ARiMR rozpoczyna wypłatę pomocy w ramach ONW

Zobacz stawki ONW za 2008 rok!

W poniedziałek, 17 listopada, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłacanie dopłat ONW, wspierających prowadzenie produkcji rolniczej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. W pierwszej kolejności dopłaty takie otrzyma 1412 rolników, najbardziej poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Na konta tych rolników przelane zostanie 2,7 mln zł. Do końca listopada Agencja planuje wypłacić rolnikom 115,3 mln zł, a w grudniu zrealizowane płatności w ramach ONW powinny wynieść 486,2 mln zł.

W 2008 r. o tego typu wsparcie ubiegało się ponad 750 tys. rolników. Wysokość wsparcia produkcji rolniczej prowadzonej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania zależy m.in. od warunków klimatycznych i ukształtowania terenu. Na obszarach nizinnych, stawka ONW w pierwszej strefie wynosi 179 zł/ha, w drugiej strefie, przy pochyłościach terenu przekraczającym 12? – 264 zł/ha. Na obszarach górskich, do których zalicza się gminy i obręby ewidencyjne, gdzie ponad połowa użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 500 m n.p.m., rolnik otrzymuje 320 zł/ha.

Przy naliczaniu płatności ONW stosuje się stawki degresywne. Rolnicy wnioskujący o płatność do 50 ha gruntów położonych na terenach ONW otrzymują 100% płatności do całej wnioskowanej powierzchni. Natomiast rolnicy, którzy mają większe gospodarstwa, do kolejnych 50 ha ? 50% tej stawki, a do następnych 200 ha ? 25% stawki. Dla działek przekraczających powierzchnię 300 ha płatność ONW nie przysługuje.

W tym tygodniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelała na konta ponad 12,6 tys. rolników prowadzących działalność na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania kwotę ponad 23,4 miliona złotych.

W nadchodzącym tygodniu Agencja z tytułu ONW planuje zrealizować płatności w wysokości ponad 60 mln zł dla kolejnych około 38 tys. rolników.

Jeszcze do końca roku Agencja zamierza zrealizować płatności dla większości rolników, którzy złożyli wnioski o wsparcie na prowadzenie działalności na terenach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Po raz pierwszy w swojej historii ARiMR uruchomiła płatności ONW przed 1 grudnia. W poprzednich latach wypłaty te rozpoczynały się wraz z płatnościami obszarowymi i realizowane były przez kilka miesięcy.

Jednocześnie od 1 grudnia ARiMR zacznie wypłacać rolnikom, zgodnie z unijnymi przepisami, dopłaty bezpośrednie za 2008 r. O takie dopłaty ubiegało się w tym roku ponad 1,42 mln rolników, spośród nich około 850 tys. otrzyma pieniądze jeszcze w grudniu. W pierwszej kolejności dopłaty te otrzymają rolnicy z 89 powiatów dotkniętych tegoroczną suszą.

 

Źródło: ARiMR

[Zobacz stawki dopłat bezpośrednich za 2008 rok]

[related_posts_by_tax title="Powiazane wiadomosci:"]

1
Dodaj komentarz

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.