13,9 mln zł na największą farmę słoneczną w Polsce

[ hana-code-insert ] ''zotwki’' is not found
Amber Energia Wytwarzanie pozyskała dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę 4 farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4 MW. Realizacja inwestycji Podlasie Solar Park rozpocznie się w 2013 r., a jej zakończenie planowane jest w roku 2014.

Farmy słoneczne powstaną w miejscowości Kolno, Lipsk i Jedwabne. Inwestycja zajmie ponad 9 hektarów powierzchni i rocznie wyprodukuje prąd zapewniający energię elektryczną dla 2 tysięcy gospodarstw domowych. Firma czeka na decyzję ws. przyznania nowych dotacji o wartości ok. 13 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kolejnych trzech farm słonecznych.

– Energetyka słoneczna jest najszybciej rozwijającym się segmentem OZE na świecie. Obecnie w Polsce istnieje tylko jedna wolnostojąca farma solarna o mocy 1 MW. Tymczasem w Niemczech zainstalowanych jest ok. 32 000 MW, a w Belgii ok. 3 000 MW. Jesteśmy jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną – komentuje Przemysław Pięta, prezes zarządu Amber Energia.

– Czy tego chcemy czy nie, technologie słoneczne są przyszłością europejskiej i światowej energetyki. Już w 2011 roku przybyło w Europie więcej mocy w elektrowniach słonecznych, niż we wszystkich innych technologiach razem wziętych. Wykorzystanie energii słonecznej jest już obecnie na tyle tanie i wydajne, że we Włoszech firmom bardziej opłaca się zainstalować własną elektrownię słoneczną, niż kupować prąd z sieci. W Polsce osiągniemy ten stan za 4-5 lat – dodaje Paweł Dobrowolski, prezes zarządu Lumen Technik, spółki należącej do Amber Energia.

Technologia farm fotowoltaicznych bazuje na wykorzystaniu naturalnego źródła – energii słonecznej. Działanie farm nie powoduje natężenia hałasu czy nieprzyjemnych zapachów. Produkcja energii jest ekologiczna i nie powoduje zanieczyszczeń.

Źródło: Rynek Infrastruktury

[related_posts_by_tax title="Powiazane wiadomosci:"]

3
Dodaj komentarz

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.