Zaliczki wypłacone

agencja 
restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa ARiMR Wypłata 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. zakończyła się. Na konta bankowe ponad 1,3 mln rolników trafiło ponad 9,18 mld zł – poinformowała prezes ARiMR Maria Fajger podczas konferencji prasowej z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, która odbyła się 1 grudnia w Centrali Agencji.

Minister Krzysztof Jurgiel zauważył, że wbrew zapowiedziom totalnej opozycji, która wieszczyła krach i wypłat płatności bezpośrednich za 2016 r., i zaliczek na poczet dopłat za 2017 r., te zadania zostały zrealizowane w ustawowych terminach. Przypomniał również, że to właśnie dzięki jego inicjatywie polscy rolnicy mogli już po raz drugi w historii członkostwa Polski w Unii Europejskiej otrzymać zaliczki w wysokości aż 70 procent należnej kwoty płatności. Szef resortu rolnictwa podziękował kierownictwu i pracownikom ARiMR, w szczególności Biur Powiatowych, za sprawną realizację tego zadania.

Prezes Maria Fajger, przestawiając szczegóły realizacji zaliczek, podkreśliła, że rolnicy pozytywnie oceniają fakt, że większość pieniędzy należnych im w ramach dopłat bezpośrednich otrzymują już jesienią. Daje im to bowiem swobodę podejmowania działań biznesowych i inwestycyjnych.

W bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,342 mln rolników. Całkowita pula środków przeznaczona w 2017 r. na te płatności wynosi 14,8 mld zł. Realizacja 70-procentowych zaliczek odbywała się w terminie od 16 października do 30 listopada. W tym czasie ARiMR naliczyła zaliczki dla ponad 1,314 mln rolników na kwotę ponad 9,191 mld zł, z kolei wypłaciła ponad 9,182 mld zł. Różnica między naliczoną kwota a wypłaconą wynika przede wszystkim z dokonanych potrąceń zadłużeń rolników odnotowanych w Księdze Dłużników.

Jak poinformowała zastępca prezesa ARiMR Beata Orzołek, dla około 28,5 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o tegoroczne dopłaty, zaliczki nie zostały naliczone. Powodem takiej decyzji mogła być śmierć wnioskodawcy, niezakończona kontrola na miejscu lub trwające postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości. Wiceprezes Orzołek przypomniała, że od 16 października 2017 r. do rolników trafiają także pieniądze w ramach płatności ONW i rolnośrodowiskowych finansowanych z PROW 2014-2020.

1 grudnia ruszył w ARiMR proces wypłat końcowych płatności bezpośrednich. Na przekazanie tych środków Agencja ma ustawowo czas do 30 czerwca 2018 r.

Źródło: ARiMR

42
Dodaj komentarz

14 Comment threads
28 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Iga

Hm 70% chyba zapomniałam jak się liczy%,no cóż przy dobrej zmianie może i% liczy się inaczej

tomasz

ciesz się że wogule jakąś kase dostałaś bo za po byś nic nie dostała przed czasem i byś nie pyszczyła

grzesiek

Tomasz jestes glupi od urodzenia czy od 500+ ,moze najpierw naucz sie pisac po polsku a potem choc udawaj ze myslisz.

Wiecho

Iga, polityka to jest Q…. https://youtu.be/aUoIqNOL3f8 SP. Andrzej mówił jak jest tylko nik go nie chciał słuchać. Mówisz pogardliwoe o lepszej zmianie, ale ta zmiana naprawdę chce żeby było dobrze.. Media spaczaja rzeczywistość . Prawda jest to że nie jest dokładnie tak jak byśmy chcieli… ale uwierz mi że będzie dobrze. Pozdrawiam.

Ewelina

Za chwilę wypier… nas przez nich z UE i tak będziesz miała dobrze. Ignorantka!

Iga

Strach powiedzieć że 5% to nie 70% brawo zjednoczeni rolnicy,Pomyślności i pozdrawiam wszystkich bez wyjątku.

Halina

Ja dostałam tylko 4,5 % a trąbią wszędzie że po 70 % wyplacili. Czasy komuny wróciły. kłamstwo i propaganda

Leon

Dokładnie jak nas wywalą z Unii to wtedy zobaczymy czy będziemy mieli lepiej.

Wiecho

Qrwa Leon, czym ty się przejmujesz? Jak wywala to wywala, tylko to jest nierealne… Unia to nietylko dopłaty dla rolników, uni w uni zbyt dużo by stracili na wywaleniu Polski. .. Każdy myslacy człowiek , nawet z mózgiem wielkości lebka od szpilki otym wie.. Ale widać że się mylę he he.. Hej!

Leon

To po Cu tu siedzisz i liczysz na unijne dopłaty

Ewelina

Sądząc po komentarzach i filmikach tutaj umieszczanych z Wiecha kiepski specjalista. Miłośnik Kaczora, wiejski zakapior.

Marlena

czemu pisza,ze wszyscy dostali jak ja z 9000 zł dostałam 400 zł to nie 70% tylko 70% redystrubycyjnej.Śmiech…

Marlena

Pani w agencji mówi ze niektórzy dostali po 3 zł zaliczki nwet.

Ewa

podobno rekordzista dostał 10 groszy….

kasia***

To są faktycznie jakieś jaja . Chyba robią wietrzenie magazynów i to co wymiotą to przelewają . A tak wogóle to nikt w tym miesiącu chyba się nie chwalił że dostał resztę bezpośrednich , onw czy rś . Nie chcę złowróżyć ale coś mi się wydaje że nie ma pieniędzy .

Katarzyna

to nie zła wróżba to twardy fakt

Andrzej

Dopiero początek grudnia czekaj cierpliwie zaliczke dostałaś to nie narzekaj za PO było jedno wielkie g—o.

Leon

A teraz co masz…… Zaliczkę co niektórzy i nic więcej. A gdzie onw czy reszta dopłat. A tak miało być pięknie..

grzesiek

Wiecho-rece opadaja jak czyta sie Twoje komentarze –PRZYPOMNE–Nie dość ze PiS skokowo podnosi wiek emerytalny rolnikom, choć przed wyborami zapowiadało jego obniżkę. Od 2018 r. mieszkańcy wsi będą pracowali aż o 5 lat dłużej niż obecnie,{rolnicy mogli przejść na emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali w gospodarstwie przynajmniej 30 lat}. — Gwarantowana minimalna emerytura 1000 zł brutto obejmie jednie jedną trzecią rolników. Ponad 800 tys. otrzyma jedynie symboliczną podwyżkę. Dotyczy to m.in. tzw. wcześniejszych emerytur rolniczych, emerytur częściowych, świadczeń, których wypłata została zawieszona w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem przychodów z… Czytaj więcej »

Bizon

Pełna zgoda u mnie pusto ani zaliczki ani onw.byłem w powiatówce to jakimś cudem do grupy producemkiej naleze..to jest właśnie poklośie wymiany kadr na niedouczonych pracowników

Małolepszy

czołem i jak tu żyć robi się państwo pojebane kościelne pedalskie cwaniaków i ludzi bez honoru zakazu i nawet z kondonów sciongajom sobie na premie i ma być prohibicja ja mało rolny herbu sas

Kuba

Zaliczki wypłacone !!!! zabawne najpierw Mi pierdo…om ze czekac do konca listopada teraz do konca czerwca ,skoro wyplacone to skad te 70 tys rolnikow bez zaliczek

Bartek

Nie śmiej się z dzieci wierzacych w swietego Mikolaja.Pomyslcie o milionach polakow wierzacych w „dobra zmiane”

behemot

Oby pisiaki reformy rolnej nie zdelegalizowały,bo wszystkie dopłaty do rydzyków i radziwiłłów pójdą.Ciekawe ile zaliczki dostali Francuzi,Niemcy,Belgowie,itd. i czy to nie aby 100% oraz 200% naszych dopłat.Bankster morawiecki mówi,że budżet pęka od dochodów.

kasia***

Nawet w wiadomościach o tym mówili , tylko gdzie jest moja kasa ? http://www.wiocha.pl/1479608,W-wiadomosciach-odjechali

ala

witam,cisza z platnosciami,nawet Onw nie wplywa,

Lubelskie

Cisza nikt nic nie pisze.A po za tym od tygodnia na stronie agencji niema aktualizacji danych to chyba 0 przelewów było !!!!!!!!!

Tomek

Właśnie wpłynęło ONW warmińsko mazurskie

kasia***

Gratuluję ;)

Bizon

Miałęś zaliczkę

Tomek

Miałem zaliczkę podkoniec października

Basia

jaki powiat

Tomek

Powiat Mrągowo

daro

Behemot stary kumplu , masz coś lepszego do zaoferowania niż PIS ? ,bo Palikota już nie ma , więc co ?

behemot

Nie ma nic gorszego od pis-u.Trudniej będzie Polskę odbudować po tych grabieżcach niż po wojnie.Wszystko co robią służy zamydleniu spraw,żeby oni mogli rozdawać stanowiska,rujnować przyrodę i bezczelnie się bogacić.Jeszcze nigdy w całej historii Polski tacy parszywcy tu nie rządzili.

lilka

Witam apropo onw ja o tym ze naliczone wiem od 20 pażdziernika i nic.U mnie jest jeszcze taka sytuacja ze grunty mam w jednym kawałku ale w 2 gminach .onw nalezy sie tylko z 5 ha i kasy nie ma a praktycznie to sa grosze Mam jeszcze pytanko dostał moze ktos kase za kwalifikat

Aga

Ciekawe dlaczego tyle osób nic nie dostało albo po 2%

Robert

Niestet. Zamiast 70%.dDostałem 5%.

Zuza małopolskie

Na farmeze jest wyjaśnienie dlaczego niektórzy rolnicy dostali mniejsze zaliczki

DANUTA

Witam prosze o pomoc Wnisek o doplatę zaakceptowany ,niecierpliwa pytam dlaczego nie dostałam zaliczki ,odpowiedz że jakas blokada ponieważ zostalam wylosowana do kontroli ,w połowie grudnia tel z e do dwuch tygodni bedzie kontrola w obecnej chwili pytam znowu w regionalnym biurze o jakies informacje ,pani odpowieda ze owszem prawdopodobnie była kontrola lecz oni maja czas na opracowanie raportu -jaki? ile czasu? nie wiadomo ok miesiaca -mije drugi miesiąc -moze ktos potrafi mi to wyjasnic ccccczy mam dalej oczekiwac ,czy moze jest jakas strona gdzie mozna sprawdzić wynik kontroli
Dziękuję

wlodi

To SE poczekasz,ja dostałem raport w lutym ,z kontroli o której nie wiedziałem,a która była we wrześniu, o decyzji nawet nie myślę, pewnie w maju będzie. Duś swoją Powiatowke,maja obowiązek udzielania informacji.Pozdrawiam.

Wojtek

Po wykonaniu kontroli w terminie 2 miesięcy dostaniesz raport. Który jest wysyłany do ciebie i do oddzialu kontroli na miejscu i po opracowaniu go w oddziale wojewódzkim trafia do powiatówki. Trwa to dość długo. .. około 4miesiace jak powiatówka zacznie cokolwiek robić. Chyba ze dobrze trafisz. Ale jak teraz cie kontrolują to raczej trochę poczekasz.