Rolnictwo i obszary wiejskie 2007-2015. Podsumowanie

www.arimr.gov.pl wnioski instrukcja Po ośmiu latach chciałem dzisiaj serdecznie podziękować rolnikom, przedsiębiorcom, przetwórcom, ale także handlowcom za pracę na rzecz unowocześniania polskiego rolnictwa. Za to, że polskie, bardzo dobre, produkty żywnościowe, najsmaczniejsze, najzdrowsze są obecne nie tylko w całej Unii Europejskiej, ale także w 73 państwach świata – tymi słowami minister Marek Sawicki rozpoczął konferencję prasową poświęconą ocenie rolnictwa i obszarów wiejskich w latach 2007-2015.

– Przez te ostatnie osiem lat miałem przyjemność zarządzać i służyć polskim rolnikom, polskiemu rolnictwu – podkreślił szef resortu.

Minister pokrótce przedstawił najważniejsze dane dotyczące zmian w tym sektorze gospodarki, za który odpowiada. Zwrócił uwagę, że omawianym okresie nastąpił wzrost produkcji rolnej o około 30%, a od przystąpienia do Unii Europejskiej o około 40 procent. Podkreślił przy tym, że wzrost ten nastąpił w okresie kiedy w państwach, które z nami wstępowały do wspólnoty, nastąpił spadek produkcji rolnej.
– Polskie rolnictwo jest dzisiaj znaczące nie tylko w Unii Europejskiej, ale i w świecie – powiedział minister Sawicki przytaczając jednocześnie dane dotyczące miejsca Polski w Unii Europejskiej w produkcji poszczególnych produktów.

We wspólnocie zajmujemy:
– I miejsce pod względem produkcji mięsa drobiowego, jabłek, czarnej porzeczki, pieczarek, pszenżyta i kapusty;
– II miejsce pod względem produkcji żyta, owsa i truskawek;
– III miejsce pod względem produkcji buraków cukrowych, pszenicy, rzepaku, ziemniaków, kalafiorów i cebuli.

– To wszystko było możliwe dzięki pracowitości i uporowi, ale także dzięki odwadze i innowacyjności polskich rolników oraz przetwórstwa – podkreślił minister.

Szef resortu zwrócił również uwagę  na wykorzystanie środków unijnych i krajowych, które wspierają rolnictwo i obszary wiejskie.

– Wykorzystanych zostało 100% środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – poinformował minister Sawicki dodając, że – z tych pieniędzy, a wypłacono 69 mld złotych, skorzystało ponad 1,1 mln beneficjentów.

W omawianym okresie wydatki na rolnictwo wzrosły o 51%, o blisko 20 mld złotych.
Podczas konferencji minister poinformował, że jeszcze dziś zostaną podpisane kolejne rozporządzenia, a jutro zostaną ogłoszone następne uruchamiane działania w ramach PROW 2014-2020.

Obecnie funkcjonuje już 8 działań, a kolejnych 6 będzie ogłoszonych jutro.

Materiał do pobrania

Źródło: ARiMR

[related_posts_by_tax title="Powiazane wiadomosci:"]

3
Dodaj komentarz

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

kasia lubuskie

No cóż PSL sam sobie zapracował na wynik wyborów . Rolnicy przestrzegali że tak się to skończy niestety nikt nie wziął sobie tego do serca . 4 lata temu naród pogroził palcem i nie wybrał kilku czołowych działaczy PSLu . W tych wyborach padli sami najgłówniejsi. Czy na przyszłość ktoś wyciągnie z tego wnioski…?

Jabatan

youtu.be/3xC4X7rxjMk

Mogli rozsądniej podejmować decyzje. Ludzie im na ręce patrzyli, oni to ignorowali i takie są ostatecznie efekty.