Buzek: gminy powinny wspierać małe firmy w pozyskiwaniu pieniędzy z UE

dopłaty rolnicze dotacje 
ue 
grantyW każdej gminie powinny być specjalne komórki, by pomagać i doradzać firmom – zwłaszcza małym – których nie stać na prawników czy specjalistów od funduszy europejskich ? przekonywał w piątek w Kędzierzynie-Koźlu b. przewodniczący PE Jerzy Buzek.

 Buzek spotkał się w Kędzierzynie-Koźlu z przedsiębiorcami i samorządowcami na zaproszenie b. posła i kandydata na prezydenta tego miasta Roberta Węgrzyna. Przekonywał, że możliwości finansowe w zakresie pozyskiwania unijnych pieniędzy w kolejnych latach są jeszcze większe, niż były ? również dla małych i średnich firm.

?Przede wszystkim mamy w naszej ?szufladce unijnej?, z tych pieniędzy, które dostaliśmy z Unii Europejskiej, ok. 20 mld zł na małe i średnie firmy – po to, by się rozwijały, zmieniały swój profil produkcji? ? podkreślił Buzek. ?Mamy także około 20 mld zł na oszczędzanie energii, na nową energetykę. To także jest wielkie pole do popisu dla małych i średnich firm?.

Są też ? jak powiedział b. przewodniczący PE – pieniądze na tzw. innowacyjną gospodarkę, które dają szansę na współpracę małych i średnich firm z jednostkami badawczymi. ?Jeśli małe i średnie firmy czy mikrofirmy powiążą się w jakieś korporacje czy stowarzyszenia i wystąpią wspólnie z instytucją naukową, to mogą dostać naprawdę spore środki np. na to, by otworzyć nową produkcję? – przekonywał Buzek.

Podkreślił również, że są środki europejskie, po które można sięgać ?prosto z Unii Europejskiej?. Jak dodał, może to być np. wsparcie dostępne w ramach tzw. programu COSME, w ramach którego dostępne są głównie krótkotrwałe, niskooprocentowane pożyczki dla małych firm. ?Wiele firm, które startuje – zwłaszcza młodzi ludzie, którzy mają pomysł – potrzebuje takiej krótkotrwałej pożyczki. Ale nie chce płacić wielkich odsetek, bo nie da rady? ? zaznaczył Buzek.

Konfirmował, że są też w UE pieniądze np. na wyjazdy za granicę w ramach programu Erasmus dla przedsiębiorców – także kierowanego głównie do młodych ludzi, którzy zaczynają swój biznes. ?Wysyła się takiego człowieka za pieniądze unijne, by pooglądał firmy na zachodzie Europy, na Węgrzech czy w Szwecji – wszędzie tam, gdzie są dobre firmy z jakiejś dziedziny. Ten człowiek jest tam na koszt UE przez parę tygodni czy miesięcy, uczy się, wraca i zakłada w kraju firmę? ? wyjaśnił Buzek.

Dodał, że unijnego wsparcia można również szukać w programie Horyzont 2020, gdzie jest do rozdysponowania blisko 80 mld euro na badania prowadzone z udziałem jednostek badawczych.

Po spotkaniu z przedsiębiorcami Buzek mówił mediom, że możliwości na pozyskanie unijnych pieniędzy „jest tak dużo, aż trudno się w tym rozeznać?. ?Warto więc by w każdej gminie ? czy to wieś, mniejsze miasto czy duże miasto ? były specjalne komórki, które pomogą przedsiębiorcom. Zwłaszcza tym małym, bo ich nie stać na to, by opłacać prawników czy specjalistów od funduszy europejskich? ? podkreślił.

Buzek mówił też, że do Kędzierzyna-Koźla przyjeżdża bardzo chętnie, bo jest związany z tym miastem od dziesięcioleci. ?Zawsze najbardziej interesujące były tu dla mnie zakłady azotowe, gdzie jeździłem dziesiątki razy z pobliskich Gliwic? – mówił. Dodał, że to waśnie zakłady azotowe mają ?od wielu lat na stole niezwykły projekt zgazowania węgla?.

Tłumaczył, że w czasach, gdy ?martwimy się, czy będą dostawy gazu? i co zrobić z polskim węglem, którego „na hałdach jest 8 mln ton?, zgazowanie węgla mogłaby być szczególnie korzystne. ?My tę metodę mamy opracowaną w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, także w Politechnice Śląskiej i AGH w Krakowie. Kilka firm, takich jak Tauron, duża firma energetyczna, weszły w ten projekt. I od 5 lat ten projekt czeka na realizację? ? tłumaczył przekonując, że to niezwykle innowacyjna rzecz.

Jak mówił, chodzi o produkowanie równoczesne prądu elektrycznego, ciepła i gazu do ogrzewania mieszkań. ?Czyli my nie będziemy potrzebowali tak wiele gazu ze wschodu, bo mamy nasz węgiel i z niego będziemy produkowali nie tylko prąd i ciepło, ale także gaz? ? wyjaśnił Buzek. Jak dodał ?wszędzie w Polsce bardzo popiera ten projekt?.

Źródło: ONET i PAP

[related_posts_by_tax title="Powiazane wiadomosci:"]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.