Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza wydłużyć termin zakończenia realizacji dopłat bezpośrednich za 2015 r.

dotacje 2014-2020 fundusze unijne Europejski komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Phil Hogan potwierdził dziś, że zamierza  wydłużyć  z 30 czerwca do 15 października 2016 r. termin zakończenia wypłat płatności bezpośrednich za 2015 rok.
Wypłaty dokonane po 30 czerwca nie będą objęte zmniejszeniem środków należnych krajom członkowskim UE. Według prawa UE środki są obniżane o 10 proc. w pierwszym miesiącu opóźnienia, 25 proc. w drugim miesiącu i 45 proc. w trzecim.
Jak podkreślił Komisarz  jest to odpowiedź na trudności jakie mają niektóre kraje członkowie UE z zakończeniem wypłat płatności bezpośrednich w pierwszym roku  stosowania zreformowanego systemu wsparcia bezpośredniego.

Do 8 czerwca ARiMR wypłaciła 13,05 mld zł w ramach płatności bezpośrednich za 2015 rok, co stanowi 90,6% planowanej do wypłaty kwoty płatności. Natomiast do 13.06.2016 roku wypłacona zostanie kwota 13,7 mld zł, co stanowi 95,1% planowanej do wypłaty kwoty płatności.

Kwota naliczona wynosi ponad 14,04 mld zł, co stanowi ok. 97% planowanej do wypłaty kwoty płatności.

Pieniądze już trafiły na konta bankowe 1,33 mln polskich rolników, czyli ponad 99 proc. beneficjentów. Wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2015 rok złożyło wiosną ub. r. 1,35 mln rolników.

Trwa również wypłata dopłat ONW i płatności rolnośrodowiskowych.

Agencja przekazała dotychczas na konta bankowe ok. 720 tys. rolników 1,25 mld złotych z tytułu dopłat ONW, a w ramach płatności rolnośrodowiskowych do ponad 55 tys. rolników trafiło 597,5 mln zł.

Pomimo trudności z systemem informatycznym ARiMR planuje zakończenie wypłat w pierwotnym terminie do 30 czerwca.

Źródło: ARiMR

11
Dodaj komentarz

5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kasia lubuskie

No to z…..cie ! !! Agencja ” planuje zakończenie wypłat w pierwotnym terminie ” . I oby z planów przeszli do realizacji bo nie mam zamiaru czekać do października chyba że na kolejne za rok 2016 ! ! !

Gacek

Planowali do końca maja wypłacić 14mld w ypłacili 13 mld. Obiecali ze RS-e w ciagu 3 tygodni czerwca beda zalatowione. Jedno juz sie nie sptawdziło, drugie zobaczymy. Ja planuje jutro pojechac na Majorke jak mi wpłynie RS. A wpłynie? Nie.

Ewa16

To ci nie zazdroszczę ciekawe za rok tez tak będzie???

Gacek

Myślę że za rok nie, każde państwo wiedziało o zmianie systemu rozliczen. U nas zajęli się wyborami i walka o władze. Nie jest to wina nowej władzy. Raczej wina starej. A za rok zobaczymy. Czy można powiedziedziec jaki będzie plon jak się posieje. Nie. Uważam że każdemu trzeba dac szansę, ale nie można oceniać w pierwszym dniu.

Karola

wina nowej wladzy bo ściemniaja, system dawno działa ale im kasy brakuje bo dali na plus 500, i niestety to samo zrobią z tegoroczynmi wnioskami-wypłata do pażdziernika 2017 bo już maja pretekst… odbieranie wniosków do 15 czerwca powoduje z automatu wydłużenie czasu ich wypłaty…. MASAKRA z tym PISEM!!!

dolnoslaskie

Ręce opadają.To przecież jest jakiś koszmar!

kasia lubuskie

No to dorównalismy Rumuni! ! ! Zamiast iść do
przodu zaczynamy się uwsteczniac , taka patologia . Brawo wy – Rządzie !

GACEK

TERMIN JUŻ WYDŁUŻONY DO PAŻDZIERNIKA !!!

http://wiadomosci.tvp.pl/25720716/sa-doplaty-dla-rolnikow

A NIE MÓWIŁEM !!!

dolnoslaskie

Mówiłeś,to była tylko kwestia chwile,że tak się stanie,skoro juz przebąkiwali wcześniej.

Bożena ,podlaskie

Wczoraj wpłynął komplet dopłat !!!

Burmistrz

Recognising the dependence that many farmers have on their direct payments, particularly given the impact of the current market difficulties on their cash flow situation, the Commissioner also said that „this derogation must not be used as an excuse to slow down the rate of payments and urged paying agencies to prioritise the issuing of all outstanding payments, with a view to maximising the level of payments made by 30 June. „