Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. – 19 maja 2017

dopłaty rolnicze stawki onw 
www.arimr.gov.pl Do 19 maja Agencja wypłaciła w ramach płatności bezpośrednich za 2016 rok 13,76 mld zł, co stanowi 92,8 proc. puli środków przeznaczonych na ten cel. Jest to kwota wyższa o ponad 2,26 mld zł od kwoty wypłaconej w tym samym okresie za rok 2015. 98,52 proc. rolników, którzy złożyli wnioski o dopłaty za 2016 r. ma już wydane decyzje, w ubiegłym roku w analogicznym okresie ich odsetek wynosił 95,13 proc.

Z  tytułu ONW Agencja przekazała do tej pory rolnikom 1,22 mld zł. Stanowi to 92,92 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności.

Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych  za 2016 r. jest także  lepszy niż w kampanii 2015.  Do 19 maja 67,48% rolników ma wydaną decyzję o przyznaniu tych płatności, rok temu było ich o 21,5 proc. mniej.

Pozostali rolnicy otrzymają należne im dopłaty do końca czerwca 2017 r. Nie ma żadnych zagrożeń z ich wypłatą.

W ARiMR trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2017 r. Do 18 maja zarejestrowano 1,2 mln takich wniosków, co stanowi 89,34% wszystkich wniosków złożonych w 2016 r. W tym roku, decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, termin składania wniosków został wydłużony do 31 maja. Kto nie zdąży złożyć wniosku w tym terminie będzie mógł zrobić to jeszcze do 26 czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne rolnikowi dopłaty będą pomniejszane o 1 proc.

System informatyczny Agencji działa, wypłaty płatności obszarowych za rok 2016 zostaną zrealizowane w ustawowym terminie, czyli do końca czerwca 2017 r. Do dzisiaj 85,5 proc. rolników złożyło wnioski o dopłaty za 2017 r. i nie ma aktualnie zagrożeń związanych z wypłatą ewentualnych zaliczek na ich poczet i płatności końcowych z kampanii 2017 –  zapewnili prezes ARiMR Dariusz Golec oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 16 maja.

Prezes Golec przedstawił szczegółowe dane dotyczące dopłat obszarowych za 2016 r. – W porównaniu z ubiegłym rokiem tempo ich przekazywania jest szybsze – powiedział. Do 16 maja br. Agencja wypłaciła w ramach płatności bezpośrednich 13,63 mld zł, co stanowi 91,9 proc. puli środków przeznaczonych na ten cel.  I jest to kwota wyższa o ponad 2 mld zł od kwoty wypłaconej w tym samym okresie za rok 2015.  97,56 proc. rolników wnioskujących o dopłaty za 2016 r. ma już wydane decyzje, w ubiegłym roku ich odsetek wynosił 94,10 proc.  Sprawniej niż w kampanii 2015 odbywa się także wypłata środków ONW z PROW 2014-2020.  Do 16 maja br. ARiMR przekazała z tego tytułu 1,20 mld zł. Stanowi to 91,5 proc. kwoty całkowitej puli na te płatności. Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowej, rolno-środowiskowo-klimatycznej i ekologicznej  za 2016 r. jest także  lepszy niż w kampanii 2015.  Na konta bankowe rolników trafiło do tej pory ponad 0,5 mld zł, rok wcześniej ta kwota była o niespełna 0,3 mld niższa.

– Z faktami trudno dyskutować – podsumował te dane wiceminister Zarudzki, podkreślając raz jeszcze, że wszyscy polscy rolnicy do końca czerwca otrzymają należne im pieniądze za 2016 r. Wiceszef resortu rolnictwa podkreślił, że wbrew nieprawdziwym doniesieniom medialnym, niezagrożona jest także realizacja płatności obszarowych za rok 2017.  Do 16 maja br. 85 proc. rolników złożyło wnioski o dopłaty, a mają na to czas do 31 maja, gdyż termin ich składania został wydłużony, decyzją resortu rolnictwa, o dwa tygodnie. Z kolei we wrześniu, jak powiedział Ryszard Zarudzki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma podjąć decyzję o tym, czy,  kiedy i w jakiej wysokości mają być wypłacane zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 r.

Dariusz Golec poinformował, że ARiMR przygotowuje system informatyczny do ewentualnych wypłat tych środków. Przedstawił także dane obrazujące skalę oraz złożoność systemu IT Agencji. Swą wielkością jest on porównywalny do systemu, którym dysponuje ZUS.  Obsługuje 1,355 mln rolników, tyle co łącznie we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Portugalii, Austrii, Holandii, Danii i Belgii, a wnioski o dopłaty obejmują 14,1 mln ha, położonych na ponad 10 mln działek.

Źródło: ARiMR

Dodaj komentarz

31 komentarzy do "Stan realizacji płatności rolnośrodowiskowych, rolno-środowiskowo-klimatycznych i ekologicznych za 2016 r. – 19 maja 2017"

Pożyjemy ,zobaczymy, jak na razie czekam na resztę dopłat.

Witam a ja czekam na wszystko czyli ONW RS i reszte

A decyzję już otrzymałaś?

Dostałam pismo o odroczeniu do końca czerwca,czekam na rs, decyzji nie mam, ale to różnie bywa,czasem pieniądze są szybciej niż decyzja.

ja decyzję dostałam ale kasy nadal brak ja jestem z wlkp i tak jak słyszę wkoło to większość już kasę dostała pozdrawiam

Witam ja decyzje na rsk mam z 12.05 kasy na razie nie ma resztę już otrzymałam pozdrawiam

dzis kasa na koncie ONW z decyzją 27.04 i RS bez decyzji,jeszcze czekam na bezp.

Witaj a decyzje na bezpośrednie dostałeś?

tak tez 27.04

Czy ktoś dostał już młodego rolnika ja nadal czekam

ja mam decyzję z początku marca i młodego brak!

Ja tak samo

Też czekam na młodego. Decyzja z 20 marca. Podobno na to kasy jeszcze nie mają…

Widze ze wszyscy juz po wypłatach a ja w szarej dupie zostalam

Ja tez czekam na rsk dziś mija 2 tygodnie od decyzji…może to dziś:)

U mnie minęło 20, 2 miesiace

Lilka ,ja nawet decyzji jeszcze nie mam,załamka .

No to faktycznie przesadzili…: a warszawka trafi ze do 3 tygodnie.max

Wpłynęły rsk pozdrawiam i przelewów rychlych życzę!!! Podlaskie

To moje gdzies sie zawieruszyło

gdzie moja decyzja gdzie pieniądze ja się pytam padalce z wiejskiej

Ja też się pytam gdzie moje pieniądze za RS

Ja dostałam dzisiaj po 18 bezposrednie decyzja 20 marzec

Dostał ktoś coś dzisiaj czy cisza

warm.mazurskie byłem właśnie w bankomacie i puchy ,przede mną stał kolega i to samo /nawet decyzji nie mam ,tylko pisemko w marcu o przedłużeniu /kicha

dzis dostałam decyzje na rś

RŚ wpłyneły juz jakiś czas temu. Jeszcze tylko.2 tys.za ekspertyzę i będzie wszystko.

Jest 11 lipca i nadal nie mam dopłat rolośrodowiskowych.

Mimo że dziś mamy 18 wrzesień 2017 r. nadal nie mam dopłat rolnośrodowiskowych ani żadnej decyzji. Ostatnie pismo przyszło w lipcu gdzie agencja pisała że ze wzg. na skomplikowaną sprawę wniosek będzie rozpatrzony do 17 lipca. A teraz cisza. Jak długo czekać?! I gdzie pójść na skargę?!

do agencji rolnej kierownika numer sprawy podaż i się dowiesz co jest grane morze twoje papiery sprzątaczka przez pomyłkę wyrzuciła pozdrawiam nie zadowoloną

wpDiscuz
banner