów tyrz

Jarek

Nie zaco, tylko poco!jak już. Jeżeli nie wiesz CIULU to ci powiem krótko. Poto żeby takie gleby ja ty mieli tańsza żywność i nie grzebali po śmietnikach.

tadek

dupek,włacz myslenie ,to nie boli

Mała wielkopolska

Hej dupasie !! Za to abyś miał do gara co dać i Twoie dzieci jadły zdrowo nie podnoś ciśnienja !!!

Iga

Racjonalny jak zapłacisz 10 zł za chleb i 15 zł za masło,to się dowiesz za co teraz rolnicy dostają dopłaty.Pozdrawiam

Marian

Według specjalistów banku Paribas zlamasie, cena żywności w ciągu 10 lat na swiecie wzrośnie o 100 procent i nie ominie to Polski. Więc złamasie módl się aby ktoś doplacal do produkcji rolnej bo za parę lat nie będziesz miał co do garnka włożyć. Racjonalny to Ty jesteś przy piwku. Bujaj się …

kazik

Mi jeszcze nie wyplacili za 2016

Ewa16

Współczuję. I co Agencja na to???

Robert

Huja nie ma doplat. Jak kurqa dali 5%.tak 65%nie ma tadziu rydzyk zapierdolil.

kasia***

Nie ma , nie ma niestety . Ze stanu na koniec listopada i tego co zaktualizowali wyszło że wypłacili marne grosze . Jak byłam w piątek wycofywać działkę bo miałam kontrolę administracyjną to pracownica była zdziwiona że tak mało przelewów poszło bo mówi że oni kupę list do wypłat wysłali . Zobaczymy jak to będzie długo trwało gdyż moje wnioski na bezpośrednie i na rś oraz onw zostały zatwierdzone w piątek właśnie .

Błażej

Kazik jak to możliwe że jeszcze za 2016 nie wypalcili?

lilka

Onw wczoraj na koncie powiat włocławski

Micho

a zaliczkę którego dostałaś? jest jakieś powiązanie tych terminów?

Justa

Reszta doplat dzis po 17 woj łódzkie pow rawski

grzes

ile ha

Justa

2.5 ha

Milka

Szczęściara Wesołych Świąt Waszystkim

Wloclawski

A dostaliscie decyzje ja tak z data18.12

lilka

Czekam na pisemna decyzje powiat włocławski

Milka

Ciekaw czy coś się ruszyło po 17.00

śląsk

cisza jak makiem zasiał:(