Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc

Unijne dopłaty rolnicze z ARiMR W terminie 6 – 20 listopada 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”, poddziałanie „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” finansowane z budżetu PROW 2014 – 2020. Wnioski o taką pomoc można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej do właściwego oddziału regionalnego. Poprzednie tegoroczne nabory wniosków odbyły się w terminie 5 – 18 października 2017 r. oraz 4 – 18 września 2017 r. W tym roku przewidywany jest jeszcze jeden nabór wniosków o takie wsparcie. Cykliczne ogłaszanie naborów umożliwia ubieganie się o pomoc finansową jak największej liczbie rolników poszkodowanych w tegorocznych kataklizmach. Zatem rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w zakończonych naborach i nie uda im się dokonać tego w ogłoszony właśnie naborze, będą mogli ubiegać się o pomoc w kolejnym.

O przyznanie takiego wsparcia mogą starać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Przyznanie wsparcia uzależnione będzie od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk, jeżeli miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy w danym roku kalendarzowym ponieśli straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie oraz jeżeli straty dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, określa komisja powołana przez wojewodę.

Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich, w przypadku utraty zwierząt oraz odbudowę zniszczonych budynków (z wyłączeniem budynków, do których rolnik jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego) lub budowli w miejsce tych, które zostały zniszczone.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką może otrzymać rolnik na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynosi do 300 tys. zł, z tym że nie może przekroczyć ona poziomu 80% kosztów kwalifikowalnych.

Na podstawie oszacowanej wartości szkód w składniku gospodarstwa, którego odtworzenia dotyczy wniosek o przyznanie pomocy określana jest wysokość wsparcia, jaką może otrzymać rolnik, z uwzględnieniem wcześniej wskazanego limitu pomocy na gospodarstwo i beneficjenta. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość pomocy w odniesieniu do odtwarzanego składnika pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Ponadto, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.

Złożone przez rolników wnioski zostaną poddane ocenie punktowej. Pod uwagę będzie brana wysokość szkód w odniesieniu do zniszczonych lub uszkodzonych składników gospodarstwa wykorzystywanych do produkcji rolnej, procentowa wysokość szkód w produkcji rolnej oraz to, czy plantacja chmielu, sad lub plantacja krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat objęta była dobrowolnym ubezpieczeniem. Na podstawie przyznanej liczby punktów sporządzone zostaną dwie listy określające kolejność przysługiwania pomocy – jedna dla rolników z woj. mazowieckiego i druga dla rolników z pozostałych województw.

Wniosek o pomoc wraz z załącznikami – otwórz

Wszystkie dokumenty dotyczące naboru wniosków – otwórz

Źródło: ARiMR

1948
Dodaj komentarz

115 Comment threads
1833 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
41 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ewa16

A myśmy wczoraj port oglądali. Lekkoatletyce. Potem Eurowizja i planeta singli. Komentarze 2 dni stoją nie tylko moje i Bronka ale i Izy

Pawel Lodzkie

Placa cos w lodzkim bo ja dostalem 30 procent zaliczki w pazdzierniku i narazie cisza nawet decyzji nima a w zeszlym roku doplaty dostalem na swieta Bozegi Narodzenia

wlodi

Pewnie otrzymasz pismo ,jak większość oczekujących ,ale zycze szybkiego przelewu,

wlodi

Czołem Towarzycho)) Kaśka uważają ,żeby Cie obcy statek nie porwał)), no i wrzucaj filimik na YT,)))informuje ,ze odwilz zamarzła,o 7.00 było -17,teraz piec wyżej, miłej niedzieli)

Małolepszy

czołem ekipa jest dobrze odwilrza Kasiu ja też widziałem takie latające światło i zniknęło morze to drony latają po nocach i mierzą pola i smog jak go kiedyś zobaczę nad moim ranczem to skubańca zestrzelę z wiatrówki na nocnym strzelaniu haha

Małolepszy
kasia***

Oj Włodziu , żebym ja jeszcze umiała hahah! Ale widzisz nie jestem sama , Sławciu też widział .
Mam newsa , syn dostał wczoraj pismo z PZŁ które jest rozsyłane do rządu , Izb Rolniczych i myśliwych . W związku z nowelizacją prawo łowieckie od 01.04 PZł kończy walkę z ASF . Planują likwidację obwodów łowieckich przy dużych miastach i teraz zacznie się cyrk z wypłatą odszkodowań bo obszar nie chroniony przez koło czy lasy należy do wojewody .
U mnie na małym , takim tycim plusiku i słonecznie .

Małolepszy

Kasiu teraz sobie przyzna elita premie odprawy a nam jak ryjom to karzą pola grodzić

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=T5k4h_s5FfM kłusowniki by zrobiły porządek jak by wyszli z podziemia hahaha

tadek

To będzie pozamiatane,długi cykl zanim wywalczysz odszkodowanie.Mrozek nadal trzyma ,wiaterku tez troche jest ,no i zimowe chyba pójda w siną dal ,zobaczymy jak rozpuści.Miałem przeprawe z piecem -w pazdzierniku bedzie miał 2 lata-rozpaliłem ,a zaraz pod piecem mokro,gdzieś kapie ,już miałem dzwonic do producenta,ale przyczyna to -strzelił zawór bezieczenstwa,i kapało,a że nie widoczne ,.Dobrze że tak się skończyło..

Jarek
Jarek

Dzień dobry https://youtu.be/SMGUgJN_RgM niech ich chudy byk wydyma.

Małolepszy

przecież nami żydy rzondzom a my polacy do roboty

Wiecho

Cześć lepszy kazanie dla Ciebie i dlamnie he he https://youtu.be/U27oBkfQhrw Te jeb….zydki nas wykoncza, najgorsze ze tych pejsatych jest jak mrowkow.. Słoneczko świeci, ale zimno jak cholera.. Pozdrawiam ciepło hej!Idę na browara..

Małolepszy
wlodi

Max Kolonko Mówi Jak Jest: http://youtu.be/33zlZyh7E6k

wlodi

Co ja czytam ,na plusie??? U mnie mrozu a do tego jescze wieje,smali po pysku, jakby ktoś szpilki w niego wkładał,brrrr,a co do niezidentyfikowanych obiektów latających to 3 razy w życiu widziałem, a właściwie widzieliśmy dziwne świecące obiekty na niebie,jeden jeszcze za nastolatka nad lasem miał tak piękną czerwoną barwę,ze do dziś takiej nie spotkałem, pojechalismy wtedy po brzózki na Zielone Świątki,siostra bala się z ciągnika wylezc po całej akcji,było nas wtedy czworo,wszyscy widzieli to samo,obiekt wzniósł się nad las ,powisial ze 2 minuty,a potem wystrzelił z ogromna prędkością na zachód i znikł za zachodzącym słońcem,ale czasy mamy takie ze… Czytaj więcej »

tadek

To coś widziałeś,ale jak mówisz ,nie wierza a robią wariata,ale nie oficjalnie zajmują się tym ,podobno mamy już jakieś kontakty z –obcymi–,a i starożytne czasy pokazuja ,że było cos takiego -niektóre z tamtych technologi są jeszcze dziś nie do odtworzenia przez nas.

wlodi

Cześć Tadek)jeśli interesujesz się tematem,polecam lekturę M.Cremo „Zakazana Archeologia” wg mnie oficjalna nauka o pochodzeniu człowieka to jedna wielka sciema.

kasia***

Dobrze Tadziu że tylko taka usterka bo przeżyj w te mrozy bez ogrzewania . A u mnie naprawdę na plusiku 2 .
Koniec pisania , idę potłuc ziemniory i podawać obiad bo zaraz skoki :)

wlodi

To Ty masz tam tropiki)u mnie jescze mrozi,-8 w tej chwili,w nocy dołoży powyżej 10,Kaśka wrzucaj film po obiedzie,

kasia***

Dokładnie tak jest i jeśli nie jest podparte dowodem to lepiej się nie chwalić bo zaraz zapytają co zażywałeś lub piłeś . Ja na szczęście nagrałam filmik . Co do nowelizacji to np wymyślili zakaz szkolenia psów myśliwskich – co za debilizm , to kto będzie np dochodził postrzałka a co z hodowlami psów myśliwskich a mamy nasze bardzo dobre rodzime rasy które na kanapę to się raczej nie nadają . Doczepili się także sokolnictwa i zakazu szkolenia po mimo że polowanie z ptakami drapieżnymi jest wpisane w światowe dziedzictwo kulturowe Unesco . Żeby takie ustawy wymyślać to dopiero trzeba… Czytaj więcej »

wlodi

Dziwne tylko że ludzie którzy chcą temat zbadać dogłębnie ulegają śmiertelnym wypadkom,giną w tajemniczych okolicznościach,albo odbierają sobie życie,komuś zalezy aby pewne fakty z naszej egzystencji na Ziemi nie wyszly na jaw,

cezar

Witam rano było -14 teraz dużo łagodniej można na słonku się pogrzać jak kot całe stada urzędasów nie mają co robić to wymyślają idiotyzmy a nas mało szlak nie trafi

wlodi

Czesc Cezaro)u mnie rano było -17,ale wiatr daje po zaworach,teraz jest -8 i leci do dołu,niebo czysciutkie,to w nocy przymrozi,demokracja to nic innego jak obfite karmienie władzy,Juz Św pamieci Lepper o tym mówił, Wcześniej Urban,chcą nam pokazać ze cos robią i wymyślają idiotyzm za idiotyzmem,

tadek

W myśl zasady -głupimi łatwiej rządzić,Niby wszystko jest robione w mysl dobra dla ludzi ,-to czemu tyle spraw jest utajnionych,tajne przez poufne.

wlodi

Specyfika każdej władzy polega na tym,ze gdy dadzą ci zlotowke,to odbiora kilka pośrednimi kanałami,moralność zastąpiła fiskalnosc,liczą jakby tu i z czego jescze cie zlupic.

tadek

Wez policz ile mamy różnego rodzaju słuzb mundurowych,mających nas kontrolowac ,i to jest zycie w wolnym i niepodległym kraju

wlodi

A w samej Brukseli ile geb do napasienia,a tam malo nie zarabiają,

Ewa16

Ależ dziś wyniki sportowe. Super i wczoraj cudnie. Złota dwa i srebra.. I zloto w kolarstwie i Kamil. A sztafeta fenomen

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=nxBCoCzQ3XE przetem za hitlera stalina komuny ludzie sie szanowali po 89 to jeden drugiemu nuż w plecy okradnie a w niedziele do komuni przystempuje pojebany naród teraz żydki się za nas biorą ale my znów się opamiętamy i zjednoczymy

Małolepszy
Małolepszy
cezar

Sławciu ładne chce się słuchać

Ewa16

O w końcu nowa strona. Kasiu ja filmik tez bym z chęcią zobaczyła. Pięknie słonecznie juz czuć wiosnę kU piłam nasiona i nie mogę się doczekać kiedy będzie można siać. Rano -13 ale na słoneczku cudnie

kasia***

Witajcie ! Ewa , nie umie takich rzeczy robić , musiała bym poprosić dzieciaki ale wiem jak to będzie : Zaraz , po co ci , później . Jak w końcu się uda to dam znać .
Dziś rano tylko -4 i woda w kurniku w końcu nie zamarzła ale coś za coś więc się pochmurzyło po 5 tygodniach słońca .

Małolepszy

czołem ekipa czuć ocieplenie i odnowa polska bogataaaaa

wlodi

Ello,a co tu tak pusto?,wpadlem w trakcie 2 zmiany,globalne ocieplenie idzie)))Miłego)

tadek

Wpisy zawiesiły sie,ale z tym ociepleniem to pomału ,podobno po niedzieli powrót zimna,Juz nie którzy nawozy po zbożach sieja,trochę poczekam

kasia***

Czołem ! Nie słyszałam o powrocie zimy ale jak ma być taka jak była bez śniegu tylko mróz to dziękuję . Lekko na minusie , jakieś -5 i pochmurno . Wczoraj niby zaczynało się tak samo ale to słonko ostatecznie rządziło na niebie .

Ewa16

U mnie podobnie mrozek niewielki i pochmurno. Ostatnio to jajka zmarzły w letniej kuchni. Teraz muszę tam palić w piecu na noc.

Małolepszy

czołem ekipa a ja czekam na chleb ciepło —1

kasia***

Po 5 tygodniach posuchy przyszedł deszcz i siąpi od południa . Jest nieprzyjemnie z dużą ilości wilgoci w powietrzu ale na plusie .

Wiecho

Cześć, dziś mróz zleksza odpuścił i wnocy okazało się że rura w garażu pierdykla od, zalalo mi cały garaż https://youtu.be/rLZZQrpkOaI źle się dzieje jak niema gospodarza, ten kolchoz chce nas wykończyć na amen… Parę lat temu pisałem na ten temat, że te dopłaty to jak pasza dla świń… Karmisz je i tak wiadomo że trzeba je zaszlachtowac… Do puki będziemy w tym głównie to nic się nie zmieni, nieważne kto będzie rządził czy PiS czy POkemony a może jakiś inny stwór, chłop będzie dupiony… Pozdrawiam hej,!

Bizon

Będzie dupiony ale unia duźo daje i pomaga nawet jak byśmy wyszli z uni i niebyło by dopłat to źywca za 8 zł i tak nie zobaczysz czy przenicy po 900 zł za tone

Wiecho

Bizon, to jest pozorne dawanie,kosztem likwidacji konkurencji.. Cofnij się do 2003 roku i sprawdź ile kosztowały te dobrodziejstwa które nam niby dają. Ciągniki były tańsze o połowę, podobnie ze sprzętem.. Musze Ci dać namacalny przykład na przykładzie mojego kolegi.. W spomnianym roku kupowal przyczepę która kosztowala 26tysi, po wejściu w szeregi tego kolchozu dziwnym trafem już kosztuje około 60..Nic nie jest za darmo.. Ta karma pomału już się kończy i to nie przez ten znienawidzony przez Was PiS tylko dlatego ze ten kolos na glinianych nogach niedługo pierdolenie.. Wiem że tymi moimi gupawymi spostrzeżeniami już se uwas nachlapalem he.. Ale… Czytaj więcej »

kasia***

Witam ! Dziś mogła by być wigilia Bożego Narodzenia . Jest pięknie , biało i wciąż sypie . Szkoda tylko że tak późno i że topnieje ;(

Ewa16

U mnie też na plusie i tez biało chociaż za świeżym śniegiem nie tęsknię.

Małolepszy

czołem ekipa u mnie na plusie i szaro buro i ponuro

Wiecho

Witam! Dziś mnie i maxsa zaskoczyła zima, podobnie jak drogowców https://youtu.be/AOPyWcfVU3M na chińczyk +3*C pozdro hej!

Wiecho
tadek

Tez popadało śniegu,ale już rozpuszcza się ,szkoda że nie było go jak mroziło .Żytka czarne,co będzie jak rozpuści ,cienko to widze Dzis decyzja na bezpośrednie doszła.

kasB

Witam
Zima trzyma ,śniegu mieliśmy ze 15 cm ,zrobiło się na plusie więc trochę siadł , mgła zawitała w dzień na lekkim plusie ,nieprzyjemnie
No to jesteśmy udupieni ,rozmawiałem z weterynarzem
Weszło rozporządzenie ,zakaz trzymania świń z innym inwentarzem ,np. krów,kóz itd.
Od kwietnia ruszają kontrole ,wykończą małe gospodarstwa
Ehhh

kasia***

Witam ! No to Tadziu tak średnio 3 tygodnie i pieniążki na koncie . Dostałam pismo z ubezpieczalni że za kilka dni mija termin rozpatrzenia ( dokładnie 4 ) ale proszę uzupełnić dokumenty a po wpłynięciu ostatniego rozpatrzą w ciągu 14 dni . K…a ! Jaka to banda , czekają do ostatniego dnia . Panu rzeczoznawcy nic nie było potrzebne . Zaginął akt własności , pytaliśmy czy może być nakaz płatniczy czy jechać do sądu po odpis – to nakaz nie a w piś -mie przyszło że tak . Jak zgłaszałam facet mówił o kosztorysie , rzeczoznawca mówił że nic… Czytaj więcej »

Ewa16

Tak to Kasiu jest z tymi ubezpieczeniami. Na plusie zaczyna robić się błoto. Kasy brak. Informacji też za to mapki przyszły

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=Jc9RnMnp0aU czołem ekipa najlepszego kobietki 8go o 8ej wiosna u mnie zbieram się nawóz rozsiać tylko nie-wiem kiedy bo trochę ziemia zmarznięta wiecho ty to masz zimę tej zimy

Ewa16

U nas cudnie ciepło i słonecznie. Pranie na dworze super

Jabatan

Witam i o zdrowie pytam, żyjeta ludziska hehe. Wszystkiego najlepszego dla naszych pań, jak to śpiewał Zenek za zdrowie pań. Lepszy siej ten nawóz na zamarznięte kolein nie zrobisz ja tak zawsze robię. Dopłat zero decyzji zero przesunięcie do końca maja.

majka246

witam dziś reszta dopłat lubelskie

kasB

Witam
Najlepszegoooo Kobietki ,w dniu waszego święta :))))
Od kilku dni komentarze nie wchodzą
U mnie śnieg jeszcze leży a wy już nawozy siejeta

tadek

Najlepszego dla naszych Pań ,niech się swieci swieto kobiet .Kasia ,tak jest z ubezpieczeniami,wszystko cacy jak płacisz ,zle jak maja zapłacić. Bronek ,jeszcze nie siałem nawozu ,snieg leży

wlodi

Zero mycia, zero prania, zero szycia, gotowania. Dziś Dzień Kobiet, drogie panie, tysiąc kwiatów na śniadanie. A od jutra do roboty, resztę dnia świętują chłopy ;))
A tak od siebie Wszystkiego Naj,very itd.Dla Naszych Pań)))
Do życzeń dołącza się cala moja 2 zmiana)

Ewa16

Bronek ja juz ci dawno mówiłam rzudaje te świnie. Bo wymogi są straszne. U nas sąsiedzi mają bydło i żadnych innych zwierząt mieć nie mogą nawet jednej kury. A z trzymaniem świń to jeszcze jest więcej wymogów

wlodi
Iwona*

Witajcie serdecznie w ten „kobiecy wieczór”..Panom dziękuję za życzenia,Paniom życzę,by spędziły go tak jak lubią,a każdy kolejny dzień był tym ósmym marca:)
Ściskam mocno*,dobrej nocy..

https://www.youtube.com/watch?v=5FcwzE1vfJY

kasia***

Witajcie w ten piękny słoneczny poranek . Korci mnie aby wziąć się za mycie okien ale chyba nie będę wariować . Do świąt jeszcze 3 tygodnie i na pewno będzie jeszcze nie jeden ciepły słoneczny dzień . Ewcia z Mazowsza , co tam u ciebie , jak twoje zdrowie ?

Małolepszy

czołem ekipa wczoraj byłem w polu i stwierdziłem jest zmarznięta ziemia i błotko poczekam na po niedzieli niech wyschnie no własinie ewa ileż to można się robić na jon colins z dynastii zdrówka

wlodi

Ciao Ekipa),wiosnę czuć, ale szyby na aucie zamarzly,jak tam Kobitki po Dniu Kobiet?,wasi panowie obsypali Was prezentami?))))

Małolepszy
Małolepszy
kasia***

Czołem z rana ! Ranek z małym mrozem ale faktycznie już wiosnę czuć .

Ewa16

U mnie też już wiosennie. Przy gruncie ok 0 chociaż woda trochę sciagnieta bo kałuża straszna córcia mówi ze basen mamy na podwórku. Kasiu mnie też okna korcą ale jeszcze czekam

Małolepszy

czołem ekipa leki mrozek tom ciapę zmroził

kasia***

Aj tam , jedno umyłam bo całe w czerwonym prochu po ciętych dachówkach a resztę może pod koniec przyszłego tygodnia bo zapowiadają fajną pogodę .

Wiecho

Posłuchajcie chłopaka który mówi jak jest https://youtu.be/m9c8jXhKBKc ja to przerabiam dwadzieścia lat wstecz… Pozdrawiam.

Marzena

Witajcie Kochani Panowie Wszystkiegoooo Najjjjlepszegooooo z okazji i Waszego Święta :*:*:*:*;*;*;*;* Witam Wszystkich Serdecznie

Iwona*

„…Prawdziwy Mężczyzna niczego nie musi kobiecie udowadniać, wystarczy, że jest…” Wszystkiego dobrego Panowie ***

https://www.youtube.com/watch?v=E1683j3GtPE

wlodi

Być to pojęcie względne jak ruch)))Witaj Zgubo)*witajcie Wszyscy)),wiosna na całego ,szpaki do dziupli w jabłoni wróciły, toczą wojny o chatę, konto czyste,odroczenie do 30 maja,blotko się zrobiło,

kasia***

Pochmurno ale za to jak ciepło . Okna z przyjemnością pootwierałam i dziś wietrzenie potrwa o wiele dłużej .
Witajcie :)

kasB

Witam
A u mnie deszczyk pada ,błotko wraca, no ale na plusie
W końcu czuć wiosnę ,śniegu ubywa
No to dziś wylegujemy się na kanapie ,sklepy pozamykane , choć prawdę mówiąc ,jeden mamy otwarty
Konyserzy mocnych trunków przeżyją hahahahah
Miłego leniuchowania

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=bli4b14x3Ks czołem ekipa nawozy posiane na zyta mokro kolejny porobiłem jak przeschnie trza będzie wuczyć bronować i dalej sie mordować haha

Małolepszy
Małolepszy
Małolepszy
kasia***

Syn otrzymał powiadomienie o możliwości bardzo obfitych , ulewnych deszczy powodujących lokalne podtopienia i to już ma się zacząć tej nocy . Dobrze że dach cały .

Małolepszy
Małolepszy
Małolepszy
Wiecho

Cześć, Lepszy nie oglądaj bajek i nie słuchaj tego CPUNA malenczuka…. Powiedz lepiej czy Złotów a miał otwarte i czy nie umarles z głodu przez tych niedobrych pisiorow? Ja sacze browara bo kopielem se w sobotę he he he. Pozdrawiam hej!

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=4JCuFYMNrDM zet miał otwarte a co do cipunuw to w tv jest pełno i kureskich filmuw wole pornole wiem o czym som i nie pierdolom głupot tylko sie pierniczom jak w serjalach haha

Małolepszy
Wiecho
Wiecho

Samego linka nie idzie puścić, trzeba coś zasmecic https://youtu.be/18baL_BVlvM muszę w tym roku pomyśleć o polbruku bo blocisko mam jak diabli na wyjeździe z garażu.. No to po browaru!

Wiecho
Małolepszy
Małolepszy
kasia***

Cześć ! Dobrze że prognozy nie zawsze się sprawdzają i puki co żaden front nie dotarł . Jeszcze sucho , ciepło i ptaszki śpiewają .

tadek

Pod wieczór ma padać ,a i tak mokro ,błoto ,na pole nie wjedziesz,Powoli remont pokooj na pieterku dobiega końca ,został tylko korytarz,wreszcie.

Małolepszy

czołem ekipa 11 na plusie ziemia mienka się robi odmarza a z pogodom jest jak z kobietom zmienna jest oczywiście tv kłamie haha

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=-wnkxEjc65Y Tadek flacha by była ci fachowcy hahaha

kasia***

To kiedy Tadziu ta parapetówka ? Oj mokro na polu , syn pojechał dzikom wywieźć przyczepkę ziemniaków i się ukopał ale dałam radę swoim dzielnym maluszkiem wyciągnąć busa z przyczepką .Tylko kto mi go teraz umyje bo spływa błotem ?!

kasia***

Ja ostatnio wyszukałam coś takiego na poddasze – okno z balkonem . Superancki pomysł na okno dachowe . https://www.youtube.com/watch?v=O-7d0akwEOQ

Ewa16

Witam. U mnie też jeszcze sucho i dobrze bo większość ludzi samochody przy ulicy parkuje bo drogi w strasznym stanie. Podwórko ok bo utwardzone ale weź do niego dojedź. Dobrze ze samochód wrócił w końcu z naprawy 3 tyg stał.bo trzeba było od córci pożyczać. Jedna moja córka co mieszka w internacie jeździ do niego w niedzielę teraz musi mieć większy bagaż bo jedzenie musi wozić :-((((

kasia***

No i się zaciągnęło i rozpadało aż siwo .
Ewa , to ile ona tego jedzenia na tydzień zabiera ? Chyba że karmisz cały internat ???

wlodi

Czołem Towarzycho)) a umnie wiosna na całego,piękny słoneczny i ciepły dzień za nami,po tyrce poszalalem SE z sekatorem w sadzie,starość daje się we znaki,ręce opadają))

Wiecho
kasia***

Dzień dobry . Wlało wczoraj konkretnie , dzisiejszy ranek bez deszczu a na niedziele zapowiadają -5 * . Oj dzieje się w pogodzie .
Włodziu , starość nie radość a młodość nie wieczność :>

wlodi

Witam ,nie mam wielkich ambicji związanych ze starością))) emerytury i tak nie dożyje,z perspektywy czasu już na wszystko inaczej patrzę)))z wiekiem człowiek nabywa odmiennych stanów świadomości, trzeba żyć jak Kodak))))Miłego wszystkim))

tadek

A co to za narzekanie?Dożyjesz do samej śmierci ,jak my wszyscy,Emeryture już mam ,ale nadal zasuwam w tym dobrobycie,trzeba z czegoś życ ,żeby do tej ,,… dozyc hahaha.

Ewa16

Bierze sobie na niedzielę i poniedziałek rano. A przez to ze sklepy zamknięte to wozić musi

Małolepszy

czołem ekipa czuć wiosnę ewa twoja córunia jest pierwszą nie zadowolona zzzz prohibicjiii sklepowej hahaha

Ewa16

No niestety. Druga studentka tez nie specjalnie ucieszona bo dorobić nie może

Jarek
Wiecho

Wiosnę już czuć https://youtu.be/fOUdPdIQrSo Ale prawdziwa wiosna to jak trawa się zieleni cip….się czerwieni, Ch…. stoi jak sosna to jest prawdziwa wiosna he he..

Ewa16

Mam nadzieję że prognozy się sprawdza i ładny dzień dziś będzie. Synek wczoraj wygrał konkurs biblijny i za miesiąc finał w diecezji i obiad z biskupem i musze psychicznie się przygotować bo rodzice też mają być. Katecheta jest przekonany o wygranej widząc jak miażdży resztę w półfinałach

kasia***

Witajcie . Dopiero doszłam do siebie jako tako . Byłam wczoraj na pogrzebie i przywlokłam jakieś chorubsko . Wieczorem miałam niemal 39 * gorączki i bolała mnie każda kosteczka . W nocy na przemian odkrywalam się i przykrywałam i dwa razy przebierałam się bo taka byłam upocona .
Ewcia , gratulacje dla synka i dumnych rodziców .

Wiecho

https://youtu.be/imGh5gqV6oM wczoraj klupalo i dziś klupie, Job twaju mac!..

wlodi

Witajcie Czuwający))jakbyco u mnie wiosna na całego, właśnie wrocilem z przycinki w sadzie,delektuje się pracą, szpaki skowronki i inne latawce zamiast radia śpiewają))) Kaśka czosnek konsumuj))Ewa gratuluje Bystrzachowi))

kasB

Czołem czuwający a raczej uśpieni heheh
Powiedzcie mi ,gdzie widzicie tęęe wiosnę widzicie
Ciągle pada ,jak nie deszcz to deszcz ze śniegiem
Błoto to mamy po same kolana hahah
Mam robotę z wyciąganiem samochodów z posesji sąsiadów i dróg hahah
O siewie nawozów jeszcze nie myślimy ,,co prawda śniegu już nie mamy

kasia***

Witam ! Włodziu , czosnek dobry na przeziębienie a ja wczoraj pobiłam kolejny rekord gorączki – 39,8 * myślałam że wyląduję na sorze . Cały czas jak to śpiewa Kora – falowanie i spadanie – to gorączka to dreszcze .Jak na razie jest dobrze .

Ewa16

Oj Kasiu zdrówka ja taka temperature miałam przed świętami pomogły mi okłady co chwile zmieniane bo też już myslalam o sorze. Wiosną niby jest ale od rana śnieg z deszczem to znów błota narobi a podwórze dopiero co podeschlo.

Ewa16

Dzięki za życzenia zdolniache mam w domu . Nauczyciele to się kłócą o niego bo kaxdy chce go wysłac na konkurs a wychowawczyni mówi ze może góra dwa trzy przedmioty. A już była historia i angielski i religia a jeszcze polski , matma i chemia zaplanowane i finał z historii i religii. Ja to tylko ten obiad z biskupem przeżywam ;-(())

Małolepszy

czołem ekipa mysile o sianiu owsa a wiosne to ja widze kiedy oczy zamykam a tu zima ma wrucić do polszki

Małolepszy
Ewa16

Jutro ma być w nocy załamanie pogody a ja na 20 km spacer się wybieram. Ekstremalna Droga krzyżowa. Chyba ze w połowie trasy będę mając swój dom to zrezygnuje

tadek

U mnie za mokro ,nawozu nawet nie rozsiałem,ma przymrozic ,ciągnik z siewnikiem w pogotowiu ,może się uda wjechac

Ewa16

Normalnie szok. Pokaz i aukcje koni w Janowie przeniesione do stolicy. Wszystko są w stanie zepsuć

tadek

Ewa ,głupota goni głupotę, po co niszczyc to co dobre i sprawdzone

Ewa16

No niby pokaz tylko w Warszawie choć nie wiem po co chyba żeby konie cierpiały w podróży. Znów kolejnego dyrektora wywalili

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=aT9xXYavP4I czołem ekipa wieczorem i głupota zwycienrza już tak nie będzie

kasia***

Witam ! Sławek , na filmiku wyższa mechanizacja bo kerchera mają . U mnie najczęściej polewało się wrzątkiem i skrobało ale i czasami opalaliśmy słomą . Moje dzieci to tylko ze zdjęć pamiętają jak siedzą na opalonej świni .
Na temat stadnin nie będę się wypowiadać , szkoda słów . Jestem w środowisku już niemal 26 lat i tyleż należę do Polskiego Związku Hodowców Koni więc wiem co i jak mówią w środowisku .

Ewa16

Witam znów na minusie a z dnia na dzień będzie gorzej. Znów pięć na obroty wchodzi odpoczynku jyz wystarczy. U nas przeważnie ludzie opalali słomą czasem przy użyciu butli gazowej ale to już historia

Małolepszy

https://www.youtube.com/watch?v=Aai0oMyWL2g czołem ekipa bo miasto jest do oglądania a wieś do hodowania Kasiu jak szanowne zdrówko

tadek

Witam ,zdązyłem rozsiac nawóz ,mrozek wrócił ,teraz i wiatr dołozył swoje. W ubiegłym roku już ganialiśmy z pługami po polach.Dotarły mapki ,na stronie juz zalogowany ,i trzeba bedzie brac sie za to usrojstwo ,ma dojechac doradca,popiszemy sobie.Czekam jeszcze na decyzjie z rolnośrodowiskowego,i onw .Jak długo Ewa będzie odpoczywac w tym szpitalu,zdrowiej i wracaj .

kasB

Witam wieczorkiem
Powiem wam , zima wraca ,mrozi o wietrze nie wspomnę brrrr
W polach jeszcze cisza ,jedynie ruszyli z obornikiem
Jutro mam wolne ,więc również podstawiłem ciągnik pod rozrzutnik No ale spoglądając za okno, wesoło nie wygląda ,śnieży, świata nie widać
Obym nerek se nie odbił jeżdząc w polu ,ziemia skuta i to moja pokuta hahahah
Miłego wieczoru

kasia***

Witam ! Sławek , dziękuje już da się żyć . Teraz zmiana warty i stary okupuje łóżko . Śniegu nawaliło że sąsiad już od piątej łopatuje a ja muszę rozejrzeć się gdzie to moja łopata bo od zeszłego roku stała na bezrobociu .

Małolepszy

czołem ekipa u mnie zima nasypało 20cm i mrozi 2na minusie ja też odśnieżam Kasiu niema jak ciepła pierzyna luby wie haha szkoda że owsa nie zasiałem pod tym śniegiem miał by lepiej jak w worku nawóz pracuje w życie

Ewa16

U mnie też zima w pełni. W nocy -6 ale maszerując najgorszy był wiatr . A dziś łopaty w dłoń. Ja właśnie też miałam napisać Ewa halo!!!halo!!!

Ewa16

Jak to mówią najgorsze jest wiatr śniegu kupa zaspy straszne. W nicy tez ledwo się szlo miejscami

Ewa16

Hej hej Ewa odezwij się

Ewa16

Potrzebuje pomocy przy odśnieżaniu zaspy potworne. Dobrze ze chociaż traktor z gminy droge do ulicy odwołał teraz jeszcze trzeba do garażu się przekopac i corcie ze szkoły przywiesc

Małolepszy
Ewa16

Pogoda się psuje wiatrzycho jest i śnieg zaczyna prószyć. Mrozek tez ciągle jest trzymajcie za mnie kciuki za nocny przemarsz żebym Kasi nie zmieniła w tym chorowaniu. Trzeba będzie i czapkę i szalik brać

behemot

Senator dobrzyński z pis chce kupić wszystkie stadniny,za darmo jak kiedyś firmę produkującą sprzęt pożarniczy w Białymstoku.

Pawel Lodzkie

Czesc Wam.Mam pytanko do kiedy sklada sie wniosek na doplaty rolnosrodowiskowe ? I jakie trzeba spelnic warunki zeby takie doplaty otrzymac.pozdrawiam

tadek

Rolnośrodowiskowe ,razem z podstawowymi ,onw ,to wszysko w jednym wniosku,a warunki ,musisz to przerobić z doradca ,sam wniosku rolnośrodowiskowego nie możesz robić

Pawel Lodzkie

Dzieki Tadek za info.Bo myslalem ze w innym terminie sie sklada.Pozdrawiam

kasia***

Witam z krainy lodu i wiatru . Pizga już 3 dzień i to tak że ptaki w locie przewraca . Najgorzej z piecem bo przy tym wietrze to co za zwyczaj wystarczało na całą noc wypala się w pół nocy . Pozytyw taki że świeci słońce .

Ewa16

U mnie tak samo. Wieje u wieje. Piec szaleje. -10 rano. Ale pranie wczoraj na dworze raz dwa sechło

wlodi

Witam )-12 i syberyjski wiatr,brrr,śniegu 20 cm,łopatą nie stygnie,miłej niedzieli.

cezar

Witam ranek paskudny śnieg mijscami zaspy a miejscami wywiało do gołej ziemi dobrze że zboża przykryło

kasB

Witam
Nie dygajcie blusa , u mnie to samo ziąb niesamowity ,mrozny wiatr ze ciągnie przez kalesony heheheh
Co prawda śniegu już nie mamy ,coś ta wiosna zwleka z przyjściem do nas
Niestety od kilku dni zaden komentarz się nie pojawił
Dziś niedziela może obecnemu sie uda wskoczyć
Trzymta się ,aby do wiosny heheheh
Pozdrawiam

Małolepszy

czołem ekipa modły zaliczone zima dopierdziela i wróciłem zzz bezzz robocia byczki wczoraj przywieźli i jałóweczkę bendzie z kim pogadać haha piździ jak w kieleckim

tadek

U nas -9 ,wiatr ciągnie jak choilera ,żboza gołe ,śniegu zero,co nie wysmaliło .to teraz poprawia,.Miłego dnia,czekamy na słonko ,i resztę dopłat.

kasia***

Dzień dobry wszystkim ;)

Małolepszy

czołem ekipa zimowy tydzień się zaczął minus7 w chacie ciepło

kasB

Witam
No to u mnie najcieplej rankiem -10 brrr heheheh
Akcji obornikowej ciąg dalszy
Lepszy a te cielaki krajowe, czy uchodzcy z Litwy
Więcej już nie kupię Litwiny jakieś trefne ,chorowite i słabo się obierają

tadek

Ta wiosna tego roku oporna, albo zima zapomina o zmianie.Na stronę agencji z nowym wnioskiem nie mozna wejsc ,próbowałem dziś ,godzine kreciło stronę i nic z tego

kasia***

Witam i o zdrowie pytam ;) Kolejny mroźny ranek , ciekawe czy do świąt w pole się wyjedzie ?

cezar

Witam pochmurno mróz dziś dużo słabszy 4 stopnie u nas to przed świętami w pole się nie ruszy było mokro teraz dopadało śniegu to tym bardziej

Małolepszy

czołem ekipa zima trzyma minus5 Tadek już styki popaliło na starcie agencij co do wyjazdu w pole to nas pogoda wywiozła i tak w tv pokarzą jaki duży urodzaj będzie i kronrzowniki pul po polach simigajom hahaha

kasia***

Witam ! Mroźno , śnieżno , słonecznie . Trzeba iść utopić Marzanne to może odwoła się zimę .
A my wczoraj wyruszyliśmy z orkami i parę hektarów poszło .

tadek

U nas zadnej orki nie zrobisz,,zamarznięte.Czekamy na ta wiosnę słoneczną ,ciepłą ,z przelotnymi deszczami ,pewnie się doczekamy .Tylko kiedy

Małolepszy

czołem ekipa minus3 byczki zajerestrowane kurcze jak to jest steki majom paszporty a ja nie hahaha

Ewa16

U mnie też przed świętami nikt na pole nie wjedzie chyba żeby obornik wywieść to może. Słonecznie trza brać się za robotę bo święta za pasem

tadek

Kolejna robota ,pierdykła rura z wodą na podwórku ,,ech,,

EWA MAZOWIECKIE

Hej Wam!!!!
Pozdrawiam Was Wszystkich Serdecznie!!!

wlodi

Czołem wieczorową,wiosenno-zimowa porą, jakis poje…..ten rok,same awarie,dopiero się Kaśka obrobila,a już Ty Tadek musisz okopy robić,ja dziś tylko sniegowke polamalem,a gdzie reszta Ekipy, na wagary poszli Marzanne topić)? Pozdrawiam z 2 zmiany )

tadek

Kop[arka ma byc jutro ,albo dopiero w piątek,mają dużą awarie wodociągu w sasiedniej wiosce.Dobrze że w domu woda jest,a tam muszę pare wiader na dzien donieśc.Ładowaczem nie chce mi się meczyc ,jeszcze bryła ,.

wlodi

Teraz maja sprzecicho,mini koparka wpadnie ,mini Dolsk wykopie, dawniej Waryński,czy Ostrówek, to Ci pół hektara zaoral)

kasia***

Witam ! Ewa , dzięki Bogu się odezwałaś . Nie zazdroszczę Tadziu awarii i to na same święta .
Dziś pogoda nie ciekawa , od rana pochmurno ale mówią że tak do piątku a od soboty już wiosna .

Ewa16

No odezwała się. Ok. Ale co dalej…wyszla ze szpitala wreszcie? ???
U sąsiada rura od centralnego poszła. Ale dali rade a w niedzielę w sąsiedniej wsi poddasze się spalilo. Dobrze ze w dzień to nikomu nic się nie stało. Straty 100 tys rzekomo. Dobrze ze młodzi mają gdzie mieszkać bo remont szybko nie będzie raczej. Wiosny brak. Dzieci w szkole miały lekcje żadnych wagarow nie te czasy.

Małolepszy

czołem ekipa minus4 słonecznie co to za życie bez awarii za nudne by było ja swoich nie bende wyliczał robótek nawet na drutach haha

Małolepszy

ewa ciule by brzmiało lepiej dzienkujeeeee

tadek

Witaj Ewa, zdrówka.Pada śnieg ,a gdzie był zimą.

Ania warmińsko-mazurskie

Przyszło ONW ale jakieś takie małe???

kasia***

W końcu przyjechał Besson do talerzówki na serwis pogwarancyjny aczkolwiek gwarancyjny . 3 Mieś francuscy inżynierowie kombinowali jak wzmocnić element na polskie warunki i wyprodukowali ( oryginał pękł , wymieniony pękł , teraz 3 podejście ).

kasia***

Też sypie śnieg …

tadek

Woda zrobiona ,ale latem musowo zakładac drugą rurę ,ale juz plastyk,ta strasznie skorodowana ,chociaz to ocynk.Kasia to ta nowa talerzówka,niestety te stare sprzety były robione z duzym zapasem wytrzymałości ,nowe -aby do klijenta.Nie mogę otworzy strony z e-wnioskiem ,jakaś paranoja.

wlodi

Heloł Towarzycho), taki mamy klimat,dziś robi się na ilość nie jakość,zima nie odpuszcza,znów mrozi,nawet nie logowalem się na ten E -wniosek,niech się męczy Pani ,która co roku wypełnia mi papierologie,dostaje gażę i ma być git))Pozdrawiam z 2 zmiany)

kasia***

Witajcie ! Chlapało cały dzień i całą noc do tego okropna mgła . Tak , ta nowa talerzówa pęka ale nie mogę narzekać na serwis , przyjmują reklamacje i tylko załatwiam zakład spawalniczy żeby wyciął i wspawał element a oni pokrywają koszty . Potem malują oryginalną farbą i jest funkiel nówka :) Zamówiłam sobie parę kurek ( leghorna wzięłam )i mam pytanie po ile u was młode kokoszki bo u nas za leghorna trzeba dać 24 złote . Kolorowe kilka złoty mniej ok 20-21 zł .

Małolepszy

czołem ekipa minus1 Kasiu ja też kupiłem nową talerzówkę i też talerz znika nie w ziemi tylko się zdziera jak to w tej piosence za górom za lasem orał chłop kutasem orał i bronował i se go zmarnował ja mam koguty szpanery i kury przestali się nieść to tyle

Ewa16

U mnie reszta dopłat chyba bez decyzji. Bo na onw to za mało. Ja kupuje tylko zwykłe nioski i brojlery. To w ok 10 zl. W tym roku to jeszcze na indyki się zapisałam. Mrozek z rana. Słonko świeci wiaterek wieje nawet chodniki wysechly mam jeszcze kilka takich z PRL. Tata robił. Niektóre to nówki jeszcze

wlodi

Czołem Ludziska)Kaśka u nas 8 tygodniowe pospolite nioski kolorowe chodzą po 8-10 zeta za łeb,wynalazki nie wiem jak się płacą, zima trzyma -8,ale słoneczne,dopłat brak i śniegu w ch…..Miłego)))

kasia***

E tam 8 tygodniowe , ja kupuję już 21 tygodniowe jak to mówią z jajkiem . Takie wstawiasz i tydzień do miesiąca już się niosą . Leghorn bardzo fajna , wysoko-nieśna rasa o bardzo dużych , białych jajkach tyle że kura niewiele większa od gołębia :)

Iwona*

Cześć Wam Ekipo:)
Melduję,ze mój wniosek system wylosował do kontroli administracyjnej,przesunięcie do 30 kwietnia..to byłoby na tyle:)
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie:)

https://www.youtube.com/watch?v=bG5N3GC-m20

Ola

Witajcie.Powiem Wam ze ten Haker to pewnie robota naszych chłopów stwierdzili ze bedziem siedziec i pisac a tu Święta ida niech sie za szykowanie wezma no i nam sciagli hakera.

Małolepszy

czołem ekipa biało

Małolepszy

ooooo weszło to chyba robota kgb hahaha

kasia***

Sławek , zmieniliśmy stronkę !

1 3 4 5